jos nyt käy kaikki vaadittavat kurssit ym?
Minkä ikäisenä pääsee
majuriksi
73989
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nuorimmat, jotka tiedän rauhan aikana ovat olleet 33 - 34 -vuotiaita ja hekin aivan viime vuosina, jolloin kadettikoulusta (vast.) on valmistunut yliluutnanttina.
Sota-aikana nuorin majuri taidettiin ylentää 26-vuotiaana (Ahti Vuorensola) ja vapaussodassa 21-vuotiaana (Paavo Talvela).
Taitaa olla pilailua tai sitten muuten vain vaaralla palstalla, mutta vastaanpa sitten.
Tarkoitatko nyt sita, etta on toissa puolustusvoimissa ja kadettina? Silloin noin aikaisintaan noin 35 vuotiaana. Olettaen siis etta on intissa 19 vuotiaana ja jatkaa suoraan eteenpain. Mutta jos taas on 24 vuotiaana intissa ja siita kadikseen ika on toki eri...
Ika Vaihtelee kuitenkin paljon henkiloittain. Lisaksi T\tulevaisuudessa. (jos siis aiot nyt menna kadettikouluun), niin luultavasti 2...3 vuotta pidempaan, koska koulutusjarjestelma muuttuu/on muuttunut.
Jos taas reservia meinaat, aliupseereista ei majuria tule. RUK:n kayneista voi tulla, mutta hyvin harvasta kapteenia korkeampaa. Vaatisi (paljon kertaamisen lisaksi erityisen ammatin/arvon/aseman tai siviilihommat PV:ssa tai jossain muualla valtionhallinnossa)
Majuriksi voi yletä kadettiupseeri 33 - 34 -vuotiaana. Tunnenkin pari semmoista sekä puolustusvoimien että rajavartiolaitoksen puolelta. rajavartiolaitoksessa palvelee myös se upseeri, joka ylennettiin everstiksi 39-vuotiaana ja majuriksi hänet on täytynyt ylentää aika nuorena. Mies on varmuudella tuleva kenraali.
Majuriksi voi yletä reservissä käytännössä aikaisintaan 42-45 vuotiaana kun tehtävät ja vuodet sopivat hyvin yhteen, yleensä kuitenkin lähempänä 50:tä. Ei kyllä vaadi mitään erityistä ammattia tai arvoa eikä valtionhallinnon palvelusta, tärkeintä on kertausharjoituksissa osoitettu sopivuus vaativampaan tehtävään ja kun sijoituksenkin tällaiseen saa niin ylennyskin tulee.
Varusmies Uuno Turhapuro ylennettiin varusmiesmajuriksi
No nyt tämä 39-vuotiaana everstiksi ylennetty rajavartiolaitoksen upseeri nimitettiin kenraalin virkaan.
Kutsunnoissa laitat tietoihisi ammatiksesi sotilaan/ Majurin