katselin äsken keskustelupalstaa.Autot palstalta 70% kadoksissa. Uskonto/kristinusko palsta samoin osittain amputoitu ja sama osalla muistakin. Miten helpolla hakkerit pääsevät vahingoittamaan tätä yleistä suomi24 osiota nykyisin??
Suomi 24:n tietoturva kurja?
7
824
Vastaukset
- eivät pääse
Ei pääse hakkerit, sivuston ylläpitäjä tekee jotain korjauksia-päivityksiä jos siellä ei kaikki näy.
- näkyyhän ne
Näkyyhän noilla palstoilla kaikki kuten ennenkin.
Ei näille palstoille hakkerit sentään pääse. - kauan jo
Tuleekohan ne tietoturvan heikkoudetjostain sisältäpäin,tavalla,jolla ei tarvita enää paljon hakkeroida.
- Nimetön
Tämän lainen viesti tuli vaikka ko:profiili ei ole edes sivullani vierallutkaan!( treffi jutussa on käviälista)
Lähettäjä: Nainen vickky
26.5. 20:16
HELLO,
HELLO,
am Vickky by name, am beautiful and sexy, am 6.2 foot tall,am 26 years of age,am simple minded person,easy going
person,submissive,loyal,honest,caring,lovely,un derstandable,faithful,sincere,trustworthy.
I really want a man who will care and love me,I need a man who will always tell me the truth from his heart.I need a man who will be my brother my best friends and if the nature permit it my husband,But if marriage is out of it, I will not mind but as long we got along together with real love I will definitely be satisfied.I read about your profile i develop a feeling, which i want to start a relationship with you,with the content of your profile,you fitting the kind of man that i need in my life,you can contact me with this address,vickky_1981@yahoo.com,so that i can send you my photo,and we can start from there and not only that i have something important to tell you.
I look forward in hearing from you soon,
Sexy Vickky.
Osoite löytyi joltai Blaklist sivulta kun googletti.. (en vastannut)
Eli joku piru levittää taas jotain... - ***
Luultavasti asialla eivät ole valvojat, vaan yli-innokkaat ja ammattitaidottomat "sheriffit".
Koetin hiljattain avata keskustelua sananvapaudesta ja viestien poiston säännöistä eräällä Suomi24:n palstalla. Hämmentyneenä siitä, kun huomasin asiallisia ketjuja poistetun. "Sheriffi" poisti kaikki keskustelunavaukseni ja ilmoittaa vain, että mahdolliset palautteet voi lähettää hänelle suoraan. Avointa keskustelua ei sallita.
Poistot ovat joskus todella mielivaltaisia, eivät noudata yleistä journalistista käytäntöä, jonka mukaan sensuroidaan viestejä, jotka loukkaavat yksilöä tai ryhmää tai yllyttävät väkivaltaan. Keskustelupalstoilta voi poistaa myös aiheeseen liittymättömät ja yksityishenkilöiden yhteystietoja sisältävät viestit. Näitä sääntöjä eivät läheskään kaikki "valvojat" kuitenkaan näytä tuntevan.
Huolestuttavinta on, että asiasta ei saa edes keskustella.
Sananvapaus nettikeskustelupalstoilla on yhtä tärkeää kuin muuallakin. Keskustelut ovat ihmisille tärkeä yhteiskunnallisen vaikuttamisen ja tietojen ja kokemusten vaihdon kanava.- ***
Jos on tarve kirjoitti:
Niinpä. Hyvät säännöt, mutta sheriffit itse eivät noudata niitä, vaan poistavat mielivaltaisesti ketjuja.
Sananvapautta on kunnioitettava, eikä millään julkisella areenalla voida lähteä siitä, että yksi ihminen voi sensuroida mielipiteiden vaihtoa sen mukaan, miltä hänestä milloinkin sattuu tuntumaan.
Tähän asiaan olisi todella puututtava yleisemminkin. Keskustelupalstojen valvontaperiaatteilla on enemmän yhteiskunnallista merkitystä kuin monet arvaaavatkaan. Ja on tärkeää, että näistä asioista saa avoimesti keskustella. Ei kannata viestitellä "sheriffin" kanssa kahdestaan, se ei edistä sananvapauden kunnioitusta palstoilla eikä edes sääntöjen ymmärtämistä tai noudattamista - sen enempää sheriffien itsensä kuin keskustelijoidenkaan taholta.
Nykykäytäntö on mielivaltainen. Ei ihme, että keskustelijat usein valittavatkin siitä. Mutta ilmeisesti se, että internet ja keskustelupalstat ovat verraten uusi ilmiö yhteiskunnassa, uusi joukkoviestinnän muoto, ihmiset eivät vielä osaa vaatia samoja oikeuksia kuin perinteisemmissä medioissa.
Kehitys kuitenkin kehittyy, onneksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880