Tänään oli Turun Raunistulassa, Konsan kartanon pihalla kesäteatterinäytelmän Taivas, maa ja maitohorsmat ensinäytös. Näytelmä kertoo Konsan suurtilan historiasta vuosisadan vaihteessa, ja pääosassa on tilan ("Raunistulan Niskavuori") vahva emäntä Serafina. Näytelmä on hienoa turkulaista kotiseututeatteria. Hyvä ohjaus, loistavat harrastelijanäyttelijät varsinkin pääosissa. Mukana myös hevonen Putte. Tarina on hyvin kiinnostava ja ketoo Raunistulan historiasta elävästi. Henkilöhahmoista vahva Serafina nousee yli muiden, aviopuolisot jäävät nopeasti etenevän historian myötä hieman ohuiksi ja Kustaa-miehen itsemurha motivoimattomaksi. Myös Antti-miehen kuolema ohitetaan melkein huomaamatta. Näytelmässä ruumisarkkujen kantoa keventää sopiva annos kesäteatteriin sopivaa huumoria ja lapsinäyttelijät sekä nuoret tekevät näytelmän eläväksi.
Suosittelen kaikille Turun historiasta kiinnostuneille. Sopii sekä turkulaisille että kotimaan kesämatkailijoille. Esitykset 20.6. asti.
Ennakkovaraukset (02) 250 3636
kotiseututeatteria turust
2
427
Vastaukset
- kielletty
täällä. Luepa ohjeet.
- Tois pual jokke
...koska istuin itse katsomossa. Lippuvarauksen puhelinnumeron ilmoitin vain siksi, että siihen pieneen kesäteatteriin ei kukaan voi ikinä löytää, koska tapahtumaa ei mainosteta edes Turussa. Istumapaikkoja Konsan kartanon katsomossa on n.30. Minäkin olin siis katsojana, mutta tiedän että kyseinen kesäteatteriprojekti on hyvin epäkaupallinen ja syntynyt harrastelijapohjalta.
Eipä täällä teatterikeskustelua muutenkaan paljon käydä. Luulin, että täällä voisi antaa vinkkejä teatterista kiinnostuneille. Mitä tälle palstalle oikein saa kirjoittaa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764967Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184346Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993087Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2482910Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432852- 522491
- 271919
- 341723
- 211711
- 631677