joutuuko käymään inssin ja kirjalliset?

Pitäs ajokortti hakee...

Joutuuko käymään inssin ja kirjalliset? Sain tuomion 9 kk ajokieltoa ja sakkoja, sekä ehdollista. Promilleja oli 2,21.

4

787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjallinen

      suoritattava tottakai.

      • niin..

        Tottakai? Mistä riippuu?


    • ...

      Soitat sen kihlakunnan poliisilaitokselle, jossa korttisi on kuivumassa ja kertovat mitä koneelle on merkitty. Kyllä sen sieltä kuulet onko merkitty kyseisten suoritusten uudelleenkäymistä ja siitä tositteen esittämistä.

      Edessäpä se on joka tapauksessa kun korttia olet takaisin kuittaamassa JOS sellainen tieto siellä on. Mitenkäs muuten päihdeseurannan laita? Ei siitäkään välttämättä kauhean aktiivisesti mainita, mutta sellainenkin on saatettu määrätä suoritettavaksi...No, tämän kyllä pääsääntöisesti jokainen vähänkin asioitaan seuraava tietää itse.

      Sen verran nyt kuitenkin, että jos korttisi on ns. ykkösvaiheen lappu niin 99% varmuudella joudut suoritukset tekemään uudelleen, muussa tapauksessa sitten ei mitään yleispätevää voi sanoa. Joskus joutuu, joskus ei...tapauskohtaista.

    • maxy

      automaattisesti joutuu inssiin ja kirjallisiin uudestaan jos kortti on kuivumassa vähintään 6kk, ainakin näin on aikoinaan ollut..

      ja jos kyse on uudesta kuljettajasta, jolla ei ole vielä pysyvää korttia, niin varmasti joutuu käymään uudestaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16822
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5414
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2560
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2036
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1755
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      986
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      948
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      30
      861
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      856
    Aihe