Olin täysin varma, että kahta asiaa en tule elämäni aikana näkemään:
Eläinten vallankumousta ja Suomen Euroviisuvoittoa.
Viimeiseksi mainittu kävi toteen hieman alle viikko sitten, ja nyt tunnen oloni kummallisen hermostuneeksi eläinten läheisyydessä.
Mielestäni Lordin voitto Euroviisuissa oli suunnaton helpotus - eikä ainoastaan Suomen maineelle, vaan myöskin koko Euroviisu-konseptille.
Viisuista on tullut vuosien saatossa kokonaan oma musiikillinen tyylilaji. Suurin osa viisukappaleista ei myy massoille, eikä sillä myöskään ole enää mitään tekemistä osallistujamaiden kulttuurin kanssa.
Lordin voitto nosti suomalaista kansallisylpeyttä kivasti. Nyt meidän ei enää tarvitse kutsua itseämme tuhansien järvien ja joulupukin maaksi, vaan voimme vain todeta olevamme Lordin kotimaa.
Myönnän olleeni tiukasti vastaan Lordia aikaisemmin, mutta olen myöntänyt itselleni olleeni pahasti väärässä. Tämä bändi ei ainoastaan nostanut suomalaisten itsetuntoa kertaheitolla montaa sataa astetta, vaan myöskin teki Euroviisuhistoriaa. Mörköpoppoo Putaansuun johdolla selätti kaikki Euroopan rallattajat ja rummuttelijat tehden piste-ennätyksen.
Lordi on antanut loistavia lausuntoja mediassa ympäri maailmaa, hurmannut kansoja ja reporttereita yhdellä ehdolla:
Julkisuudessa he esiintyvät ainoastaan rooliasuissaan.
Monet kansainväliset lehdet ovat luvanneet maksaa maltaita Lordille henkilöllisyyksien ja kuvien paljastamisesta, mutta bändi on kieltäytynyt vedoten yksityisyyteen. Suomen yksi suurimmista juorulehdistä kuitenkin julkaisi kuvia bändin jäsenistä häpeilemättä, ja mitä todennäköisemmin maksamatta puupennin vertaa häveliäille kansallissankareillemme.
Juoruiluinnossaan Seiska pilasi kaiken.
Sen ainoan kerran, kun suomalaiset olivat innoissaan jostain, ja halusivat kunnioittaa Lordin toiveita suomalainen roskalehti meni ja varasti kaiken shown.
Maailmalla media on röyhkeää, mutta Seiska olisi voinut harkita kahteen kertaan. Lordi loi itselleen mainetta salaperäisenä bändinä, joka ei halunnut sekoittaa yksityiselämäänsä showmaailmaan enempää kuin tarve vaati.
Asun itse ulkomailla, ja en ole kovin ylpeä useinkaan ollut kotomaastani Suomesta, mutta Lordin Euroviisuvoitto sai vereni seisahtumaan. Ajattelin, "vihdoinkin joku löi luun kurkkuun suomalaiselle halvalle iskelmälle, Paulalle ja Jarille."
Lordia pitäisi vaalia ja kunnioittaa, edes omassa kotimaassaan! Toivon että 7-päivää lehden toimittajakunta on saanut paljastuksestaan edes jonkin asteista pervessiä mielihyvää, sillä tämä "tempaus" ei ainakaan tee lehdestä yhtään sen luettavampaa.
Siispä pyydänkin, että suomalaiset nousisivat barrikaadeille 7-päivää lehteä vastaan.
Kirjoittakaa netissä adressi Seiskaa vastaan.
Seiska ja muut Ö-luokan roskalehdet edustavat huonostikäyttäytyviä eläimiä, ja älkää antako eläinten nousta vallankumoukseen. Älkää salliko keltaisen median kävellä suomalaisten kansallisen ylpeydenaiheenne ylitse, vaan osoittakaa myötätuntoa Lordia kohtaan ja auttakaa bändiä.
Hyvää yötä, kauniita unia ja Lordin kuvia.
Suomalaiset, kansalaiset, hyvä media.
Butcha
2
157
Vastaukset
- seiska alas...
kiitos todella paljon tuosta kirjoituksestasi!
sanoit juuri sen mitä ajattelin, tuskailin jo tässä hetkisen kun mietin että miten sen ilmaisen mutta nyt minun ei tarvitse. kiitos todella paljon..ja lordin pojat ja tyttö olisivat tuosta myös kiitollisia... - L...T
Hyvin kirjoitat, näinhän se juuri on. Mutta seiska katsoi suuressa typeryydessään aiheelliseksi pilata koko homman. Häpeällistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837