Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

"Tykkäätkö seksistä?"

"Tykkäätkö seksistä?"

Niin, tämän kysymyksen olen kuullut monelta mieheltä. Tähän vastattuani, että "eikö kaikki?", miehet vastaavat, että eivät kaikki naiset tykkää seksistä - tästä heillä on ihan omia kokemuksia. No valotetaanpa nyt hieman asiaa, jos vaikka sitten lakkaisin kuulemasta tätä kysymystä.

Jos nainen ei halua seksiä sinun kanssasi, mies, niin se ei tarkoita, ettei nainen tykkäisi seksistä - se tarkoittaa ainoastaan sitä, että nainen ei halua seksiä sinun kanssasi. Sama nainen saattaa olla erittäin seksuaalinen jonkun toisen kanssa.

Kaikki naiset siis takuulla tykkäävät seksistä (jätetään nyt heti ulkopuolelle ne patologiset tapaukset, ja puhutaan "normaaleista naisista"), mutta eivät kaikkien miesten kanssa.

No mikä sitten voi olla syynä siihen, ettei naisesi halua seksiä?

1. Mies on huono sängyssä.

Rakastuneena tämän kestää, mutta kun arki astuu suhteeseen, niin seksi miehen kanssa, joka ei osaa hoitaa hommia, ei voisi vähempää kiinnostaa.

2. Mies ei hoida suhdetta arjessa.

Niin, katsokaas, kaikki vaikuttaa kaikkeen. Pienet huomion osoitukset arjen keskellä pitävät yllä hyvää yhteishenkeä ja näin ollen myös mieli on huomattavasti positiivisempi myös seksileikeille. Arkisen vastuun jakaminen tasapuolisesti on kaiken perusta.

3. Pitkä suhde.

Pitkissä suhteissa tulee välttämättä suvantovaiheita myös seksielämään. Jos tunnepuolella on menossa tällainen suvantovaihe, niin se vaikuttaa ilman muuta myös seksihaluihin. Monet pääsevät näiden suvantovaiheiden yli - se tosin vaatii kärsivällisyyttä, vonkaaminen on pahinta mitä voit tehdä.

4. Suhde on ohi.

Niin, silloin kun nainen lakkaa rakastamasta miestään, niin seksi tämän kanssa ei kiinnosta. Miesten ja naisten ero on juuri siinä, että mies voi harrastaa naisensa kanssa seksiä, vaikka suhde vetelisi viimeisiään, mutta naisella on toisin. Ei vaan kiinnosta. Seksi todellakin maistuu uuden miehen kanssa, mutta ei vanhan.

Ja tällä kirjoituksellani ei ole laisinkaan sitä tarkoitusta, että miehet alkavat haukkua naisia seksin suhteen - minä vain valotin hieman tätä miehiä painavaa ongelmaa, että tykkäävätkö naiset seksistä vaiko eivät. Kyllä tykkäävät, mutta eivät kenen tahansa kanssa.

Naiset, miehen vaihto auttaa.
71584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Todella hyvä, että myös naiset kertovat sanallisesti mielipiteitään, koska miehet eivät ole mitään ajatustenlukijoita. Useinhan miesten pitää lukea jotain rivien välejä ja päätellä asioita, mutta kun ei osata niin ei osata!

Jos mies kyllästyy naiseen, niin syynä on, että nainen on huono sängyssä, nainen ei hoida suhdetta, miestä kyllästyttää sama nainen tai suhde on vain kertakaikkiaan ohi. (wirn)

Pääsääntöisesti miehet tyytyvät vähempään kuin naiset. Miehen ei pidä laskea uhrautumisiaan, koska miehen pitääkin palvella naistaan pyyteettömästi. Vastavuoroisesti nainen jatkaa miehen geeniperimää, ja tietenkin myös omaansa siinä sivussa. Tämä koskee tietysti vain vaistoihin perustuvaa parisuhdetta.

Fiksumpi tietää, ettei parisuhteessa kannata alkaa vaatimaan yhtään mitään tai ainakaan vaihtaa puolisoa paremman toivossa. Vaihtaminen johtuu kyvyttömyydestä hoitaa parisuhdettaan ja parisuhteen hoito epäonnistuu vaihdonkin jälkeen samojen virheiden toiston takia.

Minulle ainakin tärkein ominaisuus naisessa on hänen menneisyytensä. Miestä useasti vaihtanut on lapsuuttaan loputtomasti toistava kiukuttelija, joka tuskin parantaa tapojaan tässä elämässä.

Mies saa varmaan parhaat panot monen miehen kanssa olleelta naiselta, mutta hyvä pano ei vain riitä kovin pitkälle. En usko, että kukaan nainenkaan haluaa olla huorahtava vanhapiika loppuelämäänsä, joten siitä voi päätellä mitä mieltä olen puolison jatkuvasta vaihtamisesta.

Äänestä

Opettavainen tarina miehen ja naisen eroista

En ole oikein koskaan ymmärtänyt miksi miesten ja naisten seksuaaliset halut eroavat niin paljon toisistaan.
Enkä ole koskaan ymmärtänyt sitä koko Mars-Venus juttua. Enkä koskaan ole tajunnut miksi miehet ajattelevat päällään ja naiset sydämellään.

Esimerkiksi: Eräs ilta viime viikolla olin menossa tyttöystäväni kanssa sänkyyn.

Inthohimot alkoivat jyllätä, kunnes lopulta hän sanoi: "Sori Kulta. Nyt ei vaan tunnu siltä. Mä vaan haluisin että pitäisitmua sylissä"

Minä siihen: "MITÄ?! Mikä vittu toi nyt oli?"

Joten hän sanoi sanat, jotka jokainen poikaystävä tässä maailmassa pelkää kuulla: Sinä et vain ole samalla tasolla minun henkisten ja naisellisten tarpeiden kanssa jotta voisin tyydyttää sinun miehiset, fyysiset tarpeet. Etkö voi vain rakastaa minua sellaisena kuin minä olen, ei sellaisena mitä teen vuoksesi makuuhuoneessa"

Tajusin että mitään ei sinä iltana tule tapahtumaan joten aloin nukkumaan.

Seuraavana päivänä päätin ottaa vapaapäivän töistä, jotta voin viettää aikaa
tyttöystäväni kanssa. Menimme ensin mukavalle
lounaalle jonka jälkeen shoppailemaan isoon tavarataloon. Kävelin hänen kanssaan ympäri osastoa hänen kokeillessa eri asuja päälleen. Koska hän ei osannut päättää minkä ottaa minä ehdotin että otetaan yksi jokaista mallia. Seuraavaksi hän halusi parin uusia kenkiä ja minä ehdotin että otetaan pari jokaiselle uudelle asulle.
Menimme seuraavaksi koruosastolla jossa hän valitsi itselleen timanttikorvakorut. Hän oli niin innostunut.. Hän alkoi jo jopa lähestyä
seksuaalista kiihottumista kun hän sanoi: Eiköhän
tässä ole kaikki kulta. Mennäänkö sitten kassalle?
Pystyin juuri ja juuri hillitsemään itseni kun sanoin: "Sori kulta, nyt ei vaan tunnu siltä". Hänen kasvonsa muuttuivat kalpeiksi ja hänen leukansa loksahti auki kun hän sai sanottua suustaan "Mitä?!" Minä jatkoin: "Kulta minä vain halusin että pitäisit näitä tavaroita sylissä. Sinä et vain ole samalla tasolla minun miehisten, taloudellisten tarpeideni kanssa jotta voisin tyydyttää sinun ostos-tarpeet naisena". Ja juuri kun hän alkoi näyttää siltä että tulee varmasti tappamaan minut, minä lisäsin: "Mikset voi vain rakastaa minua sellaisena kuin olen, ei sellaisena mitä voin sinulle ostaa?

Todennäköisesti ei seksiä tipu tänäänkään, mutta ainakin se narttu tietää että olen sitä viisaampi

Äänestä
  • Tuo nyt kyllä vaikuttaa puoleltasi aika lapselliselta touhulta. Juuri tuo on suurimmassa osassa miehistä vikana: naista pidetään jonain ihmeen koneena, joka on aina valmis panoon!

    Toisaalta meininkinne vaikuttaa myös aika hölmöltä. Minkä takia te edes olette enää yhdessä? Sinä nimittelet tällä palstalla tyttöystävääsi nartuksi (jos olisi hän - kiitä onneasi etten ole - ja saisin tietää tuosta "lempinimestä", en uskaltaisi edes ajatella, mitä tapahtuisi)! Kostatte toisillenne naurettavan lapsellisella tavalla asioita, jotka eivät mene omien tahtojenne mukaan.

    Kasvakaa aikuisiksi, opetelkaa keskustelemaan asioista ja ennen kaikkea arvostamaan toistenne mielipiteitä! Miettikää myös, kannattaako enää jatkaa ja jos tulette siihen tulokseen, että jatkatte, marssikaa seksuaaliterapeutin puheille. Etenkin siinä tapauksessa, että vastaavia tapauksia on enemmän, kuin tuo yksi.

    Jos olisin tyttöystäväsi, en minäkään sinulle tänä iltana antaisi. Voisi muuten olla, että en antaisi enää koskaan - jättäisin sinut noin lapsellisen käytöksen takia ja etsisin itselleni MIEHEN pojan sijasta.

    Äänestä

  • Heh.. Oli hauska lukea.
    Minusta tuntuu että oot tavallaan oikeassa, mutta yritä kunnioittaa hieman vaimoketta.
    Kaikkien tärkein on, että nautit elämästäsi. Jos et pystyä nauttia elämästä kun oot vaimokkeen kanssa, niin mieti kannattaako jatkaa suhdetta. Ole rehellinen itsellesi ja käytä järkeä.

    Äänestä

  • ja vielä kerran voi voi... kirjoitti:

    Tuo nyt kyllä vaikuttaa puoleltasi aika lapselliselta touhulta. Juuri tuo on suurimmassa osassa miehistä vikana: naista pidetään jonain ihmeen koneena, joka on aina valmis panoon!

    Toisaalta meininkinne vaikuttaa myös aika hölmöltä. Minkä takia te edes olette enää yhdessä? Sinä nimittelet tällä palstalla tyttöystävääsi nartuksi (jos olisi hän - kiitä onneasi etten ole - ja saisin tietää tuosta "lempinimestä", en uskaltaisi edes ajatella, mitä tapahtuisi)! Kostatte toisillenne naurettavan lapsellisella tavalla asioita, jotka eivät mene omien tahtojenne mukaan.

    Kasvakaa aikuisiksi, opetelkaa keskustelemaan asioista ja ennen kaikkea arvostamaan toistenne mielipiteitä! Miettikää myös, kannattaako enää jatkaa ja jos tulette siihen tulokseen, että jatkatte, marssikaa seksuaaliterapeutin puheille. Etenkin siinä tapauksessa, että vastaavia tapauksia on enemmän, kuin tuo yksi.

    Jos olisin tyttöystäväsi, en minäkään sinulle tänä iltana antaisi. Voisi muuten olla, että en antaisi enää koskaan - jättäisin sinut noin lapsellisen käytöksen takia ja etsisin itselleni MIEHEN pojan sijasta.

    Etkö tajunnut, etä kyseessä oli tarina, pelkkä vitsi. Lähes sama tarina löytyi jostain ulkomaiselta saitilta.

    Menit ansaan pahemman kerran ja todistat itse olevasi lapsellinen. Jos haluat, että mies arvostaa sinua naisena, voisit itse koittaa joskus edes yrittää ymmärtää miestä. Miksi monet naiset kuvittelevat, että mies on olemassa vain naisen huviksi ja miehen pitäisi koko ajan vain paapoa naista? Asenteista se on kiinni. Sitä saa mitä tilaa.

    Sivumennen, mun nainen rakastaa sitä kun kutsun häntä nartuksi, mutta en tee sitä koskaan selän takaa.

    Äänestä

tykkää seksistä. Mua nääs vituttaa se hinkkaaminen ennen orgasmia.

Äänestä

Minusta sinun listasi oli asiallinen.

Haluaisin kuitenkin lisätä seuraavan asian, mika minun parisuhteissa tuntuu olevan kompastuskivi.
Minun parisuhteita ei kaada arkisen vastuun jakamiseen liittyvät epäkohdat, vaan erityisesti alla oleva.

"Mies ei ole henkisesti ja tai fyysisesti läsnä ja toimii muutenkin estoisesti tunnetasolla."


Minä nimittäin olen erittäin syttyvä ja intohimoinen ihastustani kohtaan. Suhteen alussa haluan hänet kokonaan ja haluan paljon läheisyyttä, seksiä ja ihailua. Annan kaikkea samalla mitalla takaisin. Lähes aina kuitenkin käy niin, että ihastukseni kohde ei kuitenkaan antaudu suhteeseen yhtä voimakkaasti kuin minä eli seurauksena minä turhaudun. Jollei minulle tule tätä roihuavaa tunnetta niin en ihastu mieheen. Puhun tässä parista ensimmäisestä viikosta. Olen täysillä mukana tosi nopeasti ja enpä muista yhtään miestä, joka olisi jaksanut minua. Pari pitkää suhdetta minulla on takana, mutta silloin järkeilin ja tavallaan tapoin intohimoni.

Olen kaunis nainen ja lähes aina suhteeni alkaa miehen kiinnostumisesta minuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nainen 31 kirjoitti:

"Tykkäätkö seksistä?"

Niin, tämän kysymyksen olen kuullut monelta mieheltä. Tähän vastattuani, että "eikö kaikki?", miehet vastaavat, että eivät kaikki naiset tykkää seksistä - tästä heillä on ihan omia kokemuksia. No valotetaanpa nyt hieman asiaa, jos vaikka sitten lakkaisin kuulemasta tätä kysymystä.

Jos nainen ei halua seksiä sinun kanssasi, mies, niin se ei tarkoita, ettei nainen tykkäisi seksistä - se tarkoittaa ainoastaan sitä, että nainen ei halua seksiä sinun kanssasi. Sama nainen saattaa olla erittäin seksuaalinen jonkun toisen kanssa.

Kaikki naiset siis takuulla tykkäävät seksistä (jätetään nyt heti ulkopuolelle ne patologiset tapaukset, ja puhutaan "normaaleista naisista"), mutta eivät kaikkien miesten kanssa.

No mikä sitten voi olla syynä siihen, ettei naisesi halua seksiä?

1. Mies on huono sängyssä.

Rakastuneena tämän kestää, mutta kun arki astuu suhteeseen, niin seksi miehen kanssa, joka ei osaa hoitaa hommia, ei voisi vähempää kiinnostaa.

2. Mies ei hoida suhdetta arjessa.

Niin, katsokaas, kaikki vaikuttaa kaikkeen. Pienet huomion osoitukset arjen keskellä pitävät yllä hyvää yhteishenkeä ja näin ollen myös mieli on huomattavasti positiivisempi myös seksileikeille. Arkisen vastuun jakaminen tasapuolisesti on kaiken perusta.

3. Pitkä suhde.

Pitkissä suhteissa tulee välttämättä suvantovaiheita myös seksielämään. Jos tunnepuolella on menossa tällainen suvantovaihe, niin se vaikuttaa ilman muuta myös seksihaluihin. Monet pääsevät näiden suvantovaiheiden yli - se tosin vaatii kärsivällisyyttä, vonkaaminen on pahinta mitä voit tehdä.

4. Suhde on ohi.

Niin, silloin kun nainen lakkaa rakastamasta miestään, niin seksi tämän kanssa ei kiinnosta. Miesten ja naisten ero on juuri siinä, että mies voi harrastaa naisensa kanssa seksiä, vaikka suhde vetelisi viimeisiään, mutta naisella on toisin. Ei vaan kiinnosta. Seksi todellakin maistuu uuden miehen kanssa, mutta ei vanhan.

Ja tällä kirjoituksellani ei ole laisinkaan sitä tarkoitusta, että miehet alkavat haukkua naisia seksin suhteen - minä vain valotin hieman tätä miehiä painavaa ongelmaa, että tykkäävätkö naiset seksistä vaiko eivät. Kyllä tykkäävät, mutta eivät kenen tahansa kanssa.

Naiset, miehen vaihto auttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu