Boikotti on ollut niin nopea ja laaja, että suomalaisten lehtien on pakko katsoa itsekriittisesti peiliin ja KESKUSTELTAVA PELISÄÄNNÖISTÄ kuinka Suomessa toimitaan.
Nämä silkat juorulehdet (jotka maksavat että niille otetaan julkkiksista kuvia/ kerrotaan juoruja) tulivat toimintatapoineen ykskaks Suomeen, eikä keskustelua käyty tahdommeko sellaista toimintatapaa. Samat pelisäännöt omaksui sitten IltaSanomat, jonka uusi päätoimittaja A-P Pietilä on koulunsa kesken jättänyt liikemies - vailla journalistista ammattiosaamista tai -ylpeyttä.
Lööppi- ja juorujournalismia kohtaan on kihissyt pinnan alla jo pitkään. IltaSanomien tekstiviestifloppi Vanhasesta oli monen moraalille liikaa. Nyt katkesi pinna itsekultakin kun 7Päivää raiskasi suomalaisten euroviisujuhlan tekemällä juuri päinvastoin kuin taiteilija nöyrästi toivoi.
Päättäjien taholla on ollut myös halua suitsia lehtiä, mutta ilmeisesti puuttuu osaaminen. Koko eduskuntakin katsoo vierestä kun nämä populistipäätoimittajat partaansa naureskellen perustelevat paskajournalismia sananvapaudella. Vastuusta puhuvat vain vanhat päätoimittajat, josko enää hekään.
Eli veikkaukseni: keskustelu jatkuu journalistipiireissä ja lehdistö alkaa taas itse kontrolloida toimintatapojaan, 7Päivää ajautuu talousvaikeuksiin, myöhemmin Eeva-Helena Jokitaipale ja Antti-Pekka Pietilä eroavat itse, julkisen sanan neuvoston toiminta saa lisäpainoa.
Seiska ja Ilta-Sanomat vaikeuksissa
oliver55
3
493
Vastaukset
- abc
...
- Kissa
Lehdistöllä on periaatteessa vapaus ja oikeus julkaista ko kuvat, mutta hämmästyttää lehden päätoimittajan ajattelemattomuus. Jos Suomen / euroopan tasolla fanit ovat pystyneet osoittamaan joukkovoimansa yleisöäänestyksissä, niin on suorastaan idioottimaista lähteä kaivamaan verta nenästään.
No, sitä saa mitä tilaa. Ja maksavat asiakkaat äänestävät jaloillaan ja lopettavat tilauksensa. - ulkosuomalainen
Täysin samaa mieltä. Nämä mainitut henkilöt ovat täysin väärällä alalla. Henkiset kyvyt voisivat riittää ojankaivuuseen. Ehkä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837