Olisiko kellään kokemusta juhannusaaton vietosta Lahdessa; siis onko mainostetulla Lahden satama-alueella menoja ja porukkaa aattona? Entä sitten torin/keskustan lisäksi lähialue (Vääksyn kanava tms)? Olisi kiinnostavaa karistaa pölyt stadin alueelta, auto käytössä, tarkoitus viettää sinänsä rauhallinen (lue: viinaton) jussi, katsella ja kokea siistiä menoa (tanssit, kokko, kenties höyrylaivaristely tms) ja autolla siirtyä lähialueelta tarvittaessa toiseen paikkaan. Eli: toimiiko vaikkapa yhdistelmä Lahti-Vääksy (Asikkala)?
Juhannus Lahdessa??
8
8358
Vastaukset
- juhannuksena
Lahteen ja nimenomaan satamaan ja Kariniemen puistoon. On kokkoa ja ihmisiä, keskusta on ihan hiljainen silloin... Autolla kannattaa jatkaa Kariniemestä rantatietä kohti Messilää ja Hollolan kirkonkylää. Tervetuloa!
- toimiakin
Omat kokemukseet kuitenkin kaatosateesta. Karisi kyllä stadin pölyt, mutta tyttöystäväkin, kun sai jonkun flunssan siitä enkä osannut tarpeeksi lämmintä ja vedenpitävää päälle laitella.
Nättiä seutua ajella jollakin aluksella Vääksyn läpi Päijänteen ulapoille ja Jyväskylään. En kadu niitä reissuja - suru vain siitä yhdestä tykättävästä juhannuksen tytöstä, minkä hukkasin. - Lahest
Itse olen autottomana Juhannuksen aina Lahdessa viettänyt ja mikäs täällä on ollessa. Ilmasta se kyllä aika paljon riippuu miten kivaa täällä on Juhannuksena. Hyvällä ilmalla satamassa on mukavaa ja risteilyllekin pitää lähteä. Huonolla ilmalla vesisateessa ei oikein ketään näy muualla kuin kapakassa. Täytyy vain toivoa että olisi hyvä ilma.
- Tirpitz
siellä rulaa. Mainio paikka.
- Willie
aallonmurtajan päällä, jollei ole kauhea tuuli.
Sen sytytys on muistakseni puolenyön aikoihin. Aikaisempaa kokkoa voi käydä katsomassa järven toisessa päässä Messilän campingalueen rannassa. Siellä yleensä caravaanarit juhlii... - Henkka
on luvassa meininkiä ja jos "ei niin perinteinen" suomirock kiinnostaa, kannattaa tulla paikan päälle.
- paikallinen
todellakin. osuit naulan kantaan. lahti paras kaupunki jA vääksy paras lähikyl kautta aikain!! sekoilua molemmat tuvat täynnä...!%//#!/#!/!
- joskus noinkin
Lahti- Asikkala-Pulkkilanharju-Lahti.
Kaunis pikkukaupunki/maaseutukierros juhannusyönä ajeltavaksi jos ei kauhea hulina kiinnosta ;) ja kun ajoitaa oikein ehtii vielä kurkata useamman kokonkin matkan varrella..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856