Uteliaisuuttani kyselen, kun tuli korvasieniä ja haluaisin niitä kuivata. Onko kukaan koskaan ensin ryöpännyt ja sitten kuivanut? Onnistuuko? Tietenkin voisi ensin kuivata, ja ryöpätä sitten kun niitä käyttää, mutta olisi kiva hoitaa homma pois alta heti kaikille. Kun kerran aloittaa keittämään, niin tekee kaiken kerralla.
Muutenkin olen kiinnostunut kaikenlaisista korvasieniin liittyvistä säilöntä ja käyttövinkeistä
Kiitos
Muutenkin olen kiinnostunut kaikenlaisista korvasieniin liittyvistä säilöntä ja käyttövinkeistä
Kiitos
Vastaukset 7
Vanhimmat
Keitä vaan sienet ja pakasta annoksittain.Freesaa sipuli voissa,sienet sekaan,2rkl vehnäjauhoja,sekoita,2dl kermaa ja huuhtele purkki n,1dl vedellä,pikkupurkki smetanaa,kanaliemikuutio,rakunaa n.2teelusikallista,anna hautua n.10min,tarkista maku.Jos haluat hienostella niin sauvasekoittimella"poraa"kastike sileäksiSopii niin kalalle kuin lihalle ja ohennettuna keitton.
Uskon, että kaikki "kaikkia ohjeita uskovat" antavat minulle tylyn palautuksen ;
Itse kuivatan korvasienet kunnolla, enkä enää ryöppää niitä, ainoastaan liotan runsaassa lämpimässä vedessä. Vettä en käytä ruuanlaittoon.
Maku säilyy, ja 30 vuoteen käyttäjänä olen vielä elossa; joku voi sanoa että gyromitriini varastoituu maksaan?, kerralla syötävä määrä on muutama gramma.
Toki kaikkien sääntöjen mukaan pitää keittää 2x10 min/huuhtoa, minkä jälkeen ihan sama mitä syö, korvasienen oma maku ei enää maistu.
"Karvasuppilolle"
Kukin makunsa mukaan, mutta itse en korvasienimuhennoksessa käytä kuin voita, kermaa ja suolaa; sienten oma maku riittää (kanaliemikuutio?)
Ohjeeni muhennokseeni on mun tapa tehdä se,kukaan ei valittanut vielä(on niin hyvää ettei hiekkakaa haittaa,ei keräämiäni mut tekemisiäni).Pääasia ett syödään ja herkutellaan sienillä.
Se kanaliemikuutio antaa täyteläisyyttä muhennokseen.(itse tehty kana/kasvisliemi ois parempi)
..poiketa perinteestä ja kokeilla
Tänä vuonna en löytänyt korvasieniä, (toki en isosti etsinytkään, koska pakastin on täynnä muita ja kuivattuna on vaikka mitä, varsin xx vuoden tarpeet) mutta muutaman kk päästä alkavat? jos alkavat tatit putkahdella
Kokeile vaan.En itsekkään löytänyt paljoa korvasieniä tänä vuonna,ei ollut kyllä aikaakaan.Itse tykkään eniten suppilovahveroista(sama ohje,liemet tietty mukaan).Leppoisan kesän jälkeen sit sienestetään.....
..satoa suppiksista
Vähän huono kuva...
http://timperit.k-netti.nu/main/photos.asp?mode=viewFull&wid=1614&photo_id=227900
Mlkein kaikkein parhampia sieniä ovat niinkin vaatimattomat kuin joka kannon päästä löytyvät mesisienet, uskomaton aromi.
Kaikkia kokeilen; mustavahakkaat maistuvat joulupiparille!