Miten rentoudutte kesken kiireiden ja lasten hoidon?
Mikä on hyvä keino kerätä kaikki voimat ja jatkaa iloisin mielin, vaikka joskus tuntuu että räjähdys tapahtuu.
Saatteko usein kotoa "vapaata"?
Mieheni kyselee aina mihin mene ja milloin tulen, tuntuu etten saisi lähteäkään enää kotoa tai etten ainakaan voi viipyä kovin kauaa.
Väsymyshän tässä meinaa tulla.
Mikä on hyvä keino kerätä kaikki voimat ja jatkaa iloisin mielin, vaikka joskus tuntuu että räjähdys tapahtuu.
Saatteko usein kotoa "vapaata"?
Mieheni kyselee aina mihin mene ja milloin tulen, tuntuu etten saisi lähteäkään enää kotoa tai etten ainakaan voi viipyä kovin kauaa.
Väsymyshän tässä meinaa tulla.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tapa on lähteä lenkille. Kunto nousee, ajatukset selkiytyy, paineet purkautuu, stressi lievenee, uuma kapenee jne. jne.
Teen yleensä kauppareissut yksin: ihanaa saada kuljeskella ostarilla ilman perässä vedettävää lapsilaumaa. Eilen käväisin kaupassakäynnin yhteydessä myös yhdellä kaljalla, kun satuin näkemään ystävättäreni.
Jos tiedän jonkun hyvän bändin tulevan keikalle johonkin lähelle, kysyn mieheltäni, onko hänellä silloin mitään menoja, ja jos ei ole, ilmoitan lähteväni silloin ulos. Joskus jos hänellä sattuu olemaan juuri silloin vaikkapa risteily, kysyn veljeltäni, voisiko hän tulla sinä iltana lapsenvahdiksi.
Kannattaa kyllä vaatia sitä omaakin aikaa; ei muutoin jaksa. Hyvää talven alkua!
Ota hetki aikaa itsellesi ja mene koulutetulle hierojalle. Pääset hyvänolon ja rentoutuksen pariin nopeesti. Auttaa jaksamaan arjessa.
Olin 5 vuotta lasten kanssa kotona ja täytyy sanoa ettei olisi pälli kestänyt jos ei olisi ottanut välillä omaa aikaa. Joskus lähdin viikonloppuna tyttöporukalla tanssimaan, eihän se mies siitä tietenkään tykännyt mutta sisukas kun olen niin sain aina lähdettyä. Lenkillä käynti vaikka hyvän ystävän kanssa on myös semmoista terapiaa että sekä kroppa että henkinen puoli virkistyy. Yritä puhua miehellesi tilanteesta ja järjestää omaa aikaa ilman nurinoita.
aivan, pientä iltalomaa kaipaa varmasti moni äiti kun on koko päivän viettänyt aikansa lasten ja kodin hoitamisessa.helposti varmaan moni isä sivuuttaa äidin tarpeet vapaa-aikaan ja myös toisinpäin, koska molemmilla on saattanut olla ihan yhtä rankka päivä, vain eri toimintojen merkeissä. olisiko ratkaisu kenties hoitaja siksi aikaa esim. sukulainen tai ystävä tai sitten toinen jää kotiin kun toinen rientää hemmotteluhetkiinsä. pääasia tilanteessa on se että molemmat kunnioittavat toisen vapaa-ajan tarvetta, myös silloin kun sitä itse tarvitsisi... ihminen kun yleensä "lasten tarpeiden jälkeen" asettaa omat tarpeensa etusijalle ajattelematta muita. liittyminen vaikka johonkin tiettyyn päivään tai kellonaikaan sidottuun harrastukseen antaa tilaa suunnitella menoja molempia ajatellen tai vain sopimalla että sinä päivänä on mun vapaa ja toisena kumppanini...tasapuolisuus on in. keskustelu "yleensä" asioista auttaa... rentouttavaa tekemistä: kävely luonnossa, jooga, "shoppailu" :), ystävän kanssa leffaan.... jne.
bailaus on kyllä ihan hauskaa ajanvietettä, mutta rentouttaako se (ajatellen seur. päivän krapulaa/väsymystä)
jaksamisia kaikille äideille ja isille