Koska vauva SAA tulla???

Heips!
Siis koska vauvat ovat täysiaikaisia, elikkä koska ne saavat syntyä ilman mitään odotettuja komplikaatioita tms?

Koska "saa" alkaa harjoittamaan kaikenlaisia synnytyskikkoja turvallisesti, jos vaavi sitten saapuukin siitä pian? :)
91365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

En nyt muista mistä kirjasta tämän luin, vai oliko se joku nettisivu, mutta siellä sanottiin, että viikon 34 jälkeen vauveli on jo niin pitkälle kehittynyt, että selviää LÄHES poikkeuksetta kohdun ulkopuolella.. korkeintaan voi tarvita hiukan apua hengittämisessä ja jossain muussa, mutta pitäisi jo selvitä. :>
Mutta korjatkaa joku, jos annoin väärää tietoa!! Kun en varsinaisesti ole mikään lääketieteen kandidaatti... ;>

Äänestä
  • ...ainakin estellään supistuksia lääkkein 34-viikolle..jos eivät tehoa niin lapsihan sieltä syntyy mutta on jo hyvin kehittynyt.

    Äänestä

En muista tarkkoja termejä, mutta 37 viikkoinen lapsi katsotaan tarpeeksi vanhaksi ollakseen "täysaikainen"

Äänestä

Kun raskaus viikkoja on 36 takana, pärjää lapsi ilman minkäänlaisia hoitoja. Jos syntyy esim. 34 vkolla, on lapsella vielä kehittymättömät keuhkot eli hengitys ei toimi kunnolla. Se on aina suuri riski, vaikka suurin osa vauvoista seliytyykin silti hengissä.

Alle 36 viikkosia lapsia ei esim. synnytetä aluesairaalassa vaan synnytys vaatii aina vähintään keskussairaala tason sairaalaan. Kannattaa tutustua vaikka oman suunnittelemansa synnytyssairaalan nettisivuihin, sieltä löytyy yleensä ne raskausviikot, joita siellä saa synnyttää.

Äänestä

Miksi ihmeessä vauvan pitäis tulla ennen kuin se ite sieltä ilmoittaa tulostaan?
Ymmärtäisin jos olisit ylittänyt rv 40 ja kysyisit.

Äänestä

periaatteessa viikon 36 jälkeen, mutta varmaan tässäkin on yksilöllisiä eroja.

Äänestä

lapsi on valmis syntymään silloin kun se syntyy.

Äänestä
  • Mun mielestä lapsi ei kyllä oo aina valmis syntymään silloin kun se syntyy. Esim. jos syntyy keskosena... niin silloin se ei kyllä oo vielä varsinaisesti valmis tähän maailmaan!

    Äänestä

  • -minttu- kirjoitti:

    Mun mielestä lapsi ei kyllä oo aina valmis syntymään silloin kun se syntyy. Esim. jos syntyy keskosena... niin silloin se ei kyllä oo vielä varsinaisesti valmis tähän maailmaan!

    sain kaipaamani tiedon :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv36 kirjoitti:

Heips!
Siis koska vauvat ovat täysiaikaisia, elikkä koska ne saavat syntyä ilman mitään odotettuja komplikaatioita tms?

Koska "saa" alkaa harjoittamaan kaikenlaisia synnytyskikkoja turvallisesti, jos vaavi sitten saapuukin siitä pian? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu