vinkki

tiedemiehille

ihmeellistä, että vaikka lääketiede on kyennyt vaikka mihin ihmeisiin ja tutkii vaikka mitä ja kohta kykenee jopa rakentamaan kantasoluista uusia elimiä, niin se ei ole kaiketi edes yrittanyt tehdä mitään synnytysrepeämien ehkäisemiseen. lääketiedehän on esim. kuluttanut paljon rahaa kaikkiin muihin ihoon liittyviin tutkimuksiin esim. periaatteessa tarpeettomia ryppyvoiteita kehitellessään. miksei tätä tietoa esim. kollageenista voisi käyttää jonkun rasvan kehittämiseen jota siveltäisiin raskauden aikana välilihan ja emättimen alueelle. tai jos rasva ei olisi tarpeeksi tehokasta niin esim. joku ruiskulla alueelle pistettävä aine. tälläisen aineen kehittäminen olisi myös lääketehtaille kannattavaa, koska mellkein kaikki naiset synnyttävät ainakin kerran ja monet varmasti haluaisivat ehkäistä repeämiä jos tietäisivät sen mahdolliseksi. kummallista tosiaan, ettei kukaan ole alkanut tutkia asiaa.

4

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole...

      ...kun ei ole onnistuttu ryppyjen hoidossakaan...;) Mikään voide (tai ruiske) ei pysty muuttamaan ihon rakennetta niin, että repeämiltä säästyttäisiin jos niitä on tullakseen. Se ei vain ole mahdollista. Se on vähän niin kuin pitäisi kasvattaa käsi menetetyn tilalle :). Ja jos vertaat tuota ruiske-ajatusta botoxiin, niin sehän vaikuttaa halvaannuttavasti lihaksiin jotka vetävät ihoa ryppyyn. Ja lääketiede ei ole muuten kehitellyt mitään ryppyvoidetta, joka olisi tehokas - ne kollageenimainokset ym. eivät ole lääkefirmojen tuotoksia vaan ihan rasvatehtaiden humpuukia :).

      Repeämiä voi ehkäistä, tosin tieteellistä näyttöä taitaa olla ainakin osasta seuraavista keinoistakin niukasti... ;D
      - Raskausaikana ja jo ennen sitä raskausdiabeteksen riskitekijöiden välttäminen (jotta sikiö ei olisi kovin iso) - liikuntaa, terveellinen ruokavalio ja kohtuullinen painonnousu raskausaikana (10-14 kg)
      - Raskauden aikana ei rankkaa treenausta, etenkään sellaista joka vaikuttaa lantionpohjan lihaksiin (kuten ratsastus, jota ei tietysti muutenkaan suositella).
      - n. 6 viikkoa ennen laskettua aikaa voi välilihaa alkaa voidella ja hyvin varovasti venytellä öljyn (esim. apteekin ceridal jota saa kätevässä suihkupullossa) avulla
      - Ponnistusvaiheessa ponnistusasento ennemmin hiukan pysty (selkänojaa pystyyn) kuin makaava - vauva ei synny suoraan välilihaa vasten
      - Mahdollisimman hidas ponnistusvaihe (no tähän on usein vähän vaikea vaikuttaa :D), jotta vauva venyttää kudoksia rauhassa ja vauvan pään muotoutuminenkin auttaa.
      - Kätilö voi pään lähestyessä tätä maailmaa lämmitellä välilihaa lämpimin käärein tai joskus jopa rasvailla välilihaa.
      - Ja jos kaikesta huolimatta vaikuttaa siltä, ettei vauva mahdu tulemaan kunnolla, niin tehdään ennemmin episiotomia kuin annetaan kudosten revetä hallitsemattomasti.

      Repeämiä tulee siksi nykyään enemmän kuin ennen, koska vauvat ovat usein suuria ja päät isoja. Toisaalta ensisynnyttäjät ovat koko ajan vanhempia, ja kudosten venyvyys ei ole enää niin hyvä. Kuitenkin, useimmiten repeämät ovat I-II-luokan repeämiä, jotka paranevat tosi hyvin viikossa-parissa (kipu haavan alueella voi säilyä pidempään). Eikä niiden tulemista edes huomaa, siinä rytäkässä se on pienin murhe ;) (itselläni 2 synnytystä ja 2 pinnallista repeämää).

      • Kilpinen

        Synnytysasennosta on tehty tutkimuksiakin. Repeämiä syntyy vähemmän ja ne ovat pienempiä, kun synnyttää muussa kuin makuu- tai puoli-istuvassa asennossa. Eli aivan kuten sanoit, paine kohdistuu muuhun kuin välilihaan.


      • rv23
        Kilpinen kirjoitti:

        Synnytysasennosta on tehty tutkimuksiakin. Repeämiä syntyy vähemmän ja ne ovat pienempiä, kun synnyttää muussa kuin makuu- tai puoli-istuvassa asennossa. Eli aivan kuten sanoit, paine kohdistuu muuhun kuin välilihaan.

        neuvolatätikin minulle sanoi että välilihaa voi rascailla jo raskauden alusta lähtien..se voi auttaa hillitsemään repeytymiä..ei olisi itselle tullut mieleenkään ellei olisi sanottu..mutta miten sitä välilihaa voi siis venytellä *kyselee tyhmänä?*


      • -mimi-
        rv23 kirjoitti:

        neuvolatätikin minulle sanoi että välilihaa voi rascailla jo raskauden alusta lähtien..se voi auttaa hillitsemään repeytymiä..ei olisi itselle tullut mieleenkään ellei olisi sanottu..mutta miten sitä välilihaa voi siis venytellä *kyselee tyhmänä?*

        mietin kans tuota hieromista ja venyttelyä..onko siihen olemassa "konsteja" vai rasvaillaanko sitä välilihaa vain päällisin puolin..?pitääkö sitä hieroa kerrallaan kauemman aikaa vai kuinka? *kyselee kans tollona*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      57
      3585
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      41
      3396
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2791
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      46
      2536
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1619
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1493
    8. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      20
      1338
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1307
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1241
    Aihe