Kirjoittaessa on hyvä jos tahtoo miellyttää, saa lukijoita, tosielämässä tuollainen piirre on sairas vai onko?
Tapaamani ihmiset jakaantuvat mielipiteineen kahtia, on niitä jotka sanovat että tullakseen toimeen ihmisten kanssa pitää käyttäytyä korrektisti ja pyrkiä miellyttämään.
Toisten mielestä pelkkä halu miellyttää on oire huonosta itsetunnosta.
Sinänsä väliä, mutta käyttäydyn aina päinvastoin kun vastaantulijasta on normaalia ja tulen luokitelluksi hirviöksi tai hulluksi.
Tapaamani ihmiset jakaantuvat mielipiteineen kahtia, on niitä jotka sanovat että tullakseen toimeen ihmisten kanssa pitää käyttäytyä korrektisti ja pyrkiä miellyttämään.
Toisten mielestä pelkkä halu miellyttää on oire huonosta itsetunnosta.
Sinänsä väliä, mutta käyttäydyn aina päinvastoin kun vastaantulijasta on normaalia ja tulen luokitelluksi hirviöksi tai hulluksi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minäkin haluan miellyttää lukioita ja masennun jos joku haukkuu tekstini maan vakoon.
Kirjoittajan pitää vittuilla ihmisille, jotta he huomaisivat paskaisen tilansa.
Kuulut jälkimmäiseen ryhmään, eli sinusta miellyttäminen kaikkineen on huonon itsetunnon merkki.
Vittuiletko kaikille vai vain teksteissäsi?
on vain oma itsensä? Jo tuttavapiirissäni sama kirjoitus voi herättää kommentin "loistavaa" ja "paskaa". Lukijan miellyttäminen.. kai joka tyylillä on "kohderyhmänsä"? Hulluus ja luovuus ovat tiettävästi lähellä toisiaan, älä huolestu.
Mä kerron sulle salaisuuden. Toiset tahtoo miellyttää ja toiset vaatii että niitä miellytetään. Näitä kahta porukkaa erottaa se, että jälkimmäiset ovat tajunneet että hyväksyntä on sen verran kurantti artikkeli, että sen antamatta jättäminen voi toimia pelimerkkeinä tässä maailmanpyörässä. Kumman porukan luulet kylvävän sadon ja kumman korjaanvan?
Tai unohda äskeinen, kärjistin liikaa, pullo chiantia tekee tehtävänsä. Siksi sen sijaan yksinkertaistan.
Jos tarttee valita, niin pyri siihen että olet niin miellyttävä, että muut haluaa miellyttää sua. Sitä kutsutaan karismaks. Se voi olla kirjallista omaleimaisuutta, vaikuttava preesens tai säteilevät silmät. Koska et voi räätälöidä itseäsi uusiksi jokaista kohtaamaasi ihmistä varten, on parempi pyrkiä sopeutumaan ennen kaikkea itseensä, ei koko maailmaan.
Tai jotain, öitä.
Lähinnä ongelma kai on, miten muistaa noissa kohdissa pitää suunsa kiinni.
on vaikea antaa vastaantulijan pitää mielikuvansa itsestä jos se poikkeaa todellisuudesta.
Toisaalta aika on tekee tehtävänsä. Näyttää ihmisen sellaisena kuin tämä on, puolesta ja vastaan.