Vaikka olen koko elämäni ollut vannoutunut koiraihminen, niin edellisestä pennusta on sentään 15 vuotta, joten kaikkihan on taas melkein kuin uutta. 13-viikkoisen pennun ruokintaan kaipaisin kaikenlaisia vinkkejä ja neuvoja. Kasvattaja kehotti syöttämään pentu-pedigreetä piimällä höystettynä. Teimmekin niin, mutta pikkuhiljaa siirryimme siitä Nutro Choicen pentu-lammas-riisiin. Syynä se, että pedigreetä piti annostella aivan tolkuttomia määriä ja paskaakin tuli sitten sen määrän mukaan... huh huh.
Mutta. Voinko esim. tuon nutro-nappulan lisäksi antaa silloin tällöin maksalaatikkoa, keitettyä munaa, raakaa jauhelihaa, riisiä ...noin 1 dl päivässä. Koiran paino 8 kg. Ettei mene hommat sekaisin? Tulevaisuudessa (aikuisena) on tarkoitus ruokkia koira osittain kotiruualla, osittain nappulalla.
Entä mikä se on tämän öljyn merkitys, auttaisiko lusikallinen öljyä silloin tällöin karvan kiillottomuuteen? Vai onko pentukarva aina tällaista kiillotonta? Ja esim. kainaloista ihokin paistaa läpi...
Ruokintaneuvoja, kiitos!
5
621
Vastaukset
- nuutti
Nämä ruokintajutut on semmoisia että kukaan ei pysty antamaan sinulle oikeaa vastausta. Ota itse selvää eri vaihtoehdoita, niitä on monia, pelkästään kuivamuonilla kaikki on mainospuheiden perusteella juuri niitä oikeita, ja sitten on vaikkapa yrjölän puuro, joka on kasvanut jo käsitteeksi, itse ruokin raakaruokinnalla.. jne..
Pidä pää kylmänä, äläkä usko kaikkea, sillä mistään ruokintatavasta ei yleensä sanota niitä huonoja puolia, ole kriittinen ja mieti mitä jätetään keromatta..
Kokemuksia löytyy joka kelkkaan, mutta muista myös että koira on kuitenkin yksilö, jos joku sanoo että pedigree on paras, niin ei se tarkoita että se on juuri sinun pennulle paras, sama pätee ihan kaikkiin muihinkin tapoihin. - tillyh
Heippa!
Kyllä nappulan laatu on tärkeä juttu ja sen huomaa ulosteen määrästä! Meillä syödään vain raakaravintoa ja jätösten määrä on todella vähäinen.
Voit aivan hyvin antaa kerran viikossa maksalaatikkoa. Kananmunan voit antaa raakana ja raakaa jauhelihaa koirat rakastavat :) Riisi on hyvin sulavaa, mutta ravintoarvoiltaan varsin köykäistä. Voit kokeilla naudan mahaa, erilaisia raasteita, kalaa, kanaa.. meillä koira on himona parsakaaliin :)
Yrjölää tai muita viljoja en syötä lainkaan, katson ettei koira tarvitse niistä mitään.
Pellavasiemenöljy on minun mielestäni parasta, mutta muutkin kylmäpuristetut öljyt käyvät mainiosti. Lisään öljyä lirauksen (ruokalusikallinen?) kerran päivässä, koiran paino n. 10kg. Kanaöljyä olen myös käyttänyt, sekin on hyvää.
Kokeile tarjota esim. possun kylkirimpsuja, ne ovat niin pehmeitä että koira pystyy syömään kaiken.
Kyllähän pentukarva sellaista "höttöä" on, mutta itse olen öljyä antanut alusta saakka ja koira kiiltää.. - pennun äiti
Pidän pääni kylmänä, kiitos rohkaisusta! Uskallan siis tehdä niin kuin tahdon, nappulaa ja oikeaa ruokaa.
- sekaan muuta
Nappulan joukkoon ei kannata alkaa lisätä mitään, sillä tällöin koira oppii siihen eivätkä nappulat pelkästään maistukaan. Lisäksi jos nappuloihin lisätään paljon lihaa tai kananmunaa, menee fosforeiden ym. määrät sekaisin ja voi tulla kasvuvikoja.
Anna mieluummin vaikka yhdellä aterialla päivässä nappuloita ja muulloin muuta ruokaa.
Tässä muutama hyvä kotiruokintalinkki:
http://koirakopla.com/koiratietoa.html#ruokinta
http://www.flagstones.info/raakaruokinta/
http://seitti.net/koira/saitti/jau.html - xxx
Voit kyllä syöttää nappuloitten lisäksi muutakin. Mutta, älä syötä sitä muuta enempää kuin puolet päivän ruokamäärästä.
Muista, että se muu ruoka pitäisi sisältää noin 50/50 hiilihydraatteja ja proteiineja, eli siis puolet viljaa tms ja puolet lihaa (muna kuuluu myös lihatuotteisiin). Sitten vielä vähän vihanneksia, kuten porkkanaraastetta, niin avot :)
Kiva linkki www.flagstones.info/raakaruokinta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216685Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235370- 1152545
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152010Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361742Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111975- 59941
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28849Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43843