Saako netissä myydä?

Moi!

Haluaisin perustaa nettiin sivuston, jossa haluaisin myydä erilaisia käsitöitäni mm.koertteja ja koruja.

Onko netissä myyminen siis täysin laillista? Mistä saisi lisätietoa?
4633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vaan ensin on perustettava "yritys", toiminimi,ky, osakeyhtiö tms. Sen jälken voit toki myydä tuotteitasi lähes missä tahansa, toki toripaikkoihin ym. on taas tehtävä oma sopimuksensa.

Äänestä

Kyllä netissä myyminen on laillista, kuten
missä muualla tahansakin, vaikka torilla tai muissa pienissä käsityömyymälöissä.
Mitenkä muuten käsityö ja taiteilija ihmiset sais toimeentulonsa, jos ei ole paikkaa missä niitä tuotteita saa tuotua myytäväksi.
Itse en ole laittanut omia taideteoksia/lasitaideteoksia myntiin ainakaan vielä, kun en ole selvittänyt noita vero ym. juttuja, että toiminta olisi sitte lain mukaan oikeeta.

En ole vielä perehtynyt niihin vero ym. juttuihin, kun niistä olen saanut niin monimutkaisen käsityksen juuri tästä yksityisyrittämisestä ja sen riskeistä.

Osuuskuntatoiminta on yksi vaihtoehto, jos ei halua omaa yritystä, ja osuuskuntatoiminnassa mukanaoleva voi tehdä käsityötä, taidetta ja saada tätä kautta sitte oikeesti myyntiin omia tuotteita.
Osuuskunnalla on monesti myös oma myymälä, ainakin täällä on sellanen käsityömyymälä osuuskunnalla ja siellä on todella hienoja käsitöitä ja tuotteita myynnissä.
Käsittääkseni osuuskunnassa on henkilö, joka hoitaa nämä paperityöt eli varmaan vero ja muut hankalammat jutut. Luulen ainaki, mutta kannattaa kysyä asiantuntijalta.

Minua oman yrityksen perustaminen kiehtoo, mutta samalla vähän hirvittää. Siksi osuuskuntatoiminta on sellanen, jota voisin harkita lähitulevaisuudessa.
Olisihan se ihanne ammatti, saada tehdä sitä mitä osaa, mistä pitää ja vaikka ei sillä rikastu, niin työn sisältö tuo sitä rikkautta, enemmän kuin hirveän suuri palkka.

Mutta nettiinkin saa varmaan perustaa oman sivuston myynnissä olevista tuotteista, mutta sekin varmaan selviää sinulle, kun kysyt neuvoa asiantuntijoilta.

Toivon menestystä urallesi...

Äänestä
  • ilmoittamatta mihinkään muistaakseni 8500e edestä vuodessa..mutta jos sen ylittää on alettava maksamaan alvia...näin olen ymmärtänyt..mitäs sanoo viisaammat?

    Äänestä

Saatat menettää oikeutesi työttömyyspäivärahaan vaikket saisi mitään myytyäkää, koska (riippuen virkailijasta ym.) saattavat leimata sinut yksityisyrittäjäksi..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laillista? kirjoitti:

Moi!

Haluaisin perustaa nettiin sivuston, jossa haluaisin myydä erilaisia käsitöitäni mm.koertteja ja koruja.

Onko netissä myyminen siis täysin laillista? Mistä saisi lisätietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu