radiosta telkkarista ym.mediasta toitotetaan että ostamalla suomalaista saat työpaikat pysymään suomessa.paskapuhetta sanon minä vaikka kuinka ostaisimme suoalaista tuotetta,niin silti kaikki lipuu suomesta pois ns:halpatuontimaihin kuulin radiossa sanottavan että jos käytät 20 euroa enemmän kk rahaa suomalaiseen nii 20000 työpaikkaa ilmestyy suomeen täysin järjetön yhtälö.ulkomailta tulee kokoajan halpaa tavaraa rajojemme sisäpuolelle,niin siinä on kaksi vaihtoehtoa joko alentaa hintoja tai siirtää valmistus ulkomaille,ja hinnat eivät taatusti alene.esim paperiteollisuuden ulosliputus jatkuu,vai luuletko saksalaisen halpaketjun halvemman kirjepaperin tai paskapaperin ostamatta jättämisellä olevan vaikutusta asiaan.voin kertoa ei pienintäkään.
ostasko suomalaista
3
778
Vastaukset
- luvuista enkä
rosenteista mutta onhan se selvä et jos ostaa suomalaista suomesta niin ainakin joku killinki jää kotimaahan , ainaskin alvi valtiolle. jos tuo viron reissulta pimeää viinaa ja laittomia porno leffoja niin niist ei jää tänne mitään ... ainakin ite yritän mahdollisuuksien mukaan ostaa kotimaista joskaan aina ei rahat riitä ja on pakko tyytyä muihin halvempiin ... ja jos kukaan ei käy saksanpoikien kaupassa niin aivan takuulla se täältä häipyy joten kyllä ostamatta jättämisellä on vaikutusta .
- Raumalaista
aina kun vaan voitte niin silloin rahaa jää mahdollisimman paljon tänne raumalle ja sitä kautta myös suomeen ... ja Oraksen hanaa ei minun kylppäriini enää tule !
- ostajanpoika
Mitä vitun Raumalaista. Eihän tääl oo mitään ostettavaa. Osta nyt vaiks raumalaista olutta, ei sellasta oo.Eräs Pekka Rantanen on tappanu kaqikki raumalaiset yritykset aikoinaan ollessaan pomona.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17213225
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1575481Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454880Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493699Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392818Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282012Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1161751Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3691671Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1111556Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371495