Heippa kaikki!
Vertailun vuoksi kiinnostaisi tietää, minkä pituisia kirjallisuus- / teoriaosuuksia muilla on ollut graduissaan. Eli kertoilkaahan miltä alalta työnne on, onko empiirinen vai teoreettinen gradu, teoriaosan pituus, gradun pituus kaikkiaan jos jo tiedätte, edes suunnilleen... Kaikkea asiaan vaikuttavaa. Mutta siis se teoriaosan pituus ois gallupin punainen lanka.
Itselläni teorian pituudeksi tullee n. 30 sivua, yritän puristaa sitä vielä hiukan lyhyemmäksi. Ja kauppatieteet, case-tutkimus, sekaisin kvanttia ja kvalia :)
Kiittää, kumartaa ja jää odottelemaan vastauksia! AMK:laisetkin saa osallistua :)
G: teoriaosan pituus?
5
2889
Vastaukset
- alalta
Tein graduni vieraiden kielten laitoselle. Metodi kvalitatiivinen, empiirinen gradu kyseessä. Teoriaa 19 sivua, gradun pituus 102 sivua kirjallisuus liitteet suomenkielinen tiivistelmä.
- ...
Oma graduni on juuri tarkastukseen mennyt. Kyseessä on englannin laitos, mutta gradu ei ole kielitieteellinen vaan enemminkin kulttuuri/kirjallisuustieteellinen. Kyseessä siis eräänlainen aineistoanalyysi. Työn kokonaispituus 106 sivua lähdeluettelo 11 sivua. Teorian osuus on ehkä n. 35-40 sivua. Ohjaajan kommentit olleet toistaiseksi erittäin rohkaisevia.
- ei teoriaa
Ainakin kauppakorkeassa jatko-opiskelijoista suuri osa keskeyttää - ei osata soveltaa/laatia teoriaa. Tyypillisesti graduissa ei ole teoriaa - lainaillaan 10-20 sivua joistain kirjoista (kun pitäisi käyttää uusimpia amerikkalaisia journaaleita).
Ja lopuksi: todellisia teorioita ainakin neoklassisessa taloustieteessä on tasan 1 eli täydellisen kilpailun teoria (vrt. silakat maksavat torilla saman verran kaikilla).
Teoriat ovat joko:
a) epärealistisia oletuksiltaan esim. oletetaan kaikki talouden toimijat rationaalisiksi.
b) triviaaleja
c) yksinkertainen ja itsestään selvä asia esitetään monimutkaisesti kreikkalaisten symbolien avulla
Ennemminkin on tiedemiesten näkemyksiä, hypoteeseja ja malleja. Todellista teoriaa (ainakaan informaatio- ja taloustieteissä joko ei ole tai teoriat epärealististen olettamustensa vuoksi eivät ole testattavissa).
Nk. "teorian" osuus graduissa on tyypillisesti 5-20 sivua.- ...
Osaltaan väitteesi ovat tietysti kohdaallaan ja kenties oikeampi termi olisikin teoriaosan sijaan käsitteiden määrittely. Ainakin omassa gradussani "teoriaosa" on ensisijaisesti työn analyysiosassa käytettävien käsitteiden määrittelyä ja myös kritisointia.
Tietysti pitäisi taas myös miettiä mitä teorialla tarkoitetaan. Aika yleinen määritelmä on että teoria selittää jonkin ilmiön ja myös ilmiölle mahdolliset variaatiot mahdollisimman kattavasti ja mielellään myös suhteellisen yksinkertaisesti. Mikäli vastaan tulee riittävästi teoriaan sopimattomia tapauksia, joudutaan teoriaa sitten aikanaan muuttamaan tai kenties kokonaan hylkäämään.
- hipsei
Minulla gradu on vielä vaiheessa, mutta kyse on empiirisestä kvantigradusta. Veikkaisin, että teoriaosa on noin 35 sivua, ja kokonaispituus ehkä jotain 80 sivua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p595940Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "793369Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242581No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402145- 202095
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621843Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61649Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83124281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201226Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah811085