Miten puolan vaihto alkaa ilmetä eli mistä tietää jos 2002 focuksessa vika on siinä? Mitä se puola yleensä tekee siellä?? Onko kallis vaihtaa?
Fokkerin puola?
miten vika ilmenee?
3682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Heps, itselläni hajosi vuosi sitten tammikuussa puola focceristani. Itse olin silloin ulkomailla, ja emäntä sitten joutui huollattamaan auton.
Puolan hajoaminen ilmeni omassa focuksessani melkoisena röpöttämisenä ja huonosti käymisenä.
Paukkui kuulemma kuin zetori.
Tehtiin samalla 100,000km huolto ja vaihdettiin puola. Muistaakseni puolan hinta oli 80e, ellen ihan väärin muista. Tämä siis merkkiliikkeessä.
Meillä on 9/2003 vuosimallin Fiesta. Ajettu vain 16 tkm, siis tosi vähän. Peli kuin uusi. Nyt syttyi moottorin toimintahäiriövalo. Sammutin koneen ja laitoin uudelleen käyntiin. Kone käy vain yhdellä tai kahdella pytyllä. Mikä vikana?
Puhelimessa Fordin huollosta sanoivat olevan tod.näköisesti vika sytytyksessä, ts. puolassa. Päällikkö päättää maanantaina, ett meneekö takuuseen kun takuuaika on umpeutunut mutt kun autolla on ajettu tosi vähän. Onko teillä vastaavasta kokemuksia? Entä ton takuun joustavuudesta näin vähän ajetussa autossa?
Asiallisia vastauksia toivoen TTT.
Vetoa kuluttaja suojalakiin ja tarvittaessa ota yhteyttä kuluttaja neuvojaan. Ei noin vähän ajetussa autossa pitäisi olla mitään tuollaista vikaa.