Onx kellään

et ei koskaan oo oikeen halunnut elää? Mul on ollu ja voimistuu joka päivä. Ihan oikeesti täs elämäs ei oo ollu yhtään valoisaa päivää, keinotekoista valoa ja tekemällä tehtyä onnea kylläkin. Ei tyydytystä mistään. Se nyt vaan sattuu olemaan mun todellisuus eikä sitä korjaa lääkkeet taikka mitkään ihmissuhteet!
6375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

solmuinen elämäntilanne, muutama sateinen päivä peräjälkeen ja helvetilliset PMS-oireet niin vähemmästäkin lannistuu. Täytyy vaan hallita tunteensa, pysytellä rauhallisena ja ajatella järkevästi että ei sitä pahaa oloa määrättömiinsä kestä, viimeistänsä helpottaa kun menkat loppuu...

Äänestä

tuntemuksia. ei saa jotenkin elämästä otetta, kaikki tuntuu niin turhauttavalta. Jos jotain yrittäätehdä mielensä piristämiseksi,niin yleensä keskittymiskyky loppuu ja sit ajattelee, etttä mitä tuokin tointaa. Jotenkin kuolema aina läsnä tai siis ajatus et kerran kuollaan kuiteski, ni mitäpä mun tekemiset merkkaa tai olemassaolo ylipäätänsä. taidan olla aika synkkä luonne. Tästä ei sulle mitään apua ole, muuten kun lohtu jot meitä samoil ajatuksil olevia on muitakin.

Äänestä
  • Ties vaikka päinvastoin. Saatat olla hyvinkin eloisa luonne. Se ei vain pääse oikeuksiinsa.

    Ja sille luonteellesi tarjotaan vain aistillisia korvikkeita.

    Niin että ei ihme jos tuntuu synkältä. Pohdintaa vain.

    Äänestä

Ehkä se johtuu siitä, että ympäröivä kulttuurisi sinulle kertoo että ei halua sinun olevan olemassa.

Sinun.

Siis sinun pitäisi kenties löytää syy olemiseen. Vaikka sinulle viestitetään että sellaista ei sinulle ole. Jotain vallankumouksellista kenties. Kun ihminen on tarpeellinen tuskin pohtii onko yhtään elämänhalua.

Suomessa taitaa olla jo 20% kansasta, vai onko jo enemmänkin, jollain psyykelääkkeillä. Muista se, että sairaus ei ole vain sinun. Se on yhteiskunnallinen.

Äänestä

Kirjoituksesi voisi olla minun kirjoittamani. Näin minäkin koen elämäni. Ulkoisesti olen selvinnyt elämästä hyvin, mutta ne valoisat päivät puuttuvat. Nuorempana odotin niiden valoisten päivien tulevan ja pelkäsin kuolevani ennen sitä. Nyt tiedän, että minulla on tällainen elämä. Olisipa kiva tietää vänän taustojasi.

Äänestä

kuulostaa epätoivoiselta elämäntilanteelta...lääkkeet ei korjaa kaikkea eikä muutkaan ihmiset aina tee onnelliseksi, onni pitää löytää itsestä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sellasta oloa kirjoitti:

et ei koskaan oo oikeen halunnut elää? Mul on ollu ja voimistuu joka päivä. Ihan oikeesti täs elämäs ei oo ollu yhtään valoisaa päivää, keinotekoista valoa ja tekemällä tehtyä onnea kylläkin. Ei tyydytystä mistään. Se nyt vaan sattuu olemaan mun todellisuus eikä sitä korjaa lääkkeet taikka mitkään ihmissuhteet!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu