Onkohan täällä kellään tietoa sellasesta, että jos lykkää amk opiskelun aloittamista raskauden vuoksi, voiko saada työttömyyspäivärahaa vai tuleeko karenssia?
Olen tällä hetkellä työttömänä ja pääsykokeet olis ensi kuussa. Mietin vain, että jos siis en aloita opiskeluja syksyllä saanko päivärahaa vai miten kannattaisi menetellä asian kanssa.
Onko kellään tietoa asiasta?
kiitos!
Olen tällä hetkellä työttömänä ja pääsykokeet olis ensi kuussa. Mietin vain, että jos siis en aloita opiskeluja syksyllä saanko päivärahaa vai miten kannattaisi menetellä asian kanssa.
Onko kellään tietoa asiasta?
kiitos!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos sinut valitaan AMKiin ja otat opiskelupaikan vastaan et voi samanaikaisesti nostaa työkkäristä rahaa vaan sinut katsotaan opiskelijaksi vaikka et nostaisikaan opintotukea.
Ainoa tapa saada työkkärin rahaa on että et ole kirjoilla missään koulussa (et edes poissaolevana) etkä töissä vaan työttömänä työnhakijana työvoimatoimistossa.
Jos olet ollut 4kk työttömänä ennen äippärahakauden alkua (vai onko ennen 4kk työttömänä ennen kuin haet äippärahaa?) saat äippärahaa 19,99e/pvä. Opiskelijana saat 15,20e/pvä.
Toivottavasti vastaus on riittävä, terveisin toinen amk-opiskelija.
sehän tässä mietityttääkin kun saisin paljon enemmän rahaa jos olisin työttömänä ennen äp.rahakauden alkua.
miten jos en mene pääsykokeisiin ollenkaan, tuleeko siitä mitään karenssia?
Onko sulla jo ammatti alla?
Jos on ammatti, niin silloin ei ainakaan pitäisi tulla karenssia.
on. pitää ottaa selvää asioista maanantaina. kouluun haluttas kyllä mennä, pitää harkita asiaa.
kiitti vastauksista!