Eli kertokaa peli, jossa olette pokémoninne kehittäneet, sekä sen osaamat hyökkäykset ja
HP
ATTACK
DEFENSE
SPEED
SPECIAL ATTACK
SPECIAL DEFENSE
=YHTEENSÄ
Oma:
Zapdos LVL.100
Kehitetty Yellowissa, ilman Rare candyja.
HP - 383
ATTACK - 266
DEFENSE - 264
SPEED - 270
SPECIAL ATTACK - 344
SPECIAL DEFENSE - 274
Yhteensä 1801
THUNDERSHOCK
THUNDERBOLT
THUNDER
FLY
HP
ATTACK
DEFENSE
SPEED
SPECIAL ATTACK
SPECIAL DEFENSE
=YHTEENSÄ
Oma:
Zapdos LVL.100
Kehitetty Yellowissa, ilman Rare candyja.
HP - 383
ATTACK - 266
DEFENSE - 264
SPEED - 270
SPECIAL ATTACK - 344
SPECIAL DEFENSE - 274
Yhteensä 1801
THUNDERSHOCK
THUNDERBOLT
THUNDER
FLY
Vastaukset 12
Vanhimmat
Itelläni ei oo 100lvl:iä, mutta toi movesetti on kyllä ihan hanurista. 3 saman (electrik) tyypin iskua. Mieluiten aina vaan yks saman tyypin isku yhteen settiin.
..oma zapdokseni osaa vain thunderboltin. Thunderia en edes ottanut harkintaan kun tarkkuus ilman sade tanssia on syvältä. Fly on aika huono lentoisku joissain kamppailuissa, jos pokemoniin joka tekee flyn ekaa vaihetta kykenee heittämään jonkun joka siihen osuu (esim sähkötyypin iskun taikka sky uppercutin) sen teho lisääntyy. Drill peck on mielestäni parempi, fly vain sellaiselle jolla liikkuu paikasta toiseen. Itse olen hävinnyt useitakin otteluita vaikka olisi elementtivahvuus puolella juuri tuon flyn takia. Mutta tosiaan, jos haluaa opettaa special hyökkäyksiä sellaiselle jolla on suuri sp.attack niin kannattaa laittaa muita elementtejä lisäksi, ei vain yhtä.
Sitten jos palataan kysymykseen, itselläni on aika monia 100 levelin pokemoneja mutta koska ne on alkuajoiltani, olen pilannut ne aika tehokkaasti sekalaisilla stattien kohotuksilla ja noilla useimmilla saman tyypin iskuilla. Mutta jos nyt muutaman ilkeäisi laittaa. Pelinä Ruby siihen vaihdetut pokemonit
Anjin
espeon, naive, poika
HP 270
att. 185
def. 162
sp. att 310
sp. def 208
speed 280
- psychic
- return
- reflect
- morning sun
Fuyira
milotic, quite, tyttö
HP 351
att. 161
def. 202
sp. att 246
sp.def 295
speed 180
- hydro pump
- safeguard
- recover
- rain dance
Hiya
blaziken, careful, poika
HP 320
att. 289
def. 177
sp. att 219
sp. def 198
speed 222
- sky uppercut
- slash
- earthquake
- blaze kick
groudon, calm
HP 350
att. 302
def. 294
sp. att 249
sp. def 248
speed 243
- slash
- solarbeam
- earhquake
- eruption
Ryokyo
rayaquaza, careful
HP 369
att. 325
def. 240
sp. att 314
sp. def 234
speed 238
- surf
- extremespeed
- outrage
- thunderbolt
Aika huonoja settejä pidemmän päälle, mutta se oli silloin kun kaikki oli vielä suurta ja mahtavaa. kih. Jossain majailee vielä 100 lv. absol, mighthyena, fearow, crobat, umbreon, latias, gyarados sekä linoone. Varmaankin colosseumin pokeboxissa.
ite kehitin Zapdosini 9-vuotiaana >;(
ota huomioon, että mulla ei ees voi opettaa tollasia ihme drill peckejä ym..
Millään noista pokeistas ei oo niin hyvä Special Attack ku Zapdosilla :D
Aluksi Zapdos,... Ensinnäkin jos kerrot statit,
niin se ei kerro oikeastaan yhtään mtn...
3 sähkö iskua ja fly joka on surkea...
Tässä Zapdosille setti:
Zapdos @ Leftovers
Ability:Pressure
Nature:Modest
Ev't:252 Atk, Paljon Spd ja loput HP
~Thunderbolt
~Hidden Power: [Grass]
~Sleep Talk
~Rest
~Aika standard setti, mutta toimii hyvin...
Sitten Anyan pokeihin pieniä parannuksia:
Espeon @ Leftovers (Female)
Ability:Synchronize
Nature:Modest ( Sp.Atk, -Atk)
Ev's:252 Sp.Atk,Vähän Sp.Def & Spd ja loput HP
-Psychic
-Calm Mind
-Baton Pass
-Substitute
-Itte ottasin tyttö Espen. :P
Milotic @ Leftovers (Female)
Ability:Marvel Scale
Nature:Bold ( Def, -Atk)
Ev's:Lähes max Def,Sp.Def:niin että lv100: 300,
Sp.Atk:iin melko paljon ja jämät HP
-Ice Beam
-Surf
-Recover
-Hypnosis
-Standu setti,... Ps.Hynosis pakko olla vaikka
tarkkuus on mitä on...
Blaziken @ Leftovers (Male)
Ability:Blaze
Nature:Mild ( Sp.Atk, -Def)
Ev's:252 Sp.Atk,Spd:iin sen verran että lv100
Spd 264 loput HP.
-Thunderpunch
-Hidden Power [Ice]
-Sky Uppercut
-Overheat / Flamethouwer
Groudon @ Leftovers
Ability:Drought
Nature:Naughty ( Atk, -Sp.Def)
Ev's:252 Atk,Spd melkein täyteen, Jämppeet
joko Sp.Atk / HP. Ehkä SP.Atk tuli iskun vuoksi.
-Earthquake
-Bulk Up
-Rock Slide
-Overheat / Eruption
-Uuberi
Rayqyaza @ Leftovers
Ability:Air Lock
Nature:Adamant ( Atk, -Sp.Atk)
Ev's:252 Atk,Spd lähes täyteen (lv100=280) ja
jämppeet HP:hen.
-Earthquake
-Rock Slide
-Hidden Power [Flying]
-Dragon Dance
No siinä ne nyt tuli...
Mun paras lv100...
Salamence @ Leftovers (Male)
Ability:Intimidate
Nature:Adamant ( Atk, -Sp.Atk)
Ev's:252 Atk,180 Spd & 78 HP
~Earthquake
~Rock Slide
~Hidden Power [Flying]
~Dragon Dance
-Pari Dancee alle, niin tätä ei pysäytä mikään...
Tiedän, että liikket ovat huonohkot, hyvinhän niillä veti/vetää konetta vastaan mutta välttelen matsia oikeiden ihmisten kanssa. Sukkaan nimittäin. Mie suosin noita miespokemoneja enemmän, kun niille opetettaessa voi jalostaa liikkeitä pennuille, joten ei tarvitse huolehtia kalliiden tm:n katoamisesta. Tosin silloin kun vaihdoin umbreonin ja espeonin Colosseumista, en pahemmin ajatellut asiaa. Kih. Ja rehellisyyden nimissä, pidän huomattavasti enemmän umbreonista kuin espeonista.
Mietin enemmän noita liikkeitä sun muita myöhemmin, olen pilannut lähes kaikki Rubyn poket opettamalla typeriä liikkeitä pokemoneille, tosin yritän keskittyä vain yhteen jalostuksen kerrallaan, muuten menee ajatukset ja suunnitelmat sekaisin. Jotain Rubysta saa ehkä pelastettua jalostamalla, mutta kiinnostukseni sitä kohtaan on vähentynyt. Vaihdan kohta puoliin varmaan Rubyn lempparini boxiin talteen ja aloitan uuden pelin.
Ja vielä huomautukseen, "zapdoksellani on paras sp. attack" huomauttaisin Dark Salamencea mukaillen, ettei se todellakaan merkitse kaikkea, muitakin statteja kannattaa ottaa huomioon, uskoisin että zapdoksesi voi aika näpsäkästi vetää henkihieveriin nopeammalla normaali pokemonilla. Legendaariset eivät ole mitään jumalia, harmittavan usea vain tuntuu ajattelevan niin.
Tarkoitus ei sitten ole haukkua, kunhan vain realisoida tilannetta jossa pitäisi ottaa koko kuva huomioon. Itsekin olen mokannut aika pahasti kasvatuksessa, esim Rubyssa kehittämään kaikkia statteja maksimiinsa mikä on mahdotonta, sen takia ne ovat tasapaksuja mollukoita kaikki tyynni. Eikä tämä ole kateellisen panettelua. :)
Oma Firen zapdokseni taitaa ostata thunderboltin, drill peckin, light screenin ja agilityn. Harkitsin restin käyttämistä, mutten raaskinut sitä tuhlata pokemoniin joka ei voi siirtää liikkeitä eteenpäin. En käytä legendoja kovinkaan paljoa, joskus vuonna pallo ja kala Yellow:ssa menin liigan lävitse kaverin lainaamalla 100 lv mewtwolla (häpeän), mutta sen jälkeen ole legendoja käyttänyt liigan läpäisemisessä. Tosin se on kyllä ihan makukysymys millä pelaa. Jos tykkää pelata legendoilla niin mikä minä olen sitä julistamaan pannaan. kihih.
Legenda Uubereita käyttävät vain sellaiset,jotka
eivät voi voittaa muulla tavalla kuin käyttämällä
parhaita pokemoneja... Ottelija,joka on miettinyt
kovan stradegian, ja kouluttanut & valinnut
pokemoninsa hyvin, voittaa Uuberien käyttäjät
100-0...
Uubereita ovat:Deoxys,Deoxys-F,Deoxys-L,Deoxys-E,
Lugia,Ho-oh,Groudon,Kyogre,Rayqyaza,Latias,
Latios,Mew,Mewtwo ja yllätys yllätys myös
2 ei legendaa on! Wobbuffet & Wynaut...
Muita leguja käytetään kyllä...
Ps.Tykkään itsekkin enemmän Umbreonista kuin
Espeonista, se vain kolahti heti...
:P
~Dark Salamence
V I H A A N sitä pokemonia. Meni niin hermot Colosseumissa kun se heitti counteria koko ajan, pakko oli heittää defencejä pienentäviä kunnes defence ei enää laskenut ja sen jälkeen piti heittää tehokkain isku, riippuen käyttikö sp.defenceä heikentäviä vai defenceä heikentäviä. Jos ei kaveri yhdellä iskulla saanut henkeä pois siitä kirotusta sinisestä mollukasta, niin se heitti counterilla rakkaani henkihieveriin. ARGH. Inhoan niitä jopa enemmän kuin chanseytä ja blisseytä.^_^
Groudon on muuten aika epäuuberi, sillä on ihan mielettömät elementtiheikkoudute. Olen saanut sen tuta aika nätisti. Eikä se edes ole kovin nopea. Mutta tosiaan, uubereitahan ne ovat jos pelaa konetta vastaan.
Mutta ei nyt kuitenkaan dissata täysin legendojen käyttäjiä, jokainen pelakoot omalla tyylillään sekä mieltymyksillään.
Yep, espeon on aivan liian sööttimys enkä voi sietää sellaisia pokemoneja. Espeon, skitty ja delcatty, luoja miten ne ärsyttävät söpötyksellään.-_- Skitty eniten, sellainen vaaleanpunainen hattara että huhhuh. Umberon on tyylikäs, pidän muutenkin darktyypin pokemoneista eniten tyypeistä.
Ei ole mulla mitään Poke-peliä jossa on jotain luonteita ym uutta. Vain Colorin pelejä!
Ja muuten, oon pärjänny aivan loistavasti tolla Zapdosilla että siitä on ihan turha valittaa :I
Tiedän, ja rispektaan sinua oikeasti että olet jaksanut kasvattaa pokejasi ilman uusintatappeluita muiden trainereiden kanssa. Itse en jaksanut mewtwoa kasvattaa joten lainasin kaverin valmiiksi kasvatettua.
Pahoittelut jos olen kuulostanut jotenkin halveksivalta tms. kun tuppaan aina unohtamaan että pokemon pelejä oli ennen väriaikauttakin.^_^ Itselläni nimittäin on myös yellow, blue ja red, en vain ole jaksanut niitä pelata.-_-
GBA:n pelejen tyhmää konetta vastaan pärjää
kuka tahansa miten huonolla pokemonilla tahansa.
Kaveri veti Rubyn läpi 1 Mudkipilla liiga
Mudkip oli n. lv50 liigassa, ja veti vielä
tosi nopeestikin...