Jenkkien asuntokupla puhkeamassa?

Jenkkilähteet (esim. http://money.cnn.com/2006/05/03/news/economy/realestateguide_fortune/index.htm ) väittävät että sikäläinen asuntokupla on puhkeamassa. Lieköhän sillä vaikutusta Suomeen? Mitä mieltä: Uskaltaako enää ostaa yksiötä sijoitukseen? Enitenhän asuntojen hintojen romahduksesta kärsii sijoittaja joka ostaa juuri huippuhintojen aikaan.
81044
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

jo sellaset 4 vuotta

Äänestä

Ei tollanen vaikuta eurooppaan. Aikanaan EU:ssakin korko nousee himena ja kaupanteko hidastuu ja hinnat maltillistuu.

Jenkkien asunto"kupla" on ollut tiedossa jo pari vuotta, siksi siella peruskorkoa onkin nostetu 2 vuodessa 1->5%:iin. Ei siis mitaan uutta, nyt alkaa vaikutus nakya siten, etta vanhojen asuntojen kauppa hidastuu/hinnat maltillistuu, mika oli tarkoituskin.

Jos yhteytta EU:hun haluaa hakea tuosta, se olisi pitanyt jo vaikuttaa kulutuksen hidastumisella koska rahaa asuntolainojen jalkeen on vahemman kaytettavissa, joka osaltaa voisi tuoda vaikutuksia EU:hun saakka. Koska nain ei ole kaynyt, edes asuntokaupan romahdus jenkeissa juuri nyt ei tekisi mitaan eroa nykyiseen, kenties jopa parantaisi EU:n asemaa sita kautta kun kampat myydaan ja mennaan vuokralle, on hetekllisesti enemman rahaa kaytossa koska kampastahan on takuulla jo valtaosa maksettu ja realisointihetkella kateinen valtaa markkinat.

Äänestä

Joskus tulee tutkittua suomessa myynnissa olevia asuntoja ja niiden hintoja ja yllatyin taas kerran. Palkkataso suomessa on paljon matalampi kuin taalla USAssa. Hammastys ja kummastus kun nayttaisi etta asunnot ovat suomessa kuitenkin erittain kalliita - huomattavasti kalliimpia kuin monissa paikoissa USAta. Taalla Floridassa suntojen hinnat ovat nousseet pilviin mutta suhteessa hinnat etela suomessa ovat kalliimpia. Jos kupla jossain puhkeaa niin ensin etelasuomessa.
USAssa ensin tippuvat kerrostalojen hinnat - sitten viimeisena omakotitalojen hinnat. Sama varmaan suomessa.

Äänestä
  • velkaantumisaste jenkeissa on toisella planeetalla kuin suomessa ja lisaksi jenkeissa korkotaso on tupla verrattuan EU:hun.

    Äänestä

  • Kiitos flman. Onko siellä Floridassa mitään merkkejä hintojen laskusta vai mennäänkö siellä ylöspäin kuten ennenkin?

    Äänestä

  • sijoittaja2 kirjoitti:

    Kiitos flman. Onko siellä Floridassa mitään merkkejä hintojen laskusta vai mennäänkö siellä ylöspäin kuten ennenkin?

    Floridassa hinnat ovat menossa alaspain. Miami on jo "dead zone" varsinkin condojen, eli kerrostaloasuntojen suhteen - hinnat laskevat ja ihmiset odottavat, huomenna kun on edullisempaa. Keski Floridassa nayttaa hieman tasaisemmalta mutta asuntojen myyntiaika on pidempi.
    Mita korkotasoon tulee niin taalla on yleista etta lainat ovat jopa 30 vuoden kiintealla korolla, kuten oma asuntolainani on. Eli nousi korot tai laski niin ei vaikuta mihinkaan.
    Tama on melkein valttamatonta kun korot ovat selvasti nousuun pain.

    Äänestä

  • jenkeissa kirjoitti:

    velkaantumisaste jenkeissa on toisella planeetalla kuin suomessa ja lisaksi jenkeissa korkotaso on tupla verrattuan EU:hun.

    Mika on korkotaso EU:ssa?

    Äänestä

  • flman kirjoitti:

    Mika on korkotaso EU:ssa?

    näyttäis olevan n. 2,95

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sijoittaja2 kirjoitti:

Jenkkilähteet (esim. http://money.cnn.com/2006/05/03/news/economy/realestateguide_fortune/index.htm ) väittävät että sikäläinen asuntokupla on puhkeamassa. Lieköhän sillä vaikutusta Suomeen? Mitä mieltä: Uskaltaako enää ostaa yksiötä sijoitukseen? Enitenhän asuntojen hintojen romahduksesta kärsii sijoittaja joka ostaa juuri huippuhintojen aikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu