Jos olisi diabetes-oireita niin kuuluuko taudin kuvaan kipeät jalat? Ja jos kuuluu niin onko kipu jatkuvaa vai esiintyy liikuttaessa/levossa vai miten? Ja onko mahdollinen kipu tietyissä osissa jalkoja?
Kysymus kipeistä jaloista sai funtsimaan kun Juice leskinen sairastaa diabetesta ja toteaa että häneltä alkaa mennä kävelykyky.
Kipeät jalat, onko diabetes oire?
3
6216
Vastaukset
- diakuva
Juicen oireet nyt johtuvat siitä että hänellä on sokerit olleet päin peppua jo vuosia. Yleensä noin 20 sairastamisvuoden jälkeen (1-tyypit, kakkosilla vaikeampi antaa tarkkaa aikaa johtuen diagnoosin ajankohdasta) alkaa diabeetikoilla ilmetä elinmuutoksia joihin kuuluu esimerkiksi diabeettinen neuropatia. Tämä ilmenee esimerkiksi levottomina jalkoina ynnä muina vastaavina ongelmina. Pahimmillaan joudutaan amputoimaan alaraajat ja tätä hetkeä on ilmeisesti juicenkin hoidossa lähennyttt jatkuvasti. Jos sinulla ei vielä ole diabetesdiagnoosia, niin älä turhaan huolehdi. Ongelmat vaativat vuosien huonon tasapainon.
- Dia B. Tikko
Lisätään vielä tähän, että neuropatian ohella jalkavaivoja voi tulla myös diabeettisen verisuonisairauden (angiopatia) vuoksi.
Angiopatian riskitekjöitä ovat diabetes, korkea verenpaine ja korkea kolesteroli, ja se aiheuttaa mm. veritulppia ja valtimonkovettumatautia. Angiopatian vuoksi jalkojen verenkierto voi heikentyä huomattavasti. - kurre
Dia B. Tikko kirjoitti:
Lisätään vielä tähän, että neuropatian ohella jalkavaivoja voi tulla myös diabeettisen verisuonisairauden (angiopatia) vuoksi.
Angiopatian riskitekjöitä ovat diabetes, korkea verenpaine ja korkea kolesteroli, ja se aiheuttaa mm. veritulppia ja valtimonkovettumatautia. Angiopatian vuoksi jalkojen verenkierto voi heikentyä huomattavasti.sekä sanomansa sisällöstä että ennen kaikkea nimimerkistä..
Heh:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802861
- 1892465
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362185- 201493
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101284
- 131269
- 221241