Jos olisi diabetes-oireita niin kuuluuko taudin kuvaan kipeät jalat? Ja jos kuuluu niin onko kipu jatkuvaa vai esiintyy liikuttaessa/levossa vai miten? Ja onko mahdollinen kipu tietyissä osissa jalkoja?
Kysymus kipeistä jaloista sai funtsimaan kun Juice leskinen sairastaa diabetesta ja toteaa että häneltä alkaa mennä kävelykyky.
Kysymus kipeistä jaloista sai funtsimaan kun Juice leskinen sairastaa diabetesta ja toteaa että häneltä alkaa mennä kävelykyky.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Juicen oireet nyt johtuvat siitä että hänellä on sokerit olleet päin peppua jo vuosia. Yleensä noin 20 sairastamisvuoden jälkeen (1-tyypit, kakkosilla vaikeampi antaa tarkkaa aikaa johtuen diagnoosin ajankohdasta) alkaa diabeetikoilla ilmetä elinmuutoksia joihin kuuluu esimerkiksi diabeettinen neuropatia. Tämä ilmenee esimerkiksi levottomina jalkoina ynnä muina vastaavina ongelmina. Pahimmillaan joudutaan amputoimaan alaraajat ja tätä hetkeä on ilmeisesti juicenkin hoidossa lähennyttt jatkuvasti. Jos sinulla ei vielä ole diabetesdiagnoosia, niin älä turhaan huolehdi. Ongelmat vaativat vuosien huonon tasapainon.
Lisätään vielä tähän, että neuropatian ohella jalkavaivoja voi tulla myös diabeettisen verisuonisairauden (angiopatia) vuoksi.
Angiopatian riskitekjöitä ovat diabetes, korkea verenpaine ja korkea kolesteroli, ja se aiheuttaa mm. veritulppia ja valtimonkovettumatautia. Angiopatian vuoksi jalkojen verenkierto voi heikentyä huomattavasti.
sekä sanomansa sisällöstä että ennen kaikkea nimimerkistä..
Heh:)