Miksi te naiset juoruatte niin paljon työpaikalla ruokatunnilla? Olen monesti saanut todistaa miten akat jauhavat jonkun toisen työntekijän asioista samalla kun mussuttavat eväitään. "Mä en tykkää yhtään siitä harjottelijapojasta, se on sellanen ja sellanen..." Onko nelikymppisen akan elämä todella noin tylsää?
Juoruavat vanhat akat.
hävetkää
291493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
juoruilemaan. Joistakin se on "kivaa". Ei siinä mitään pahaa ole jos ei aiheuta harmia sillä ns. juoruilulla. Juoruileehan ne ukotkin:
Sillä ja sillä naisella on sellainen se ja se jne...
Toisten elämä ei vois vähempää kiinnostaa..
Sitäpaitsi ne nuoret kesätyö pojat on sööttejä:))
..samaa mieltä, sitä paitsi juoruämmien lisäksi löytyy myös miehisiä vastaavia, ei siis ole sukupuolikysymys, mutta se taas on että mä taas mieluummin katselen mieluummin niitä meidän nuoria ulkomaalaisia nais kesäharjoittelijoita =)
Miten niin vain vanhat akat?
Ai niin, jo sinun tekstistäsi paistaa, että olet varmaan ihan väärällä palstalla.
Kyllä ne kuule nuoretkin akat ihan samalla lailla juoruaa, puhumattakaan nuorista miehistä. Se se vasta kovaa arvostelua on mitä miesten suusta kuulee: kellä on hyvä per...e, kellä hyvät munkit jne.
Onko nelikymppinen sinusta akka=
Tässä on sitten ilmeisesti jo viiskymppinen mummu. Heh.
Juoruavat kaikenikäiset miehet hävetkää!!!!
että ne juoruakat on just nelikymppisiä...kyllä ne useimmiten on vähän vanhempia tummuja ja kyllä ukoistakin niitä runsaasti löytyy.Minäkin kun olen miesvaltaisessa työpaikassa,niin kyllä sipinää ja supinaa kuuluu...
Juoruilu on kurjaa ja ikävää,jos se kohdistuu omiin yökavereihin...
ei yökavereihin vaan työ...
mitenkäs se ny noin meni:))
On se kurjaa jos yökavereista juoruillaan...sorry, mutta en voinu taaskaan hillitä itteeni:))
Kuis kulkee mii-su?
suorastaan kamalaa,jos yökaverista juorutais..:DD
Moikka puskapiru...kiva kun sinäkin olet tiällä....;)) ja mulla kulkee aikas hyvin...pahin on takanapäin..:)
Ihan hyvä pointti kyseenalaistaa missä avata suunsa ja missä ei. Juoruaminenhan on kivaa, rentouttavaa ja taittaa kärjen rumilta sanoilta, jotka muutoin saattaisivat sinkoutua suoraan kohteen silmille.
Koska teen vain miesten kanssa töitä joskus tosin uuvahdan, miten jotkut heistä juoruavat aivan kaikesta koko ajan ja jatkuvasti näkevät asioissa negatiiviset puolet. Olen joskus ehdottanut, että laittakaas pojat ihan paperille se kaikki kerääntynyt paskanne ja viekää pomolle, jos se vaikka keksis tilalle kivempaa :D
Monet akat on juorunneet siittä millanen maine nuorella komealla pojalla on -- "sillen se joka ilta semmosten naisten kanssa" ja kuin monta kertaa viikos se tulee eri suunnasta töihin -- SIITÄ PUHE MISTÄ PUUTE - akat haluais itse olla sen pojan kiinnostuksen ohteena,, saa ees jollain tavalla hyvitystä siittä et pitää olla puutteessa ja oma mätäs rutikuivana.
Kun ei akoilla erotiikka kotona toimi ja pelitä niin pitää etsiä erotiikan korvike olematomista juoruista -- eräät miehet vaihtavat autoa kun ei jortikka jökötä
Onko sinun työpaikallasi joku vahtikoppi missä "vanhempi nainen" istuu ja tiirailee kuka mistäkin suunnasta kulkee työpaikallae
Kuka niistä naisista sitten puhuu?
Joku vaanii joka ilta tätä jäbää jossain ja näkee tietynlaisten naisten kanssa. Tämähän kuullostaa jo ihan dekkarilta.
Olipas taas hauska juttu.
minäkin olen monesti kuullut keski-ikäisten setien vatvomisia siitä, minkälaisia friiareita kenenkin naapurin teinitytön luona kulloinkin kulkee. Itselläni ei noista asioista ole minkäänlaista aavistustakaan, mutta setät näyttää tarkkaan kyttäävän...
Kun "vanhat akat juoruavat", samaan aikaan "aikuiset miehet vaihtavat informaatiota".
Nämä ovat niitä miesten ja naisten eroja!
ja asiasisältö on kummassakin tapauksessa tasan sama.
ainakin hotellihenkilökunnassa aikoinaan pahimmat juoruakat olivat respan ukkoja ja vanhempia portsareita.
Juoruilutaipumus (pahantahtoinen) ilmenee naisilla kyllä jo yläasteiässä.
Nelikymppiset tuskin juoruilevat kovin pahantahtoisesti - yleensä ollaan huolissaan/ihmeissään jonkun henkilön elämästä, mutta ei kehdata sitä hänelle suoraan sanoa.
Näin olen asian viimeisten vuosikymmenten kokemuksella kohdannut ja varmasti ollut juorujen kohteena joskus itsekin, mikä ei kyllä ole mitenkään elämääni heilauttanut ;)))
Naiset, etenkin keski-ikäiset, juoruavat eniten, sen pitäisi olla dokumentoitu fakta! Keskittykää siihen työntekoon älkääkä jauhako paskaa.
silloin tekevät kun porukalla naapurin asioita setvivät?
Vaihtavat tietoja tietenkin! Tarjoavat ja vastaanottavat informaatiota! Järkiperäistä ja tuloksiin johtavaa keskustelua kaiken kaikkiaan.
On tullut niin monet kerrat huvittuneena kuunneltua näitä "järkiperäisiä ja tuloksiin johtavia keskusteluita".
Siellä pilkataan, vähätellään, muunnellan totuutta, oletetaan ja "tiedetään" henkilön asioista enemmän kuin hän itse. Sellaista informaatiota näissä sessioissa etupäässä tarjotaan ja vastaanotetaan.
Mutta eihän se mitään JUORUAMISTA ole, koska sitä harjoittavat MIEHET!
No joo, meni perille.
Hyvä. Se juoruaminen kun on niin kuin synnyttäminenkin: naisten juttuja.
miehet juoruavat ihan yhtä paljon, joskus enemmänkin.
Vaihda 'juoruamisen' tilalle 'synnyttäminen' ja lue lauseesi uudelleen. Ymmärrät itsekin miten mahdoton väite se on. Ai niin mutta olihan sulla oikea otsikko: täyttä soopaa.
Hauskaa päivää!
Tää oli paras!!
kaikenlainen ilkeyskin muuttuu heti positiiviseksi asiaksi, kun sitä harjoittaa MIES.
hahaaa...siitäkö se johtuukin
Makeita unia!
Siinäpä onkin pikkupojalla ongelmaa. Miksiköhän VANHAT nelikymppiset naiset juoruavat.
Huomaatko mitä teet itse parastaikaa?
Vain alaikäinen nimittelee nelikymppistä vanhaksi ja siinä miehet juoruavat kuin naisetkin. Arvostelevat muita, vaikka ei olisi varakaan.
Miesten "informaatiota" se muka on kun retostellaan millainen kukakin on, millainen peffa ja millaiset muut avut... KENENHÄN SIETÄISIKÄÄN HÄVETÄ.