Hermot menee

5 vuotta on kärsitty:
- hengitys raskasta; pitää ajoittain repiä ilmaa sisään
- lepotilassa (nukkumaan mennessä) alkaa lihakset nykiä (erit. rintalihakset)
- palan tunne kurkussa
- paineentunnetta jossain keuhkojen seudulla
- rintakipua ja -pistelyä, sekä rintalasta arka
- hengenahdistusta ja väsymystä
- välillä sydämen välilyöntejä

Kaiken karvaisissa tutkimuksissa ei ole löytynyt yhtään mitään sairauteen viittaavaa. Olen siis terve pukki. Mutta ei siltä tunnu.

Olen kiitollinen sinulle kohtalotoveri, joka olet kokenut samaa ja joka vaivauduit vastaamaan viestiini. Mistä mahtaisi olla kyse?
5405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla oli samanlaisia oireita ja todettiin ahdistuneisuushäiriö, edelleen elämäni kuluu hyperventiloiden sekä erilaisia kolotuksia potien ja usein näissä on juuri kyseessä jokin ilman ottamiseen liittyvä ongelma tms. mulla kans useasti kuvattu keuhkot ja sydäntä tutkittu mutta mitään ei löydy, se on päässä se vika suuremmaksi osasksi. minua neurootikompaa ilman oton suhteen ei löydy ei edes vaikka ystävällä on astma ni tuntuu että hällä vähemmän vaikeutta ilman saannin kanssa. ;)

Äänestä
  • Kerrotko vielä mitä muita oireita sulla on ollut, paitsi et ilma ei tuu sisään? Surffasin koko yön CFS (väsymys oireisto) ym. sivujen parissa. Sieltä löysin jotain valaisevaa, kuten rytmihäiriöt ja ummetuksen (jonka unohdin oireiden listalta).

    Sit se olennainen kysymys. Mistä nää kumpuaa? En mieleistäni ole työnarkkari. Kunnianhimoinen kylläkin. Oletko itse kyennyt jäljittämään syyn?

    P.S. Se ongelmahan tässä on, et alkaa kehitellä oireita lisää. "Etsivä löytää" - vaik' ei soisi.

    Äänestä

  • Huokaaja kirjoitti:

    Kerrotko vielä mitä muita oireita sulla on ollut, paitsi et ilma ei tuu sisään? Surffasin koko yön CFS (väsymys oireisto) ym. sivujen parissa. Sieltä löysin jotain valaisevaa, kuten rytmihäiriöt ja ummetuksen (jonka unohdin oireiden listalta).

    Sit se olennainen kysymys. Mistä nää kumpuaa? En mieleistäni ole työnarkkari. Kunnianhimoinen kylläkin. Oletko itse kyennyt jäljittämään syyn?

    P.S. Se ongelmahan tässä on, et alkaa kehitellä oireita lisää. "Etsivä löytää" - vaik' ei soisi.

    Mitäs jos kokeilisit jotain niinkin yksinkertaista kuin joogaa? Siihen kuuluu myös hengitysharjoituksia...harjoitellaan hengittämään rauhallisesti ja harkitusti ja puhdistamaan keuhkoja.

    Jooga on myös venyttely"lajina" todella rentouttavaa, mutta samalla piristävää.

    Äänestä

on tuttu useille ihmisille ainakin jossakin elämän vaiheessa. Muisten, kun nuorena pelkäsin, että minulla on kurkkusyöpä, kun oli se palantunne kurkussa. Minulle johdattui hyvä lääkäri, kun vihdoin ja viimein uskalsin lääkäriin mennä asian kanssa. Hän tutki ensin minut ja sitten kertoi, että ,oliko se nielu- tai kitarisa, en enää muista, painaa henkitorveen, koska olen sisäisesti jännittynyt. Se diagnoosi oli mielestäni niin hyvä, että uskoin kerralla tämän ja ihme kumma siltä osin parannuin samantien, eikä sitä palantunnetta ole ikinä enää tullut.

Kaikenlaiset sisäisestä jännityneisyydestä johtuvat tuntemukset jatkuivat senkin jälkeen, vaikka tuo yksi jäikin poissa, mutta niistäkin pääsin täysin eroon, kun Jeesus korjasi perusturvan puutokseni.
Ihmisiltä, vaikka lähtisivät hyvistäkin ja tasapainoisistakin olosuhteista, saattaa puuttua perusturva. Tämä aika on siinä mielessä erityisen pahaa aikaa, koska eletään ilman turvaverkkoja ja sukujen yhteyksiä ja turvaa ja pieni ihminen joutuu kaiken opettelemaan itse ja pärjäämään kaikessa itsekseen ja pitäisi kaiken lisäksi olla kaunis ja komea ja viisas. Jumala ei tälläiseksi luonut ihmistä, vaan Hänen tahtonsa on, että ihmiset elävät yhdessä ja tukevat toisiaan.
Mielenterveys ongelmat ovat yhä nousussa ja ovat olleet nyt viimeisen kymmenen vuotta erityisesti ja sitä ennen ne lähtivät nousuun, kun ihmiset erakoituivat ja erosivat pehekunnistaan.

Eikä nämä perhekunnatkaan enää toimi, vaikka niissä eläisikin, niin kuin tulisi toimia, sillä ihmisen kehitys on mennyt huonoon suuntaan ja siitä johtuen itsekkyys on lisääntynyt.

Anna itsellesi rakkautta, äläkä usko kaiken maailman tuntemuksia, vaan vakuuta itsellesi olevasi vahva ja terve ja jos et sitä kykene tekemään, pyydä Jumalalta apua. Se on niin viisas teko, että sitä et ikinä ole harmitteleva tai katuva. Siunausta elämääsi ja hyvää kesää
Tv: entinen sisäisesti jännittynyt, nykyinen vapaa ja onnellinen, Jeesuksen ansiosta.

Äänestä

beckin masennustesti. Tee se (pitkä versio) ja katso onko sinulla masennusta. Testi on hyvä. Minulla oli samankaltaisia oireita masennuksen alkuvaiheessa. Joskus masennuksen oireet saattavat jäädä fyysisiksi. Mene lääkäriin, jos saat testistä 17 pistettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huokaaja kirjoitti:

5 vuotta on kärsitty:
- hengitys raskasta; pitää ajoittain repiä ilmaa sisään
- lepotilassa (nukkumaan mennessä) alkaa lihakset nykiä (erit. rintalihakset)
- palan tunne kurkussa
- paineentunnetta jossain keuhkojen seudulla
- rintakipua ja -pistelyä, sekä rintalasta arka
- hengenahdistusta ja väsymystä
- välillä sydämen välilyöntejä

Kaiken karvaisissa tutkimuksissa ei ole löytynyt yhtään mitään sairauteen viittaavaa. Olen siis terve pukki. Mutta ei siltä tunnu.

Olen kiitollinen sinulle kohtalotoveri, joka olet kokenut samaa ja joka vaivauduit vastaamaan viestiini. Mistä mahtaisi olla kyse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu