Adressi tekstivippejä vastaan

8871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

alaikäinen ei voi lainata rahaa eikä tehdä velkaa joten ihan turhaa hommaa tuo on!!

Äänestä
  • Ja noita lainoja on otettu monen vanhemman nimiin. Ei tarvitse kuin tietää henkilötunnus, niin lainan voi ottaa sekä isän, äidin, mummin ja papan nimissä.

    Äänestä

  • sissi kirjoitti:

    Ja noita lainoja on otettu monen vanhemman nimiin. Ei tarvitse kuin tietää henkilötunnus, niin lainan voi ottaa sekä isän, äidin, mummin ja papan nimissä.

    toisen nimiin ei voi velkaa tehdä. Ja jos tekee niin se on petos. On tietysti kivempaa maksaa ne velat kuin alkaa selvittämään asiaa ja päästää pikkukriminaali pälkähästä, mutta mitä se kersa tekee seuraavaksi?

    Tuossa tilanteessa ollaan sen tosiasian edessä, että lapsi on toiminut luvatta ja joko oppii siitä tai sitten ei. Velka ikävä kyllä jää lapsen maksettavaksi kuten kaikki alaikäisen törttäilyt ellei vanhemmat korvaa..

    En noita lainoja kaipaa ja lapsille lainataan tarvittaessa joten pakko ei niitä ole ottaa. Tosiasiahn kuitenki9n on ettei kukaan niitä elääkseen tarvitsekkaan vaan johonkin ihan muuhun? Siinä siirrytään kasvatukseen??

    Äänestä

Vähän liikaa vaatia minusta jotain lakia holhoamaan että jotkut eivät velkaantuisi muka tietämättömyyttään. Eiköhän se ole lainanottajan oma asia, miltä se maksukyky näyttää lainaa ottaessa? Firmojen vikahan se ei tosiaan ole, jos jotkut ottavat lainaa ja elävät yli varojensa. Opettakaa lapsille oikea rahankäyttö jo pieninä, opettakaa työn merkitys rahan saannissa, opettakaa arvostamaan rahaa. Ja kännykät pois, jos niillä vipataan rahaa.

On se kumma, miten itse pärjäsin koko nuoruuden ilman kännykkää.... Tähän tietty joku äiti tossun alta huutelee, että kun teinien kavereillakin on kännykät, niin paha ottaa pois. Opeta siis käyttämään kännyä muuten kuin vippaamiseen. Ja pois sieltä tossun alta, sinä olet äiti.

Äänestä
  • 15 vuotias tuskin on ihan riittävän kypsä ymmärtämään raha-asiota täydellisesti..

    Äänestä

  • kekkula kirjoitti:

    15 vuotias tuskin on ihan riittävän kypsä ymmärtämään raha-asiota täydellisesti..

    Kurjaa jos kasvatus ei ole mennyt perille! Tässä asiassa on kyllä aivan selvästi vanhemmissa se vika!

    Lisää vippifirmoja!!!

    Äänestä

  • kekkula kirjoitti:

    15 vuotias tuskin on ihan riittävän kypsä ymmärtämään raha-asiota täydellisesti..

    kypsä ymmärtämään, että muiden nimissä otettu pikavippi on rikos. Normaaliälyinen teini tietää, että toisen sosiaaliturvatunnuksen käyttäminen (myös äitin, isän ,isovanhemmat) ei ole sallitua.

    Jos on jäänyt opimatta, niin vanhemmat voivat katsoa peiliin ja ottaa opikseen...

    Äänestä

lapsesi saa rahat, kun ottaa tekstarivipin? Kovin pienellä ei nimittäin ole automaattikorttia jne, eikä rahakaan tule postiluukusta käteisellä, joten kyllä melkein sanoisin, että jos lapsi ottaa vipin, niin on jo sen verran vanha, että tietää mistä sen rahan saa eli pankista. Ja sen verran vanha kyllä tietää jo miten saa toimia enkä usko että sitten enää adressit auttaa. Sen sijaan nuorille aikuisille tuo systeemi on ehkä vaarallisempi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiti jolla pian teini kirjoitti:

http://www.adressit.com/tekstiviestilainat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu