Vectran avaimen paristo

Onko kukaan vaihtanut paristoa Vectran (vm. 2000) kaukosäätimeen? Uskaltaako avaimen perän avata itse. Pariston poisto/vaihto ei varmaankaan vaikuta ajonestolaitteen muistiin?
32468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pienella ruuvimeisselilla kansi auki, patteri pois ja uusi tilalle. Jos vaihto kestaa vahan kauemmin kuin pari minuuttia taytyy avain koodata; Avain virtalukkoon, virrat paalle ja painat avaimen nappulasta ovet lukkoon. Helppoa ja katevaa eiko totta.

Äänestä
  • Ainakin vanhimmassa 98&99 vaihto sujuu suht helposti, paristokoteloa avattaessa kannattaa vain olla tarkka, ettei katkaise niitä onnettoman pieniä muovihakasia, millä se pysyy kasassa. Paristo on muistaakseni normaaleista hyvin varustetuista kaupoista löytyvä cr1032.

    Äänestä

Itse olen huomannut, että omassa astrassa pitää vaihtaa 2*H7 ja avaimen patteri melkein samaan aikaan. syö aivan käsittämättömällä vauhdilla virtasta pois patterista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Markku kirjoitti:

Onko kukaan vaihtanut paristoa Vectran (vm. 2000) kaukosäätimeen? Uskaltaako avaimen perän avata itse. Pariston poisto/vaihto ei varmaankaan vaikuta ajonestolaitteen muistiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu