Mulla on todettu paniikkihäiriö mut nykyään se on menny jotenki oudoks ikinään ei rupee tykyttään eikä ole mitään sosiaalisien tilanteiden pelkoa eikä mitään muuta pelkoa kun se että saan sydärin. mulle tulee semmosta että pistelee rinnasta,päästä käsistä ja huimaa. sit tulee ihan pimeen kuuma ja armoton tuska hiki.
onkohan ny oikeesti pumpussa vikaa vai mitä ?!
onkohan ny oikeesti pumpussa vikaa vai mitä ?!
Vastaukset 4
Vanhimmat
siltä kuin sulla ois mennyt jännittämisestä lihakset jumiin ja se aiheuttaa kyseisiä tuntemuksia, itellä oli samanlaista ja lisäksi päätä särki melkeen aina.
Sun täytys saada lihakset rennoksi, mee hierojalle, auttaa.
Hei. Minulla oireet vaihtaa paikkaa, saattaa särkeä päätä puoli vuotta, huimaa ja niska-hartiaseutu on aivan hirveessä kunnossa.
Sitten alkaa sydän oireet, muljahdukset ja ihmeellinen tunne, että jää lyönti väliin, hikoilu ja muutenkin oksettava olo 24/7
Minulla on jatkuva pelko, että pumppu pettää, ja vahdin sitä koko ajan, ja oireet senkun pahenee.
Ja kun kaikki sanoo, että oppii elämään oireiden kanssa, minä en OPI!
Tsemppiä sinulle.
Itselläni paniikkikohtaukset alkoivat noin 1½v.sitten,en tosin tunnistanut itselläni sitä.Menetin todella rakkaan hevoseni silloin joka oli kaikkeni.Menehtyi vanhuuteen!Se oli todella raskasta.Sen jälkeen meni poikki poikaystävän kanssa ja kavereita minulla ei koskaan ole oikein ollut joten pientä masennustakin taitaa olla.Jännitän kaikkea etukäteen enkä pysty olemaan rento.Pelkään kohtausta koko ajan,lääkkeitä lääkäri ei minulle määrännyt(jotain pillereitä pari voi kuulemma silloin ottaa kun kohtaus tulee)olen 17v.tyttö.
Itsellä sama ongelma tuon sydämmen kanssa,tuntuu ettei sydän lyö ja koko ajan kokeilen pulssia.Sitten kun tekee enemmän jotain liikuntaa esim.niin tuntuu että sydän hyppää rinnasta!Oireisiini kuuluuu sydämmen tykytykset,vaikea hengittää,pahimmassa tapauksessa silmissä alkaa pyörryttää,sormet menee kylmiksi ja jalat pettää alta.Kiva sitten pelätä et jossain yleisellä paikalla näin pääsisi käymään,sen vuoksi en missään oikein pyörikkään!Mutta kaipaisin todella kovasti uusia kavereita ihan mailikaveritkin kävisi.Piristämään päivää ja saisi purettua kaikki pahat asiat sydämmeltä(puolin sekä toisin)
laitappa mailia minulle.
[email protected]
Vaikuutaisi paniikkihäiriöltä. Siihen kuuluu juuri noi sydän jutut, paikkojen puutumiset ja pelot jne... Itse olen kärsinyt samosista oireista jo monta vuotta. Kerran on viety ambulanssailla sairaalaankin kun tuli todella paha kohtaus. Minullakaan ei ole mitään sosiaalisten tilanteiden pelkoa. Silti se paniikki vaan jotenkin pääsee yllättämään!