Meillä on pieni ongelma. Minusta oravat on aina ollut ihania, mutta nyt rupeaa olemaan pinna tiukalla.
Talomme seinällä juoksee kolme oravaa tuhoen seinän pinnan ja sitten ne livistää katon väliin.
Kuinka saamme häädettyä oravat pois? Onko kellään antaa vinkkejä!
Orava
9
4482
Vastaukset
- t t t t
katon alle menevän reiän jotenkin tukittua vaikkapa verkolla?
- !!!
Kaverillani kulki kerran orava seinääpitkin välikatolle. Hän seurasi sitä aikansa ja meni itse ryömimällä sinne katon väliin katsomaan,mikä siellä kiinnostaa.. tarkemmin katsottuaan huomasi,että eristevillaa oli viety monta neliötä!!! Ainoa keino oli kiertää välikatto tiheällä rautaverkolla ja naulata se kiinni niin tiheästi,ettei pientäkään rakoa jäänyt minnekkään! Kuulin kerran,että yksi mies oli alkanu pyydystämään sitä yhtä oravaa,ja yhden kevään aikana oli pyydystänyt 28 oravaa. Tuskin teilläkään siihen kolmeen oravaan lukumäärä jää..
- Anonyymi
Paska tappaja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paska tappaja
Anoppini isä toimi aikoinaan metsänhoitajana eikä hänellä ollut koskaan hyvää sanottavaa oravasta joka oli hänen mielestään rotta jolla on vain koreat vaatteet. Olen luonnon ihannoijana täysin samaa mieltä hänen kanssaan kun olen mökillä ja kotonani seurannut niitten tuhovaikutusta luonnossa kuin myös taloni pihapiirissä ja myös itse talossa. Mökiltä nuo punaoravat syövät melkein kaikki pesivien lintujen munat ja poikaset mitkä löytävät ja sitä mieltä siitäkin, että syystänsä myös liito-oravamme katosivat? Talossani tekevät tuhoja ullakolla jossa tekevät pesiänsä tiilikaton ja alakatteen väliin romahduttamalla alakatteen paikoitellen. Kulkuesteet paikoillaan, mutta nakertavat kulkuteitänsä alalaudoituksen läpi. Isäni taas kertoi sota-aikaan oravista olleen paljonkin hyötyä niin ruokana kuin oravannahka käsineistäkin. Toivoisin tuon hyötykäyttöajan palaavan ja tuhoeläimen ihannoinnin loppuvan. nimimerkki "kalliiksi tullut hienoasuinen rotta"
p.s. osaisin kyllä loukoilla siirtää heitä paikasta toiseen, mutta siihen jotkut ovat keksineet, että tarvitaan metsästäjän tutkinto ja luvat. Siirtoaika on vain muutama kuukausi talvella.
- ...
Tällä hetkellä et tee mitään. Häätöä et anna oraville kun on pesintä aika, vaan annat vielä touhuta rauhassa. Sitten kun poikaset ovat lähteneet ja olet varma, että ullakollasi ei ole yhtään eläintä kiikissä, tukit reiät joista oravat kulkevat. Lisäksi käyt tietenkin tarkastamassa ullakon, jäikö sinne ketään kiikkiin ja laitat sinne pyydyksen syötteineen, jolla saat mahdolliset vielä olevat oravat ulos vahingoittumattomina ja vapautat ne jonnekin metsikköön kauas asutuksesta. Mutta tuon teet sitten myöhemmin syksyllä. Kuitenkin niin ajoissa, että oraville jää aikaa etsiä uusi koti ennen talvea, nyt alkukesä sinun täytyy vain kestää.
- pesä
En jaksa uskoa, että seinäsi pinta muuttuisi miksikään pikkuisten oravien kiipeilystä.
Meillä orava pesi ullakolla kun ikkuna oli kesän auki. Kiipeli ulkoseinän kareita pinnoituslevyjä myöten. Mitään vahinkoja ei todellakaan tullut. Orava vaihtaa usein pesää ja vie keskenkasvuiset poikasensa toiseen pesään.
Nuo ylenpänä olevat jutut oravien (mihin ihmeeseen?) viemistä eristeneliöistä ja 28 oravan populaatioista ovat tyypillistä "kansanperinnettä", joka on yhtä luotettavaa kuin muutkin kuulopuheet.- hankui
ei muuten ole edes urbanilegenda! meillä on sama ongelma oravien kanssa - ja katonraja on niin korkealla ettei verkkoasennuskan ole se helpoin vaihtoehto. joku konsti on nyt vaan kaksittävä jolla noista ilkiöistä pääseen eroon
- Anonyymi
Pyydä naapurin kissaa.
Oma haku vuokranantaja ja maalaus, oravakin joutuu manian orjaksi kantamaan Käpyjä Tölli sähköposti nimi vaihdot.
Linnut joutuvat olemaan sydän kuolemassa, Tölli vuokraus,pakkotilit - Anonyymi
Näin oravan menevän pienestä kolosta puunrungon sisään. Taltintillä ilmeisesti siellä ollut vain pesä, joten mikään iso kolo se ei varmaan ole pohjalta. Kesti kauan ennen kuin se orava näytti päänsä taas kolon suulla. Sisältä käsin se sitten alkoi jyrsiä aukon reunoja isommaksi. Eli näytti siltä, ettei se päässyt siitä muuten takaisin ulos.
Meneekö orava siis liian pieniin koloihin, joista se ei sitten ehkä pääsekään ulos? Onko siis niin tyhmä, että tunkee itsensä paikkoihin, minne pää sopii, vaikka ei ehkä pääse siellä sitten kääntymään ja ulos enää tulemaan?
Vai pesääkö se koloon suunnittelee ja sen takia järsi sitä reunoista sisältäkäsin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24145300Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18410834Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321545
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490