Hei! Kaipaisin mielipiteitä liittyen mökki-/kalastus-/retkivenevalintaan, olemme ostamassa venettä ja tällä hetkellä on pari kovaa ehdokasta: Bella 490R Mercuryn 50 hp nelari ja Suvi 4900 SR DUO jossa Hondan 40 hp nelari. Kokoonpanot uusia ja hintaero pakettina 2000 eur Suvin eduksi.
Lyhyt kysysyms: kumpaa venettä suosittelisitte yleiseen mökkiveneilykäyttöön sisäsuomessa, tarkoitus lähinnä vetää uistinta lähistöllä sekä tehdä joskus matkoja max. 50 km. Henkilömäärä 4 henkeä. Kumpi on tilavampi, turvallisempi ja vakaampi? Lyhyt perustelusi, kiitos.
Ostoapua! Bella 490R vai Suvi 4900 SR DUO
11
13645
Vastaukset
- Entinen omistaja
Minulla oli suvi 490.Veneessä oli 50 hv mercyry.Vene oli erittäin epävakaa ajettava,eikä muutenkaan tuntunut vakaalle.
- Timo
Ahaa, myitkö sen sitten pois? Vaihdoitko johonkin toiseen ja paraniko ajettavuus?
- Godari
Suvi 490 suurin sallittu moottori on 35 hv.
- Itsellä
Vertaile veneiden omapainoja.
Se kertoo sinulle veneiden ( ja hinnan ) eron.
Pienempi paino, menee pienemmällä moottorilla, mutta on huomattavasti kovempi ajettava aallokossa jos sellaisessa on päästävä liikkumaan.- Timo
Kiitos vastauksestasi! Kävin tutustumassa paikan päällä Suviin ja sen rakenne ja ulkonäkö näyttävät hieman heppoisemmille joten lienee juuri niin että Bella on vakaampi, varsinkin aallokossa.
Mitähän Bella kulkee tuommoisella 50 hp koneella? Suvin max nopeus on yhden hengen kuormalla 31 solmua, valmistajan mukaan. - TVsetä
Timo kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi! Kävin tutustumassa paikan päällä Suviin ja sen rakenne ja ulkonäkö näyttävät hieman heppoisemmille joten lienee juuri niin että Bella on vakaampi, varsinkin aallokossa.
Mitähän Bella kulkee tuommoisella 50 hp koneella? Suvin max nopeus on yhden hengen kuormalla 31 solmua, valmistajan mukaan.Ei se nyt ole ihan niin että vene kulkee aallokossa paremmin vain painonsa avulla.
Siihen vaikuttaa rungon v syvä vai ei, veneen lastaus koneen trimmi kaasun määrä ja moni muukin seikka kuin pelkkä paino.
Esim. Finn sport 600C (olikohan nimi oikein;) painaa paljon enemmän kuin suvi 4900 eikä sillä voi ajaa edes 40 cm aallokossa vastatuuleen
ilman että kaikki matkustajat ja tavarat kimpoilee kajuutassa sinne tänne kokemusta on kolmen kesän verran siitä ja muuten 35 vuotta eri veneillä ajamisesta.
- ahvenainen
Pysykää mailla ettei housut kastu sisältäpäin, onnettomat .
- Joolie
Ehdottomasti Bella.
- Juoikuyt
Joo, ei voi verrata Bellaa ja Suvia keskenään. Suvi on halvalla autotallissa tehty kertakäyttövene, ja Bella on ihan oikean venetehtaan tekemä vene.
- busamann
Ostakaa Buster. Buster on paras.
- Jojelili
Bella 490 tarvitsee 60 hv että saa tarpeeks voimaa ku anoppi tulee ajelulle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683219
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753087Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682952On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662631Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442132- 611699
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251667Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181659- 351655
- 591576