Miten häissä hoidetaan sellaiset lahjat, jotka on kuorellisia, eli kortti jonka välissä on rahaa? Minne ne laitetaan? Meillä häissä ei ole erikseen ketään rahojen kerääjää. Olisiko jokin laatikko hyvä, missä on vain pieni rako, mistä saisi pudottaa lahjan, aivan kuin rahaa säästöpossuun? Ja minkälainen teksti siihen laatikkoon olisi hyvä kirjoittaa, ettei vieraiden tarvi ihmetellä, mikä laatikko se on? Ja tietäisivät sinne laittaa lahjansa, jos rahaa tuovat.
häälahjoista
8
2126
Vastaukset
- esim.
Katsoppas tuolta, siellä on laatikoita siihen tarkoitukseen.
http://www.juhlantaika.fi/index.php?cPath=59&sort=2a&page=1 - Flikka
Fiksuinta on nimetä lahjapöydän hoitaja, joka aukoo paketissa olevat lahjat ja huolehtii kortit kiinni oikeaan lahjaan. Hän voi ottaa rahat ja shekit talteen ja hulehtia ne pääparille juhlan jälkeen. Säästöpossu tai laatikko ei kuulosta oikein hienolta, sitäpaitsi silloin muut vieraat ei pääse lukemaan "rahakortteihin" kirjoitettuja tervehdyksiä.
Lahjapöydänhoitajan tehtävään voi nimetä jonkun serkkutytön tai sukulaistädin, homma ei ole kohtuuttoman iso eikä vaativa.- asdf
mitään sukulaistyttöä sellaiseen hommaan jossa voi joutua käsittelemään yhden illan aikana kymmeniä tuhansia rahaa. Ko. henkilö tulee kyllä olla joku LUOTETTAVA aikuinen, tuollainen vastuuhan jo aiheuttaa ihan turhaa stressiä jollekkin nuorelle tytölle.
- Yllättynyt
asdf kirjoitti:
mitään sukulaistyttöä sellaiseen hommaan jossa voi joutua käsittelemään yhden illan aikana kymmeniä tuhansia rahaa. Ko. henkilö tulee kyllä olla joku LUOTETTAVA aikuinen, tuollainen vastuuhan jo aiheuttaa ihan turhaa stressiä jollekkin nuorelle tytölle.
Saako joku oikeesti lahjaksi kymmeniätuhansia?
- kaaso
Niinkuin edellinen viesti jo sanoikin, kannattaa tosiaan antaa tehtävä tietylle henkilölle.
Ja shekkikorttiin ja shekkiin laittaa numero takapuolelle, jotta tietää mikä kuului mihinkin. Rahoihin voisi laittaa klemmarilla lappu keneltä on tullut mitäkin.(Mikäli hääpari haluaa tietää). Teippiä myös mukaan lahjapöydän hoitajalle, jotta kortit eivät liihottele ilmavirran mukana sekaisin.
Toivottavasti oli jotain apua. - lahjapöydän hoitajasta
oli hyvä. Hän käy lahjapöydän ääreen "vastaanottamaan" heti juhlatilaan tullessa, useimmat haluavat hoitaa lahja-asian heti, ennen onnitteluja yms.
Hän kerää mahdolliset shekit (setelit) talteen ja toimittaa ne hääparille jälkikäteen tai vaikka vanhemmille / anopille juhlassa, miten nyt sovitaan.
En minäkään "sukulaistyttöä" tähän nimeäisi, ellei sukulaistyttö ole aikuinen ja hääparin luottohenkilö muutenkin.
Vaikka lahjaksi olisi toivottukin vain rahaa, tulee pöytään aivan varmasti myös paketteja. Huolehdi, että lahjapöytää hoitavalla henkilöllä on käytössään sakset, teippiä ja esim. pikkutarroja, joiden avulla, esimerkiksi numeroimalla (saman numeroinen tarra lahjaan ja korttiin) voi lahjan ja kortin merkitä yhteenkuuluviksi. Ne eivät tule pöydässä pysymään yhdessä vieraiden niitä tutkiessa, edes teippaamalla, se on ihan varma.- kun...
...meillä vaan ei ole ketään joka lahjapöydän hoitaa. Sellainen joka olisi hyvä, on muissa tehtävissä ja sellainen joka olisi vapaa, niin en luota.
- kerran
kun... kirjoitti:
...meillä vaan ei ole ketään joka lahjapöydän hoitaa. Sellainen joka olisi hyvä, on muissa tehtävissä ja sellainen joka olisi vapaa, niin en luota.
jos kuitenkin keksisit jonkun sopivan; se olisi paljon parempi vaihtoehto kuin hallitsematon kaaos ja kadonneet shekit?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304136Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122611Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382335Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121372- 481159
- 761059
- 59933
- 45916
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911