Keskikesän äkkilähdöt?

Lomalle

Onko Teillä kokemuksia äkkilähdöistä heinäkuun ensimmäisinä viikkoina? Löytyykö äkkilähtö-matkoja joka viikolle, vaikka Suomen sää pettäisi lomailijat? Kreikkan Kosille olen menossa ensimmäistä kertaa, mutta majoituksen kanssa en ole turhan tarkka. Kaikki vinkit tervetulleita. Toivottavasti en jää nuolemaan näppejäni..

4

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reissaaja

      Kesä-heinäkuun äkkilähdöt ovat tosi vähissä, olivat ainakin tänä kesänä. Johonkin Bulgariaan saattaa päästä. Itse jäin nuolemaan näppejäni kesäkuun alussa kun tarkkailin äkkilähtömatkoja. Toukokuussa sen sijaan olisi ollut jopa valinnan varaa.

      • Lomalle

        Eli suosittelette matkan varaamista ajoissa? Onko tietoa, kuinka paljon enemmän se tulee maksamaan? Entäs ovatko "nopean varaajan edut" edes mainittavia? Opaspalveluista yms. ei ole halua maksaa. Pärjään vallan hyvin omin avuin. Voisinhan myös jättää kokonaan seuramatkat väliin ja varata hotellin sekä lennot itse.


      • reissutyttö
        Lomalle kirjoitti:

        Eli suosittelette matkan varaamista ajoissa? Onko tietoa, kuinka paljon enemmän se tulee maksamaan? Entäs ovatko "nopean varaajan edut" edes mainittavia? Opaspalveluista yms. ei ole halua maksaa. Pärjään vallan hyvin omin avuin. Voisinhan myös jättää kokonaan seuramatkat väliin ja varata hotellin sekä lennot itse.

        Olen pariinkin kertaan miettinyt smaa kuin sinä, eli varata lento ja hotelli erikseen ilman matkanjärjestäjää. Kuitenkkin olen aina törmännyt siihen, että se tulee reilusti kalliimmaksi, ellei sitten majoittuisi ihan hostelli tason majoitukseen. Matkanjärjestäjät saavat ilmeisesti hotellihuoneet edullisemmin kuin yksittäinen matkailija ja siksi ovat pakettimatkoilla halvempia. Kannattaa ottaa sekin huomioon, että jos menee sesonki aikaan, hotellit saattavat olla täynnä. Matkatoimistotot kun varaavat huoneita aika läjäpäin ja osan saavat myytyä oikealla hinnalla ja loput myydään halvemmalla äkkilähtöihin. Eli kannattaa ottaa hyvin selvää kohteen ruuhkahuipuista jos mielii sieltä itse hotellia varata.


    • Alanya 4-ever

      Mulla on 2 kerralta heinäkuun-elokuun välisit äkkilähdöist kokemust!Niit löytyy jopa 2 päivän välein itelläni kokemust turkist mut kreikka on nii lähel et niil on samat sesonki ajat!Siäl on muuten sit siihen aikaan vuadest iha tajuttoman kuuma et jos ei tuule ni et pysty kauaa rantsul makaamaa,mut biletyst tuoho aikaan löytyy!Ens kesän asumaa heinä-elokuuks Turkkii!=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2789
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2597
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1644
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1575
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1493
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1373
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      34
      1271
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1171
    Aihe