Mistähän sais kunnon inspiraation häiden suunnitteluun... Vastahan ne ensikesänä ois eli ei ihan kauhea hoppu... Mutta kun mikään ei oikeasti jysähdä.. Mikään puku ei ole niin kuin haluaisin.. Mikään paikka ei ole täydellinen juuri meille.. Rahakin on ongelma... Eli budjetti sen verran surkea että ei sinne Hawaijille kaikkia vieraita saada *virn*...
Pitää varmaan perua koko häät kun ei mikään... Järjestelyoppaatkin vaan sanovat että tilaa pappi ja kirkko... Ei se ihan niin yksinkertaista ole..
Pitää varmaan perua koko häät kun ei mikään... Järjestelyoppaatkin vaan sanovat että tilaa pappi ja kirkko... Ei se ihan niin yksinkertaista ole..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi menette naimisiin, haluatteko juhlia tapahtumaa, kenen kanssa haluatte jakaa tuon hetken ja päivän? Ihan rauhassa mieti noita juttuja :) Sitten menet reippaasti jo vaikka tänään ;) morsiuspukuja katsomaan ja sovittelet aivan erilaisia pukuja! Muista kokeilla myös iltapukutyylisiä pukuja, niistä voi löytyä yllättävän sopivia malleja. Luulen että sinulle saattaa syntyä pukuja kokeillessa pientä hääkipinää ;) Nauti jokaisesta hetkestä!
Sitten mietitte juhlapaikkaa, tarvitsetteko ison tilan vai juhlitteko ihan vain kotona, mökillä jne. Juhlapaikka riippuu aina vierasmäärästä ja halutusta tunnelmasta.
Rahaa ei voi taikoa lisää jos sitä ei ole ;) Mutta mielikuvitusta peliin! Pitopalveluilta saa erilaisia ruokia ja kilpailuttaminen kannattaa tietenkin. Itse tehtyäkin voi harrastaa, mutta vaatii aivotyötä ja työtä ylipäätään enemmän. Ja muista että apua saa ja pitää pyytää!
Oikein, oikein ihanaa häävalmisteluaikaa sinulle ja miehellesi. JA muista ottaa miehesi mielipiteet mukaan ja kannusta häntä kertomaan mitä hän tahtoo häissään olevan/tapahtuvan jne. jne.
Mieti millaiset olisivat unelmahäänne, jos rahaa olisi runsaasti ja paikan voisi valita ihan mielen mukaan.
Ota tästä unelmasta keskeiset teema ja toteuta vähän (tai paljon) pienemmin.
Mainitsin Havaijin... Suomailaiset Havaiji-häät; omisteeksi paljon hedelmiä esim korkeissa lasimaljoissa (ja vedessä?), värikkäät pöytäliinat; turkoosi, vihreä, keltainen, oranssi,(esim lakanakankaasta (yleensä tammikuussa monissa marketeissa saattaa olla "valkoviikot", jolloin lakanoita ja lakanakankaita myydään edullisesti) tai kertakäyttöpöytäliinaa, värillisiä paperilyhtyjä , värillisiä kynttilöitä, hiekkaa, kiviä, simpukankuoria.
Ruoaksi hedelmäisiä salaatteja, mausteista hedelmäistä kanaa tai possua, kakussa tietenkin hedelmiä.
Pukusi tai ainakin yläosa värillinen, yksi näyttävä eksoottinen kukka kimpun sijaan, miehelle samanvärinen solmio...
Musiikiksi vaikka CD:ltä esim Ultra Lounge-levyjä, Bossa Novaa, ei ihan Havaijia, mutta rentoa tunnelmaa ja tanssittavaa musiikkia, tilata voi vaikka amazon.co.uk :sta
Ainakin minulla hääkipinän aikoinaan synnytti toisten kertomat hyvät muistot häistä ja häämatkasta. Tässä oma muisteloni häämatkalta:
Muistan erään tapauksen joka sattui ollessamme häämatkalla mökillä. Taisi olla ensimmäinen kerta. Teimme emännän kanssa ri'un jota oli tarkoitus käyttää kakkatuokioissa. Riuku oli valmiina ja olimme siitä ylpeitä. Kesä aurinko oli jo laskemassa taivaanrantaan kun pääsin ensimmäistä kertaa kokeilemaan riukua.
Laskin housut hitaasti alas ja pyllykannikkani koskettivat kaarnaista puuta. Hiljaa ryhdyin änkäämään kakkaa ulos pyllystäni ja sieltähän sitä sitten tulikin! Tunne oli hyvä, sillä hätäkin oli kova. Kakka oli sopivan pehmeää ja joustavaa ja soljui vienosti ujeltavien pierujen kera kauniille käärölle kuin syntymäpäiväkakun vaahdotettu kerma! Sulotuoksut täyttivät ilman kun tyhjentyneestä suolesta suhisi ulos lämpimiä pieruja jotka ujosti lörpöttäen toivat kesäistä tunnelmaa jo niin ainutlaatuiseen hetkeen.
Muistoja, muistoja. Niistä luopua mä tahdo en!
ettet saanut, kun tuo on ainoa muisto mikä jäi,HAH! On sullakin jutut, sääli on sairaus, joten en tunne edes sellaista sinua kohtaan!
Ei ainoa mutta yksi parhaista. Sulotuoksut ja kesän tunne!