Porvoon tuomiokirkko

ii-li

Jälkisammutustyö jatkuu vielä Suomen yhdessä arvokkaimmassa rakennuksessa keskellä Porvoon suojeltua vanhaa kaupunkia.

Ensi tietojen mukaan kysymyksessä olisi mahdollisesti tuhopoltto.

Kukaa tietää, mikä oikein on Kirkonpolttajat ry? Sillä on nettisivut, mutta ei niitä oikein jaksa lukea.

11

732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niitä lukemalla poliisin pitäisi alkaa ennakolta ehkäisemään.Viijä vain lukkojen taakse kuka yllyttää polttamaan.

      Nykyään luokitellaan terveiksi ja tavallisiksi ihmisiksi kaikenlaiset sairaat yhteisöt.Mikä sekin Tikan tappo oli kunhan ei vain ollut kieroutunutta seksiä mitä jokapaikassa tuputetaan.Maailma saa sitä mitä se pyytää.

      En ole ehtinyt näkenään oikeasti sitä kirkkoa mutta korjaavat vielä ja sitten menen katsomaan.

      • natsihörhöistäkin

        Karmeeta näkymää illalla televisiosta uusnatsien ja ja skinheideistä yms. äärijärjestöjen pelleilylstä. Ja niitä on tosi paljon, kun tuli eri puolilta maailmaa niiden touhuista.


    • Vahinko että kulttuurihistorialisesti arvokas Porvoon tuomiokirkko oli nyt tulipalon kohteena. En voi ymmärtää mikä on polttamisen motiivi.

      Ikävä kyllä, näyttää siltä että elämme aikakautta jossa arvomaailmaa yritetään romuttaa kaikella tavalla. Kaikki se mikä on arvokasta ja hyvien tapojen mukaista, sillä ei tällä aikakaudella näytä olevan mitään merkitystä. Ei voi muuta kun tukeutua Dietrich Bonhofferin
      kirjoittaman virren sanoihin. (v.600:3-4).

      Käväisin Kirkonpolttajien sivuilla Googlen kautta. Täyttä hebreaa koko sivut, miksi niitä yleensä saa olla netissä.

      Jostakin olen kuullut, maassamme on sellainenkin koulutusmuoto josta valmistutaan pyroteknikoksi. Kaiketi asiantuntija ilotulitusten ja valoefektien organisoimisessa????? Kuka on selvillä.

      • ii-li

        Pyroteknikko on henkilö, joka toteuttaa esimerkiksi Lordin esityksen ilotulitukset ja efektit.

        Pyroteknikot on koulutettu tekemään efektinsä vaarattomasti.

        Pelastuslaitoksella ja Avia Collegella on koulutuksia, jossa opetetaan pelastamaan ihmisiä palavista paikoista. Olen kerran nähnyt sellaisen koulutustilanteen. Se näytti todella pelottavalta. Kysymyksessä oli lentokoneen "matkustamo", joka ihan todella sytytettiin palamaan. Se oli pelkkä tulimeri. Koulutettavat tunkeutuivat liekkeihin pelastamaan "matkustajia". - Tietysti kaikki mahdollinen pelastus- ja sammutuskalusto oli paikalla.


      • ii-li kirjoitti:

        Pyroteknikko on henkilö, joka toteuttaa esimerkiksi Lordin esityksen ilotulitukset ja efektit.

        Pyroteknikot on koulutettu tekemään efektinsä vaarattomasti.

        Pelastuslaitoksella ja Avia Collegella on koulutuksia, jossa opetetaan pelastamaan ihmisiä palavista paikoista. Olen kerran nähnyt sellaisen koulutustilanteen. Se näytti todella pelottavalta. Kysymyksessä oli lentokoneen "matkustamo", joka ihan todella sytytettiin palamaan. Se oli pelkkä tulimeri. Koulutettavat tunkeutuivat liekkeihin pelastamaan "matkustajia". - Tietysti kaikki mahdollinen pelastus- ja sammutuskalusto oli paikalla.

        Harjoitukset, vaikka ne joskus olivatkin ns. paperiharjoituksia, joissa käydään läpi tilannetta (suur)onnettomuuden sattuessa lisäävät valmiutta suoriutua mahdollisimman hyvin pelastustoiminnoista. Paperiharjoituksen jälkeen usein onkin sitten lavastettu onnettomuustilanne jossa mitataan valmiussuunitelman mukainen toteutuminen. Harjoituksen jälkeen onkin sitten arviointi toteutumisesta ja mitä voidaan parantaa.

        Uutislähetyksen mukaan Porvoon kirkkopalon varaltakin oli käytössä valmiussuunnitelma, joka toimi ja osoitti sen hyväksi. Hyvää työtä teki pelastuslaitos avustusryhmineen.


    • millä tuhot estetään

      Kirkon pitäisi ottaa ihmistä kädestä ja auttaa ahdistuksen yli.

      Mitä nää tekee? Laskee rahojaan.

      • syytetty.Syytetään enneminkin sitä mielialaa mitä lietsotaan kirkkoa vastaan.

        Juuri eräskin puolue halusi kirkon erotettavan valtiosta.Kyllä vaaditaan että kirkon pitää vartioida paremmin mutta jos heitä kuunneltaisi ei olisi koko kirkkoa.

        Vartioikoot valtio kun se haluaa pitää yllä kulttuuriaan.


      • Eikö yksi riitä?

        Miksi jauhaa samaa monella palstalla ja monessa ketjussa?

        Käy kirkossa joskus. On parempi käydä kirkossa kuin polttaa niitä.


      • Antaa tulla vaan
        Eikö yksi riitä? kirjoitti:

        Miksi jauhaa samaa monella palstalla ja monessa ketjussa?

        Käy kirkossa joskus. On parempi käydä kirkossa kuin polttaa niitä.

        Kyllä tänne mahtuu vaikka kuinka paljon samankaltaisia viestejä, miksi niistä nyt heti hernettä nenään vetämään ?


    • Olen varma, että historiallisesti näin arvokas kirkko tullaan rakentamaan uudestaan. Kirkko kuuluu ehdottomasti Porvoon kaupunkikuvaan.
      v. 1997 poltettiin Tyrvään Pyhän Olavin kirkko ja jälleenrakennustoimet aloitettiin välittömästi talkootöinä. Työ oli valmis v 2003.

      Ihmisten raivo tuhotyön tekijöitä kohtaan on suurempi kuin tuhopolttajan nautinto.

      • ii-li

        ...että tämä on meidän kaikkien yhteinen asia, mutta ilmoitti, että valtion apua ei tipu. En nyt muista oikeaa sanamuotoa, mutta sivulausellaan hän kumosi sen, mitä ensin oli sanonut.

        Vaikkei hän kuulune kirkkoon (vai olisikohan liittynt, en muista), niin luulisi hänellä olevan jotakin kunnioitusta historiallista, kansallisesti tärkeää arvorakennusta kohtaan. Mutta näköjään ei.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      14
      3170
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      123
      1359
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      93
      1248
    4. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      257
      1092
    5. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      55
      1067
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      66
      994
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      891
    8. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      41
      872
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      831
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      48
      778
    Aihe