Ajattelin madottaa kanini, ja hain apteekista sitä lääkettä. Kaikissa paketeissa luki että koirille tai kissoille, tai koirille ja kissoille. Kanille tarkoitettua matolääkettä ei niiden mukaan ollut. Kysyin sitten apteekkarilta, ja se katsoi jostakin papereista, että yksi koirille ja kissoille tarkoitettu matolääke sopi myös muille eläimille, vain annostelua muuttamalla. Niin siellä sitten luki että kanille ½ tablettia päivässä, ja esimerkkikanin paino oli 6 kg. Ja koska kanini painaa n 2 kg, annostus jaettiin sen mukaan.
Eli sain ohjeet että annan kanille 1/6 tablettia 5 päivänä. Eli kuurin aikana ei mene koko paketista kuin vajaa 1 tabletti.
Tabletti on tavallisen buranan kokoinen.
Millä te muut madotatte kaninne, jakamalla tabletit kuuteen osaan? Apteekkari tuntui siltä ettei olisi ennen kuullut että kaneja madotetaan.
kanin madotus
3
312
Vastaukset
- meill
Meillä madotetaan kanit vain syksyisin kun muuttavat takaisin sisälle. Matolääkkeet eivät ennalta ehkäise matoja ym.
-----> http://puput.net/keskustelu/index.php/topic,896.0.html - Vilkaisepas
sopisiko kanillesi canex tai mirrix geelimäinen matolääke. Koirani painaa kolme kiloa ja tahnan antaminen tuntuu helpolta. Sitä annetaan koirille 2cm/kg, joten kanille annettava määrä ei voi olla niin pieni, ettei sitä saa sopivasti purkista puristettua. Itse en ole koskaan madottanut kaniani.
- pöhkö
kaneja ei tarvitse madottaa ellei erikseen matoja havaita!! en ole ikinä madottanut kanejani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3512823SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781949Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401532
- 691149
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8932- 39810