Terve. Miten saan motivoitua polttariporukan, kun eivät muut näytä osallistuvan ollenkaan. Itse pitäisi kaikki järjestää. Mukaan voidaan sitten kyllä valmiiseen pöytään nautiskelemaan. Hävytöntä sakkia tämä hääsankarin ystäväpiiri (itse mukaan lukien...).
Polttariporukan motivointi! Miten tehdään?
Juusukka
1840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olet ilmeisesti kaaso? Ikävä kyllä moni tykkää tulla polttareihin "valmiiseen pöytään" (minä mukaanlukien). Jos kaason homman ottaa vastaan, on varauduttava siihen, että saa tehdä kaiken yksin. On ihanaa, jos saa todeta, että muutkin morsiamen kaverit ovat kiinnostuneita kaverille järjestettävistä polttareista ja itse olen usein ollut niin onnekas, että polttariporukka on ollut aktiivista.
Helpoin tapa nykyisin on pitää aktiivista yhteyttä sähköpostitse koko porukan kera eli heität mieleesi tulevia ideoita sitä mukaa kun niitä tulee, niin eiköhän pikkuhiljaa joku muukin innostu ja vastaa meileihisi.
Toinen mitä mä kannatan, on polttaripalaverin pitäminen. Ensinnäkin siellä tapaat kasvotusten uusia ihmisiä jo ennen polttareita ja toiseksi, jos moni pääsee paikalle, ideoita alkaa tulvia ja kun kaikki tuntevat morsiamen kenties eri lähtökohdista, niin suunnitelmasta tulee "morsiamen näköinen" kun nämä näkökulmat yhdistetään. Palaverin pitäminen voi olla vaan hankalaa, jos osallistujat asuvat eri paikkakunnilla eli aina se ei onnistu..
Ylipäätään polttari-ideoita saa älyttömästi netistä eli pyöri ahkerasti keskustelupalstoilla ja polttarisivustoilla. Ideoita ei siis tarvitse edes itse tavallaan keksiä, mutta soveltaminen morsiameen onkin sitten toinen juttu..
Mä epäilen, että porukka alkaa kyllä innostua heti, kun esitetään sellainen peruspohja päivälle. Käytännössä: morsiamen nouto, joku urheilulaji tms. (hohtokeilaus, kartingautoilu, mikä morsiamen tyyliin sopii), vuokrasauna ja syöminen ja lopulta baariin tms. Sitten vaan kyselyä, että mikä laji valitaan, mihin morsian puetaan, mitä pikkujäyniä voisi keksiä ja tietääkö joku jotain edullista saunaa ja syödäänkö ravintolassa vai kokataanko itse. Kaikki suhteet kannattaa hyödyntää! Ja sitten vaan koitat delegoida tehtävät, että yksi varaa saunan, toinen ostaa ruoat, kolmas hommaa asun illaksi jne. Pääasia, että itse tiedät, kuka on lupautunut hoitamaan ja mitä ja onko se saatu hoidettua..
Nyt vaan ahkerasti meiliä menemään koko porukalle, kyllä se siitä! Tsemppiä!