Vinkkejä?

Innokkaasti odotteleva :)

Heippa kaikille!

Olemme lähdössä kesän lopulla ensimmäistä kertaa Pariisiin viikoksi. Nyt haluaisinkin saada hyviä vinkkejä sellaisilta, jotka ovat jo lomailleet siellä. Ihan mikä tahansa vinkki on hyödyllinen! Mikä teidät yllätti matkallanne? Miten kannattaa aika käyttää hyväksi? Ihan mitä tahansa!
Kiitos! :)

8

1563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuri pariisista tullut

      ja varautukaa kalliiseen hintatasoon. Esim olut maksoi katukahvilassa 7e ja viinilasillinen yli 4e. Lentokentältä kannattaa ostaa carnet, jolla voi ajella metroilla, RER-busseilla etc rajattomasti esim 3 tai 5 pvän ajan. Me ostimme 5 pvän lipun, ja se maksoi n 45 e/kpl. Maanalaisilla kulkeminen on nopeaa ja yksinkertaista, kun vain perehtyy karttaan ja reitteihin. Aluksi metro ja RER-verkosto saattaa vaikuttaa sekavalta, mutta kyllä se siitä lähtee;) Hotellien aamupalat eivät useimmiten enää kuulu hintaan joten siitäkin joutuu erikseen maksamaan 7-10e. Me teimme niin, että kävelimme lähimpään kahvilaan tai vielä halvempaan vaihtariin, elikkä Mäkkäriin, jossa petit dejeuner (aamupala) maksoi puolet vähemmän kuin kahviloissa. ranskalaiset osaavat ihan kivasti jo englantia, joten sitä kannattaa käyttää, ellette ranskaa osaa. Hyvää matkaa!

      • Alkup.

        Hei!

        Kiitos vastauksesta. Olen kyllä juu lukenut että Pariisissa on kallista, mutta että ihan noin kallista :/ nooh, onhan tässä kesä aikaa säästää :) Oli myös kiva tietää, että ranskassa pärjää myös englannilla :) Kiitos!


      • hinnat

        Melko kallishan Pariisi on kuten kaikki metropolit.
        Sinulle on kuitenkin myyty jokin superlippu, jota tuskin olisit tarvinnut, ei siis suinkaan mikään carnet, joka on 10 yksittäislipun nippu (10EUR)
        Edullisin viikon lippu, joka kay maanantaista-sunnuntaihin viikon ajan metroihin, busseihin sekä RER-junaan 1-2 vyöhykkeillä on "Carte Orange" joka maksaa 15EUR.
        Tässä ryhmässä on useampiakin metroa koskevia viestejä, joissa on oikeaa tietoa hinnoista.


      • 978896897675

        tuokin on vähän suhteellista, että kuinka kallis kaupunki Pariisi loppujen lopuksi on. Totta kai saat kunnon turistialueilla pulittaa vaikkapa tuopista olutta sen 7,5 e, mutta koska kyseessä on valtavan kokoinen kaupunki, niin mitä kauemmaksi turistikohteista mentäessä hinnat myös laskevat


    • Kepiblanc

      Kannattaa varta sellaset kengät mukaan, joilla on hyvä kävellä ja jotka eivät hierrä eivätkä rasita jalkoja sillä käveltyä Pariisissa tulee varmasti seitsemän kertaa enemmän kuin on alunperin suunnitellut! ;)
      Välimatkat nimittäin hämäävät; Pariisi on SUURkaupunki ihan metreissäkin mitattuna.

      Heinäkuun lopulla kannattaa varautua myös iltapäiväkuuroihin. Menevät kyllä nopeasti ohi mutta vettä voi tulla rajustikin.

      Hauskaa Pariisin lomaa molemmille!!

    • luottokortti

      Luottokortilla maksettaessa yritti tarjoilija tuoda allekirjoitettavaksi kuittia jossa oli 52 Euroa, kun oikea hinta olisi ollut 25 Euroa. Miten sattuivatkaan numerot noin sekoilleen sitten pahoiteltiin....
      Tämä sattui tunnetussa Chartier ravintolassa, mutta oli ainoa vilpin yritys koko reissulla.

    • Pariisissa kaksi kertaa käynyt

      Tärkein vinkkini on, että jos et puhu ranskaa, opettele kuitenkin tärkeimmät ranskan sanat; tervehtiminen, kiitos, hyvvästeleminen... Ei ole iso asia, eikä haittaa, vaikka ääntämys ei aivan nappiin menisikään. Mielestämme tämä oli avainjuttu siihen, että saimme aivan mukavaa palvelua toisin kuin monet valittavat että pariisilaiset ovat töykeitä. Syntyperäinen ranskankielen opettajani kertoi, että Ranskassa pidetään erittäin moukkamaisena, jos sisään tullaan tervehtimättä. Alkutervehdysten jälkeen voit vaihtaa sujuvasti englantiin, suurin osa puhui sitä aivan hyvin.

      Suosittelen ostamaan myös yllämainitun Carte Orangen, voimassaolo alkaa maanantaista. Ota mukaan valokuva, asemilla on kyllä valokuvausautomaatteja mutta ovat usein rikki. Carte Orange on tosi kätevä, mukana tulee pikku lipare, jota käytetään sisäänmennessä automaatissa. Busseissa korttia vain näytetään. Metron käytön oppii nopeasti ja sillä osaa hyvin hotellille, vaikka olisit vähän eksynytkin, metroasemia on joka puolella. Opettele myös bussien käyttöä, näet enemmän kuin pelkästään metrolla kulkiessa ja hahmotat kaupungin paremmin.

      Kävelimme myös paljon, kenkiä kannattaa olla useampia mukana niin jalat eivät väsy niin paljon. Taksin käyttö on kuulemma edullista, mutta niitä ei tahdo olla vapaana, näimme koko aikana vain muutaman vapaan taksin.

      Kahvin ym. juomien ravintolahinnat ovat kyllä kalliita, mutta esim. Louvren terassilla moniin muihin paikkoihin verrattuna suht. edullista (kahvi ja kerrosleipä v. 2003 n. 10e) Ja olipa hieno ympäristö! Muutaman kerran ostimme leipomosta jotain suolaista tai makeaa piirakkaa ja kaupasta jotain juotavaa ja kävimme hotellilla syömässä ja lepäämässä ja sitten taas jatkettiin kiertelyä. Leipomotuotteet ovat aivan erityisen hyviä mielestäni.

      Ravintoloiden menut ovat esillä myös ulkopuolella, niistä saat selville hintatason ja tarjonnan, hieman sivummalla pääbulevardeista on edullisempaa. Kävimme myös syömässä ykkämainitussa Chartier ravintolassa (7 Boulevard du Montmartre)kaksi kertaa ja olimme tyytyväisiä. Kolmen ruokalajin illallinen talon viineineen yllättävän edullista, yht. kahdelta 30-40 e ja oli hyvää. Ei vaikuttanut huijauspaikalta mutta tarjoilijat olivat kiireisiä. Paikka on tosi suosittu mutta sisään pääsee ilman varausta kun menet paikalle ajoissa (esim. 19-20), illemmalla oli pitkät jonot.

      Printemps ja Galerie Lafayette-tavaratalot ovat näkemisen arvoisia. Hintataso on huima mutta kun et heti säikähdä ja maltat katsella ympärillesi, löytyy sieltä jotain normaalimman hitaistakin, itse löysin Lancasterin laukun n. 70 e, johon olen tosi tyytyväinen, samoin pojalleni farkut n. 70 e.

      Edellisellä kerralla kävimme läpi päänähtävyydet, nyt kävimme mm. Picasso- ja sotamuseoissa, kirpputorilla, Boulognen metsässä, Champs Elyseen iltamenoa katsomassa ym. Näkemistä jäi vielä seuraavillekin reissuille. Ja kuten joku jo neuvoikin, suosittelen myös käymistä Tour Montparnassella, näköalat ovat yhtä hyvät, jos ei paremmat kuin Eiffeliltä ja on paljon väljempää. Toki myös Eiffelin tornissa kannattaa käydä ainakin kerran elämässään ja sen iltavalaistus on kyllä upea. Mielestämme Pariisi on rento ja mukava kaupunki, onnittelut hyvästä valinnasta ja hauskaa matkaa! Olisi myös mukava kuulla kommenttejasi matkan jälkeen.

      • alkup.

        Kiitos oikein paljon kaikille vastanneille! Olen kyllä lukenut vaikka mitä matkaoppaita, mutta omat kokemukset ovat kyllä aina parempia.
        Siis, sain todella paljon hyviä neuvoja. Kiitos ja hyvää kesää! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      134
      8297
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7519
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      92
      5696
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      90
      5633
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4830
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      145
      2652
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      61
      2503
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1475
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1444
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      53
      1339
    Aihe