Onko eroa hoitosopimuksella ja ostopäivillä?
Onko kellään isompi hoidossa ja vauva kotona? jos näin,niin miksi?
Ítse olen vähän suunnitellut moista,tietenkään en olisi joka päivä viemässä.Vaan ehkä kerran pari viikossa jos se vaan onnistuu.
Onko kellään isompi hoidossa ja vauva kotona? jos näin,niin miksi?
Ítse olen vähän suunnitellut moista,tietenkään en olisi joka päivä viemässä.Vaan ehkä kerran pari viikossa jos se vaan onnistuu.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Eiköhän tätä asiaa ole jauhettu jo ihan tarpeeksi...
Jos oikeasti tarvit teitoa, niin soita päväkotiin.
Tästä asiasta on keskusteltu ihan tarpeeksi. Lue edellisiä keskusteluja, siellä on sama aihe monta kertaa.
Tämä asia on ikuisuuskysymys eikä siihen tule oikeaa vastausta. Jokainen perhe ratkaisee itse onko isompi hoidossa vai kotona äidin ja vauvan kanssa. Mutta mieti tuota kerran, pari viikossa hoitoon vientiä. Kun lapsi on noin vähän päiväkodissa, niin hänellä on vaara jäädä syrjään ryhmästä eikä pysty osallistumaan täysillä ryhmän toimintaan. Ja varsinkin silloin jos hän on hoidossa parina päivänä vain osan päivästä. Lapsen kannalta joku kerho parina päivänä viikossa olisi parempi ratkaisu. Kerhossa kaikki kävijät olisivat samassa asemassa.
Meillä syksyllä tulossa vauva ja poika on päivähoidossa siitä huolimatta. Syynä on se että on siellä kuntoutuksellisista syistä ja syksyllä vaihtaa vielä erityisryhmään. Jos poika olisi ns. normaali lapsi hän jäisi kotiin meidän kanssa.
ostopäivinä viet lapsen hoitoon jos tilaa on ja maksat siitä täyden hinnan joka oli muistaakseni 12,50 päivässä. Hoitosopimuksessa on taas määrätty montako päivää lapsi kuussa on hoidossa tai vaihtoehtoisesti voi olla viikossakin, mutta kaikkialla ei onnistu niin. Hinta määräytyy vanhempien tulojen perusteella suhteessa hoitopäiviin eli kuten ennenkin jokapäiväisessä hoidossa.
Kannattaa harkita päiväkerhoja, muskaria yms touhua myös vanhemman toiminnaksi tarhan sijaan.
Mielestäni kerho ei ole lapselle vaihtoehto päiväkodille, jos puhutaan lapsen ajanvietepaikasta.
Tarkoitan sitä että kerhossa on yleensä hyvinkin tarkaan ohjattua toimintaa, kun taas päivähoidossa on myös vapaata leikkimistä jossa lapsi pääsee harjoittelmaan sosiaalisa taitoja.
Eli jos lapselle ei ole hoidollista tarvetta päivähoitoon, niin kyllä minä veisin lapseni ennemin leikkipuistoon tai vastaavaan paikaan. Aikaisemmin asuimme talossa jossa oli useampikin perehepäivähoitja ja taloyhtiön leikkipihalla oli aina paljon lapsia ja puuhaa myös niille, jotka olivat kotihoidossa. Lisäksi lapset kävivät kerhoissa, kuten tekivät myös perhepäivähoitajat lapsineen.
Mutta jos kodin lähellä ei ole leikkipihoja, niin pelkät kerhot eivät kyllä luo samoja virikkeitä ja kontakteja muihin lapsiin, kuin mitä päivähoidossa tulee.
Eiköhän ne lapset siellä kerhossa kuitenkin saa juuri sen mitä tarvitsevat, ikäistensä seuraa ja mahdollisuuden puuhailla ikäistensä kanssa jotain kivaa. Ja suurimmalla osalla lapsia nyt ihan oikeasti on ilman päivähoitoa tai kerhoakin välillä mahdollisuus puuhailla vapaasti leikkikaverin kanssa. Sitäpaitsi päiväkodin meluisa ja rauhaton ympäristö ei oikeasti ole paras vaihtoehto lapselle.
Lapset kehittyvät normaalisti ihan ilman sitä nykyään niin mainostettua päivähoitoa. Minun nuoruudessani suurin osa lapsista ei käynyt päivähoidossa ja kummallista kyllä pärjäsivät ihan hyvin koulussa sekä tiedollisesti, taidollisesti että sosiaalisesti. Itse kuulun näihin lapsiin.
mutta kerhoissa on myös leikkiaikaa. Ryhmä on pienempi kuin päiväkodissa, jolloin tutustuminen ja leikkeihin keskittyminen helpompaa. Päiväkodissa lapsi ei opi mitään "ylivertaista", jos lapsen ja perheen asiat edes lähes tulkoon kunnossa.
isomman hoitoon.
Heko heko vaan viestiisi vastaukseksi, nimittäin omalla kohdallani nimenomaan aktiivisuuteni sai viemään vanhemman lapseni hoitoon.
Ei suinkaan lapsien kasvatuksen aktiivisuus, vaan satsaaminen omaan itseeni.
Vein vanhemman hoitoon koska hän ei enää nukkunut päiväunia ja pienemmän nukkuessa vaunuissa kävin jumppasalilla ja shoppailemassa, annoin aikaa itselleni, jotta voin hyvin ja olen oma pirteä itseni sitten kotona sekä lapsilleni että miehelleni.
Sitä vaan juuri olen viime aikoina ihmetellytkin, että siihen tämä maailma on nykyään menossa. Lapset tehdään, viedään hoitoon, jotta päästään siivoamaan kotia (jos isovanhemmat eivät älyä sitä siivota), pitämään itsestään huolta, shoppailemaan yms. On niin kiva, kun on mukava hoitotäti, joka hoitaa lapsia paremmin kuin omiaan, joiden huomioimiseksi 11 tunnin työpäivän jälkeen ei aina tunnu voimat riittävän. Joustettava hoitotädin on tietenkin ilomielin, jos jumppa nyt työpäivän jälkeen venyy vähän pitkäksi, kun oli kiva rupatella kavereiden kanssa.
Annappa olla jos hoitajalla kerran kuussa on jokin meno ja lapset jouduttaisiin tulla hakemaan ajoissa (klo 17.00 mennessä) on se niin vaikeaa järjestää. Sitten tullaan n. 1/2 h toivotun hakuajan jälkeen ja isoon ääneen voivotellaan, kun tuli niin kiire ja puhelin jäi soimaan, mutta ei kai se maailma siihen kaadu...
Ei kaadu ei, mutta jossain vaiheessa kaatuu kaikki kiire vanhempien niskaan, kun lapset ja tarpeet aina vain kasvavat.
Ja mihinkähän tarkoitukseen ne lasten hoitopaikat oli alun alkaen kehitettykään? Lasten vai vanhempien parhaaksi?
T. Ei mikään elämäänsä ja työhönsä kyllästynyt hoitotäti
Vai aktiivisuus ajoi lapsen hoitoon! Varmaan on muilla jumppaajilla ollu tosi nastaa kun sinä raahaat pienokaisesi jumppasalille. Eikös jumpassa ja shoppailemassa olisi voinut käydä ihan itsekseen rauhassa ilta-aikaan. Isällekin olisi silloin mahdollisuus laatu-aikaan lastensa kanssa.
Enemmän minusta olisi osoittanut aktiivisuutta jos olisit todellakin vauvan päikkäreiden aikana keskittynyt vanhempaan lapseesi.
Mietipä kerran vielä minkä takia olet ylipäätään lapsia hankkinut jos itseesi satsaaminen on näin tärkeää ettei aikaa liikene omalle lapselle.
Heko Heko Heko
Itse olen ajatellut viedä isomman hoitoon jos saamme tyttärellemm vielä pikkuveljen/-siskon. Mielestäni sopiva olisi viedä isompi hoitoon esim. 3 päivää viikossa peräkkäisinä päivinä. Näen tässä pelkkää positiivista kaikkien kannalta: vanhempi lapsi saa viettää aikaa kotona sekä äidin että pienemmän kanssa sekä välillä ikätovereidensa kanssa, äiti jaksaa paremmin kummankin lapsen kanssa koska pienempi vaatinee varmasti paljon aikaa myös yösyöttöihin ja tämä mamma ei ole kaikkein nuorin enää. Tällainen on toiminut hyvin myös ystäväni perheessä.