kaasujääkaappi

Ongelma kun jääkaappi ei toimi. Vene seisoi vuoden verran (yhden kesän) liitännät ym näyttäisi olevan päällisinpuolin kunnossa. Voiko/uskaltaako kaasulaitteelle tehdä mitään vai pitääkö kutsua kallis ammattilainen. Jääkapin perällä on liekintarkistus luukku, pitäisikö kipinän näkyä siellä (pietzo.
51681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

häiriö talven jäljiltä on ruostehitusten kariseminen kuumennusputkesta polttimeen. Lähtevät yleensä puhaltamalla. Polttimen rakenteesta riippuu tarvitaanko avuksi jotain pilliä tms.

Äänestä

Jos sitä pimeällä kurkkii, niin kyllä siellä pitäis jonkinmoinen kipinä näkyä.

Äänestä

Pietsosytyttimet sisottuaan pidepään takkuilevat toisinaan.
Katso näkyykö pietson kipinä painettaessa sytytintä.
(laita toinen katsomaan kun itse painelet, valot vähiin). Jos kipinä näkuu on vika kaasun tulossa.
Onko kaasua?
Jos taas vika on siinä että kaappiei jäähdy, vaikka liekki palaa, auttaa asiaan usein se että irroitat kaapin kytkennät ja pidät sitä 15 min ylös alaisin, jolloin ns "ilmalukko poistuu ja "jäähdytysnesteet" pääsevät kiertämään.
Usein pietson naksuttelu palauttaa kipinän vaikka sitä ei heti olisikaan. 30-50 painallusta pietsolle antaa kuvan alkaako toimimaan.
Talven aikan putkisto tyhjenee kaasusta ja kaasun virtaus saattaa kestää muutamia minuutteja ennekuin poltin saa riittävästi kaasua? Jos sinulla on kaasuhella samalta pullolta , toimiiko se.?

Äänestä

Mikäli noista neuvoista ei ole apua niinkannattaa ottaa kappi irti ja mikäli asutelet pk. seudulla on Vallilassa paja joka korjaa kaasukaappeja valitettavasti en muista nimeä, mutta kysy enrosta yms. Itse vei kaksi vuotta sitten kaapin sinne ja vaihtoivat pietson ja jonkun suuttimen maksoi 60 euroa, ettei se nyt niin kallista ollu...

Äänestä

Hei,
Sama kylmillään olevalla Lapin kämpällä ja asuntovaunussa. Kaasuihin ei tarvitse tod.näk. koskea, eikä itse pidäkään.
Ota pois polttimen liekkisuuttimen ympärillä oleva peltisuojus. Poista liekin suutin ("kipsi", yl. kierteellä) ja puhdista se talven aikana mahd. kertynestä liasta. Tarkista piezosähköisen sytyttimen kipinä. Ellei näy selvästi, irrota ja kiinnitä piezokärki uudelleen. Maadoitus hapettuu, jolloin ei kipinöi. Terv, Pekka P.S. Tarjoa kaappia mulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


merikarhu kirjoitti:

Ongelma kun jääkaappi ei toimi. Vene seisoi vuoden verran (yhden kesän) liitännät ym näyttäisi olevan päällisinpuolin kunnossa. Voiko/uskaltaako kaasulaitteelle tehdä mitään vai pitääkö kutsua kallis ammattilainen. Jääkapin perällä on liekintarkistus luukku, pitäisikö kipinän näkyä siellä (pietzo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu