Ei ollenkaan pyykinpesuainetta

En ole käyttänyt ollenkaan pyykinpesuainetta muutamaan vuoteen.
Oikeastaan ainut vika on siinä, että mustat vaatteet haalistuvat (en sitten tiedä kävisikö näin jos käyttäisin jotain pesuainetta).
Vaatteet ovat kuitenkin puhtaita ja en oikein ymmärrä miksi ihmiset käyttävät pesuaineita pyykinpesussa kun eiväthän ne vaatteet kuitenkaan aikuisilla "niin" likaisia ole.
Mustat vaatteet pesen 40C, värilliset 60C ja valkoiset 90C

Nimimerkki opiskelijalla ei ole varaa valita
1707
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Takavuosina testattiin pesuaineita ja todettiin että useilla "luonnonystävällisillä" pesuaineilla pesutulos oli sama kuin pelkällä vedellä. Hinnassa vain oli huima ero. Kun normaali klassinen "myrkkypesuaine" maksoi 5 centtiä/pesukerta ja antoi parhaan pesutuloksen, maksoi koneellinen tehottomalla ekopesuaineella 50 centtiä.
Mitä menetät kun peset pelkällä vedellä? Ruoka- ja valkuaisainetahrat eivät välttämättä lähde pois. Aikuisen ihmisen 1 päivän käyttämät vaatteet puhdistuvat varmasti kohtuullisen hyvin.
Onhan olemassa mahdollisuus silloin tällöin käyttää pesuainetta pykin "kirkastamiseksi".
Keino jotsta puhuttiin 20 - 30 vuotta sitten oli käyttää "liansieppajaa" mukana koneessa. Tällaisena kävisi kuitukangaskappale pyykin mukana. Pesuaineissa on "liankantajaa" joka sitoo itseensä pyykistä irronneen lian. Pelkällä vedellä pestessä mikään ei kanna tuota pyykistä irronnutta likaa. Lika saattaa pesuliemestä tarttua joihinkin vaatekappaleisiin, riippuen materiaalista.
Luulisin että pystyt parantamaan pesutulosta käyttämällä esimerkiksi kuitukankaista kertakäyttölakanan tai pöytäliinan palasta pyykin mukana. Tuo palanen tulee sitten joko heittää pois tai pestä erikseen uudelleen.
Mustat vaatteet haalistuvat, kun niihin tarttuu likaa pesuliemestä. Musta ei voi enää mustua, se harmaantuu. Pese kerran kokeeksi pesuaineella ja tarkista näkyykö eroa? Voi olla että pinttynyt lika ei lähde kertapesulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitäs tuumaatte? kirjoitti:

En ole käyttänyt ollenkaan pyykinpesuainetta muutamaan vuoteen.
Oikeastaan ainut vika on siinä, että mustat vaatteet haalistuvat (en sitten tiedä kävisikö näin jos käyttäisin jotain pesuainetta).
Vaatteet ovat kuitenkin puhtaita ja en oikein ymmärrä miksi ihmiset käyttävät pesuaineita pyykinpesussa kun eiväthän ne vaatteet kuitenkaan aikuisilla "niin" likaisia ole.
Mustat vaatteet pesen 40C, värilliset 60C ja valkoiset 90C

Nimimerkki opiskelijalla ei ole varaa valita

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu