Millä ootte sen saanu ankkuroitua pohjaan. Näin jossain kuvan et oli laitettu sellainen verkko "hupuksi" sen päälle, alla oli kiveä. Mistähän mahdollisesti sellaista verkkoa saapi?
riccian istuttaminen
2
329
Vastaukset
- harakka1
Markettien kempparihyllyiltä löytyy naisten nutturaverkkoa jolla sen saa köytettyä kasaan kiven ympärille ja verkon reunat kiven alle. Verkko kannattaa upottaa syvälle riccian uumeniin ettei kalat jää verkkoon ;).
Valotehoa saa kyllä olla melkoisesti että kasvaa. Itselläni on 1/3 valoa litroihin nähden eikä se riittänyt. (eli akva 180l ja valoa 60w).
Toinen vaihtoehto on kasvattaa ensin pinnassa ja sitten siirtää pohjalle. Pintakasvatuksessa veden liike ei vaan saa olla kovaa sillä riccia hajoaa säpäleiksi. Miksei siis pinnallakin voisi olla verkkoon käärittynä...
Onnea kasvatukseen. Hienoa tulee jos saat onnistumaan.- olisi
tuollaista kekannu. Kiitos vinkistä. Voi olla et valo ei ole riittävää, mut koitetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954