...
Voiko filippiineiltä adoptioda lapsen?
Onko se Suomen kontaktimaa?
4872
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.it-pihlaja.fi/filsuperheet/Index/indexadoptio.htm
Pelastakaa Lapset Ry:n sivuilta saat vastauksen kysymyksiisi. Kyllä siellä Filippiinit mainitaan yhtenä mahdollisuutena:)
filippiineiltä voi adoptoida suomeen, mutta kontaktimaalla on tiettyjä ehtoja. Esim. hakijoiden tulee olla kristittyjä ja kuulua seurakuntaan, joka ainakin meillä on suistanut filippiinit pois ehdokaslistalta, koska emme kuulu kirkkoon.
http://www.pelastakaalapset.fi/lastensuojelupalvelut/filippiinit.php
Filippiinit varmistui meidän kohteeksemme, sillä ad.viranomaiset siellä tekevät todella hyvää työtä ja paneutuvat asiaan löytääkseen lapselle juuri hänelle sopivan perheen. Odotusaika voi venyä pitkäksikin, mutta sinä aikana voi vaikkapa tutustua itse maahan, sen kulttuuriin ja tapoihin esim. netissä. Onnea matkaan!