Tuulen ja meren poika

*



Tuulen poika

anna minun olla
taipuisa koivu
jonka puhjenneita silmuja
kierrät hellänä pyörteenä

Meren lapsi

suutele sileäksi
vetesi helmien voimalla
kallioideni uuteinen ikävä


Paahteiseen päivääsi
minä annan
lehvästöni viileän varjon


Myrskyisään yöhön
rannan
maininkien tyyntyä.
3185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Wau!

Äänestä
  • Thanks!!

    Äänestä

niinkuin aina, sanasi solisevat kuin metsäpuro auringonsäteilyssä, (huono vertauskuva) hienolle runolle

Kauniita kesäpäiviä sinulle Helmikankare!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helmikankare kirjoitti:

*



Tuulen poika

anna minun olla
taipuisa koivu
jonka puhjenneita silmuja
kierrät hellänä pyörteenä

Meren lapsi

suutele sileäksi
vetesi helmien voimalla
kallioideni uuteinen ikävä


Paahteiseen päivääsi
minä annan
lehvästöni viileän varjon


Myrskyisään yöhön
rannan
maininkien tyyntyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu