Hei audi ihmiset onko kukaan noudattanut tehtaan ohjeita (1.9tdi A3 -01) öljynvaihtovälissä. Ohjekirjassa lukee että vaihtoväli oli mielettömät 50tkm, eli auton käyttöiän aikana siihen vaihdettaisiin n.10kertaa. Vai onko siihen laskettu se että öljyä pitää lisätä sen kulutuksen vuoksi tuona 50tkm aikana useita litroja? Eli öljyt periaatteessa vaihtuu useammin kuin 50tkm välein.
öljynvaihto
???????
5848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
On käytettävä Long Life öljyä. Kaksi vuotta maximi öljynvaihtoväli. Vaihtoväli riippuu myös ajotavasta ja onko kaupunkiajoa vai pitkää matkaa. Autossahan on huoltoilmaisin, mikä ottaa huomioon ko. seikat.
Saksalaisethan eivät vaihda useinkaan öljyjä vaan lisäävät tarvittaessa, koska jäteöljymaksu on kaksinkertainen uuteen öljyyn nähden. Ainahan koneelle on terveellisempää, mitä tuoreemmalla öljyllä ajelee. Oljy on se kaikkein tärkein kulumisenestoaine moottorissa ja vaihteistossa. Tahtoo monelta tämä totuus unohtua!!!
Olen ajanut viimeisen huollon jälkeen n. 30 tkm ja vajaa litra on tarvinnut lisätä öljyä. Se pitää muuten olla sitä Mobil SHC 0W-30 tyyppiä.
Huoltovälimittari näyttää seuraavaan huoltoon vielä n. 11 tkm.
Miksi öljyä pitäisi yhtenään olla vaihtamassa? Ajelin romu-Opelilla (Vectra 1.6 -89) 25 000 km vaihtoväleillä 450 000 km, ja nykyisen omistajansa mukaan hänen käyttämillä 15 000km vaihtoväleillä (=tehtaan ilmoittamakin) öljyä ei tarvitse lisätä. Jos öljy ei olisi voitelutehtäväänsä tehnyt, kyllä sitä ajossa nyt kuluisi. Ei pitäisi olla mitään estettä nykyautoilla ja nykyöljyillä ajaa 50 000 km, jos ja kun moottorin koneistustekniikka on kunnossa. TM-testi-Alfalla ei ollut, mutta tiheillä öljynvaihdoilla ei taatusti olisi ollut mitään positiivista vaikutusta syntyneisiin konevaurioihin.
vaihdan tai olen vaihdattanut 10,000-12,000
välein öljyt mitä shelli on tarjonnut pörhöllä.
eiköhän tänäpäivänä kaikki öljylaadut ole hyviä?
jos niitä muistaa vielä tarpeeksi ajoissa vaihtaa
moottorin kestävyyden kannalta.p.s en ainakaan
ite ole pitemmään öljynvaihdon kannalla jos
meinaa pitää autonsa kauvemmin.?
Voisihan sitä vaihtaa varmuuden vuoksi 5000km välein tai 3000km välein. Saattaisikohan kärry kestää 10 000 000 km, kun vaihtaisi 500km välein!