Pelkäävätkö kehitysvammaiset teidän nurkillanne koiria? Meillä päin nimittäin poikkeuksetta pelkäävät vahvasti ainakin koiria, muista eläimistä en tiedä. Mistähän moinen johtuu? Reagoigo koira jotenkin eri tavalla kehitysvammaiseen, joka varmaan koiran silmin käyttäytyy "omituisesti"?
Oletteko huomanneet?
kehitysvammaiset
5485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pelkää kehitysvammaisia, jos heillä on puheen kanssa ongelmia (jos puhe muistuttaa humalaisen sammallusta) tai jos kävelevät huojuen (ongelmia jalkojen/lantion kanssa), muistuttavat koirani mielestä varmaan humalaisia, joita pelkää ja pelätessään rähjää (yritetään tottua siihen, että humalaisia on, mutteivät kaikki tee pahaa). Kyllä täällä päin asuu muutamia kehitysvammaisia, joita koira tervehtii häntä iloisesti heiluen. Aika usein kehitysvammaiset ovat itse yrittäneet lähestyä koiraani kysyen, saako koiraani silittää.
ja hän pelkäsi kaikkia eläimiä. Jopa pieni kissanpentu sai loikkimaan tuolille. Jos se lähtee siitä, että oman itsen hallinta on hakusessa ja sitten on vaikea hallita muita - tässä tapauksessa eläimiä.
Meilläpäin kulkee yks kehitysvammainen, mutta se ei pelkää koiria, vie itekin erästä koiraa tai ainakin joskus vei. Mä luulen, kun meidän koirat haukkuu kehitysvammaisille, että se haukkuminen johtuu siitä, että kehitysvammaiset eleilee eritavalla, jotenkin uhkaavasti koirien mielestä. Meillä ainakin koirat juuri tuon syyn takia pelkää kehitysvammaisia kuten pieniä lapsiakin. Mutta sehän riippuu aina ihan koirastakin! :)
Itse en ole kohdannut tämmöistä asiaa. Mutta en epäile etteikö tätä ilmenisi, mutta siihen voi olla monta syytä.Esim. motoriset hankaluudet ja sitten myös ihan hahmotuskyky. Näkökyky ei välttämättä ole ihan normaalilla tasolla jne. Yksi myös voisi olla ihan simppelisti se etteivät nämä kehitysvammaiset jotka koiria pelkää ole saaneet positiivista koirakokemusta joka aiheuttaa pelon. Itse työskentelen kehitysvammaisten parissa ja siellä ainakin asukkaat rakastavat koiria. Vien aina oman sakuni töihin mukaan ja mukavasti on mennyt puolin ja toisin. Kerran yksi asukas suhtautui arasti, mutta hän ei ollut koskaan aikaisemmin koirien kanssa tekemisissä, mutta nykyisin menee koirani kanssa paljon paremmin enkä enää arastelua huomaa. Minusta on ihana katsoa kuinka paljon rakkautta ja hellyyttä kehitysvammaiset voivat tuottaa ja mitä mielihyvää koiran lempeät huomionosoitukset heille antavat. Aurinkoisia päiviä kaikille!
Voisi tosiaan olla myös niin päin, että monet koirat pelkäävät kehitysvammaisia, jotka koiran mielestä käyttäytyvät arvaamattomasti. Moni koirahan pelätessään alkaa räyhäämään, ja tästä taas voisi kehitysvammainen saada traumoja..? Itse olen tavannut elämässäni hyvin vähän kehitysvammaisia, mutta he joihin olen koiran kanssa törmännyt, ovat poikkeuksetta pitäneet koirastani. Voisin jopa väittää, että ovat rakastaneet sitä.