Vitaran käyttökokemuksia

Perheemme 2. auto on pieni farmari mutta sen pohja tahtoo kolista kiviin kun liikkuu vähänkään huonommilla metsäteillä. Ajattelin avun löytyvän 90-luvun puolivälin Suzuki Vitarasta. Olisi kiva kuulla autosta oikeita käyttäjien kommentteja ennen kuin alkaa tekemään kauppaa.
21001
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ajoin Vitaralla 130000 ilman pienintäkään vikaa. Mielestäni hyvä auto. Monipuolinen vetojuhta.

Äänestä
  • Pääasiallisesti huoleton auto muutamilla vioilla.
    Eli itselläni sytytysjohdot meni n.100tkm välein 1.6l koneesta (16v)eli alkoivat lyömään läpi siitä pitkästä "piipusta" kanteen siis sieltä kannen sisältä ja uudet johdot oli silloin aika kalliit.

    Toinen suurempi murhe oli kampiakselin stefan vuotaminen kytkimen päästä ja n.200tkm paikkeilla halkesi kansi ja vedet meni öljyjen joukkoon ja kannen tilaus japanista vaihto Vehossa (siellä oli silloin ,ikävä kyllä suzukin merkkihuolto) kesti 5 viikkoa ja maksoi 10tmk.

    Vaihdelaatikko hajosi sitten seuraavalla omistajalla n.250tkm paikkeilla ja samoin takajouset katkesivat. Pakoputki kestää reilun 100tkm ja tarvike sen jälkeen 1-2v. Iskarit menee sen reilun 100tkm ja kytkin on kyllä kestävä mutta vaihdettiin sen stefan yhteydessä samalla kun laatikko oli pois ja se kesti 1,5työ pv (paljon purkamista)...tossa nyt mitä tulee mieleen....pikku vikoja ei esiinny

    Niin ja sitten oli pienillä kierroksilla ja liikkeelle lähdöissä sellaista nykimistä ja voimattomuutta ja se sai pois kun poisti EGR-venttiilin toiminnasta eli se vei seoksen liian laihalle pienillä kierroksilla....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pois asfaltilta kirjoitti:

Perheemme 2. auto on pieni farmari mutta sen pohja tahtoo kolista kiviin kun liikkuu vähänkään huonommilla metsäteillä. Ajattelin avun löytyvän 90-luvun puolivälin Suzuki Vitarasta. Olisi kiva kuulla autosta oikeita käyttäjien kommentteja ennen kuin alkaa tekemään kauppaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu