Hei, vinkkejä kaivataan,pitäisi leikata nurmikko, mutta ei oikein hotsita,kun en meinaa saada konetta käyntiin varsinkaan näin talven jälkeen.Hermo menee aivan totaalisesti#,siis täysin käsittämätöntä että ihminen on muka kuussa käynyt ja joku ääliö on tällaisen vehkeen keksiny.Auttakkaaaaah
Kone käyntiin
Pikkunainen
182784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
huollossa,se on vanha hyvä keino!
-eipä paljon kannata käyttää huolloissa, koska
kustantaapi melkein puolinnaan uuden koneen
hinnan!!!
itse huolsin naapurin koneen six- pakilla,
huoltoliike pyysi lähes 100€ , joten se siitä!
nuo sixpäk huoltajat semmosia et sen jälkeen on tosiaan asiaa kone kauppaan.Kalja pöhnässä unohtuu ruuvit kiristämättä ja öljyt laittamatta.
- ja näin sanoo paavo, akateemisesti koulutettu.
hän vaihtaa "työpuvun" tilanteen mukaan, kun
hän katselee maalausurakointia valkoiset
haalarit päällä, puutarhatöitä katsellessaan
hänellä on vihreä "työpuku", ns likaisia
remonttihommia joita nämä "six-pac asentajat
tekevät ihan ammattitaidolla jopa 90% ihan
ammatikseen tämä akateeminen katselee sujuvasti
siniset haalarit päällä!!!
muistakkin sitten paavoseni, jotta pysyt pois
ainakin meidän nurkista pyörimästä ja kyselemästä tyhmiä, jotta kumminpäin tuokin vipu
pitäis olla!!!
VIE SE RAKKINEES SINNE MINNE SE KUULUUKIN ELI
KIERRÄTYKSEEN JA OSTA UUSI JOKA KEVÄT!!
kalja pöhnässä oleva mies on selvän miehen veroinen?Ei sitten kyykkypaskallakaan,saattaa langeta perseelleen omaan läjäänsä.Että se näistä sixpäk asentajista ja kaiken tietäjistä.Yleensä tulevat pään selvittyä kyselemään oikealta asentajalta neuvoja tai tuovat noloina puretun laitteen ja pyytävät kasaamaan"kun ei itse ehdi"Usein vielä näistä laitteista on hävinnyt siinä kaljan kanssa asennellessa jonkun verran osia!Tai ainakin on purkaessa rikottu lisää,aluksi kenties hyvinkin pienivikaista laitetta!
siis .....mikä tuossa tekstissä viittaa siihen, että
nuo remontit tehdään kaljapöhnässä?
kysehän on mielestäni korvauksesta menetetystä
vapaa-ajasta!!
eikö paavo, akateemisesti koulutettu osaa sisäistää
lukemaansa tekstiä ?
kannattaisiko ottaa muutama olut, tai kuten kaljapöhnässä sanotaan kaljaa per...ee..
-osta sähkökone!!!
mistä vehkeestä on kyse, todennäköisesti ruohonleikkurista, onko millä moottorilla varustettu. Tutkitaan sitten mitä tehdä.
Hetken 90 astetta eteen päin. Jos ei lähe niin kallista kylmää olutta 90 astetta taakse päin.
Koneen kyljessä(kaasuttimessa) voi olla semmoinen pumpattava kumipallukka, painele siitä kuutisen kertaa kunnolla, niin kone saa bensaa, tarkista myös että tankissa on bensaa. Työntöaisaan on yleensä nivelletty semmoinen ohuempi metallisanka, se pitää painaa kiinni aisaan, muuten kone ei saa virtaa, lisäksi kaasuvipu pitää olla täysillä.
Leikkurin iästä ja hinnasta riippuen niin kannattaa käyttää huollossa ellei itse pysty/osaa huoltaa. Jos hommat hoituu itse niin ekaks talvenjälkeen vanhat bensat pois tankista,sit ilmasuodattimen tarkistus ja jos likainen niin uusi se,sit ulppa kuntoon ja sit suoraan tulpanreikään tippa bensaa ja niin johan pitäis käydä! Ellei näillä konsreilla käy niin sit todellakin kannattaa käyttää huollossa.
Ruonleikurin ym pikku poltomootorit saapi keväällä todella pikkuvailla käyntiin.
Hanki pullo startipilottia, siitä pari painallusta ilman puhdistimeen ja välittömästi käynnistys, kas..kone hörähtää, eikun uudet ryypyt pilottii ja kone lähtee savuten käyntiin.
Ei väliä vaikka olisi parin vuoren vanhat bensat tankissa.
Älä kuitenkaan käytä pilottii diiseliä käynnistäessäsi.
Startipilotti on torella herkästi syttyvää, et varovisuutta.
yks tosi viisas. Vai että, pilotilla oikeen poika pistää koneet käyntiin.Oikeen pilottien pilotti ja sitten vielä porakoneella pyöritystä....ei tarvii käsin repiä!
konsti.Pilotilla herättää vanhemmakin jo väljän leikkurin elolle.....säästää kummasti hermoja ja kännistysnarua....ei tuu rakkoo kämmeneen narun kiskonnasta...miinuksena kunto ei kohene, kun viimestään kolmannella pärähtää savuten käyntiin
tuttia pitää painella ainakin 30 kertaa, sit lähtee rattoni käyntii, vaatii jokakerta armottoman pumppaamisen, taitaa olla barbaran sukua
Kerro, jos olet lähellä E-Haagaa H:gissä niin laitetaan säädöt kuntoon. Jos näitä kaikkia neuvoja toteutat on leikkurisi kohta entinen.
pensiiniä vähän tulpanreiästä huom vähän! sellainen pullonkorkillien riittää tai sitten ruuvaat sen ilmanputsarin irti jaa kaadat sinne pari korkillista pensaa . kyllä lähtee
Minulla on ollut viimeksi kaksi näitä tutillisia uudemman sukupolven B&S- moottorilla varustettuja leikkureita. Käynttiinlähtöongelmia oli matkan varrella ihan riittämiin. Nyt olen työnnellyt viimekesästä asti Hondan moottorilla toimivaa leikkuria. Ei mitään ongelmia. Kehitys ei välttämättä aina moottoreissa mene parempaan suuntaan.