EU kieltää auton maalaamisen

Tiedä sitten onko tästä jo ollut aiemmin keskustelua, mutta itselleni tuli ikävänä yllätyksenä seuraava uutinen:

EU kieltää muiden kuin vesiliukoisten maalien vapaan myynnin n. v. 2007 tienoilla, eli nykyisin harrastajan saatavissa olevien liuotinpohjaisten esim. spraymaalien myynti muuttuu laittomaksi! Käytännössä kielto lopettaa kaikenlaisen omatoimisen maalauksen spraypurkilla tai maaliruiskulla kotitallissa, koska vesiliukoiset maalit vaatisivat kuivatukseen useiden tuhansien eurojen arvoisen laitteiston. Eli pienikin korjausmaalaus olisi teetettävä maalaamossa!

Uutisen luin uusimmasta brittiläisestä Practical Classics -lehdestä. Toivottavasti kyseessä on vain uutisankka... Onhan?
61955
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siihen suuntaan todellakin, tärpätti ja muut liotinpohjaiset maalit ovat kohta poissa hyllyistä.

ja mitään kulutusta kestämättömät vesimaalit vain sallitaan. Tämä maalaus vaatii allensa sinkityksen ruostumisen estämiseksi,joka harrastajalle on vaikeammin toteutettavissa.

Taas kerran Hurraa EU!
Ja p*skat!

Äänestä

Maalikaupassa kun kävin niin sanoivat että kielto koskee ammattilaisia. Yksityisten iltapuhdemaalauksissa saa käyttää myrkkymaaleja, mutta niitä ei saa enää myydä ensi vuoden alusta. Vanhat varastot saa toki myydä tyhjäksi mutta uutta ei enää tule.

Äänestä

Eli direktiivi haihtuvista orgaanisista yhdisteistä määrittelee raja arvot sille miten paljon maali saa sisältää haihtuvia orgaanisia yhdisteitä.
Autojen korjaus maalauksissa käytettävissä aineissa ne ovat tällaisia.
-Kitit 250g/l
-Hiomamaalit 540g/l
-Pohjamaalit 780g/l
-Pintammalit 420g/l
-Erikoispinnoitteet 840g/l

Käytännössä tämä lopettaa lähinnä liuotin ohenteisten kaksikerros massojen eli basemaalien maahantuonnin koska näissä maaleissa pigmenttien määrä suhteessa liuottimeen on erittäin vähäinen.
Näiden tilalle maalitehtaat ovat kehittäneet vesi ohenteisia basemaaleja.
Basemaaleilla tarkoitan metalli ja helmiäisefekti, sekä ns.unibase värejä, joissa on aina lakka päällä.
Ja nämä lakat, samoin kun pohjamaalit, kitit ja yksikerros pintamaalit ovat edelleen liuotinpohjaisia ja pysyvät myös, toki näiden liuotinaine pitoisuuksia on pudotettu melko paljon takavuosista ja se on mielestäni hyvä asia.
Joten en vielä lähtisi hyppimään seinille tämän asian takia. Ei ne spraypullot mihinkään häviä vielä pitkään aikaan, tuskin ikinä.

Äänestä

Astuuko direktiivi voimaan ensi vuoden alussa vai milloin?

Pitää varmaan hamstrata hieman Ferrexiä ja Panssarimaalia. Ehkä jatkossa pitää hakea EU:n ulkopuolelta tai jotain.

Itse asiassa olisi varmaan hyvä liikeidea perustaa automaalaamo Venäjälle rajan tuntumaan. Työvoima olisi edullista ja luulisi kysyntää olevan.

Äänestä

Elikkäs asia on suunnilleen näin!
Liuotin pohjaisia automaaleja saa käyttää vielä 07 tammikuun jälkeen mutta niitä ei saa myydä!
Asiassa on kuitenkin poikkeus tapauksia esim kovaan kulutukseen joutuvat kohteet(raskas kalusto) tai ns. autojen oikea entisöiminen/museoiminen).
Spray purkki maalit alittavat nämä voc rajat eli niitä saa vielä myydä ja ns ferrex jne pilailu maalit pysyy viel kauppojen hyllyllä!
Eli automaalaamot joutui osittain tekemään joitain hankintoja ja siirtymään vesiohenteisiin värimassoihin.
eli kohta kaikki maalaukset on ns kaksikerros maalauksia!
itse olen työskennellyt jo vuosia vesiohenteisilla ja ne on ihan toimivia värejä ja ei todellakaan tarvia mitään sinkitystä alle vaan oikean pohjamaalin

Äänestä
  • No kun olet käyttänyt noita vesiohenteisia maaleja ammatissasi niin voinet kertoa onnistuuko niillä maalaaminen enää "autotallimaalarilta" vai tarvitaanko jotain erityisiä uuneja tai muita laitteita jota harrastajilla ei ole. Itse olen maalannut useita museoautoja menetelmällä Acryyli-konehionnalla roskat ja pölyt pois. Jälki on ollut kelvollista, jopa erinomaista.
    Pitääkö nyt laittaa ruiskut ja pensselit santaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linssinviilaaja kirjoitti:

Tiedä sitten onko tästä jo ollut aiemmin keskustelua, mutta itselleni tuli ikävänä yllätyksenä seuraava uutinen:

EU kieltää muiden kuin vesiliukoisten maalien vapaan myynnin n. v. 2007 tienoilla, eli nykyisin harrastajan saatavissa olevien liuotinpohjaisten esim. spraymaalien myynti muuttuu laittomaksi! Käytännössä kielto lopettaa kaikenlaisen omatoimisen maalauksen spraypurkilla tai maaliruiskulla kotitallissa, koska vesiliukoiset maalit vaatisivat kuivatukseen useiden tuhansien eurojen arvoisen laitteiston. Eli pienikin korjausmaalaus olisi teetettävä maalaamossa!

Uutisen luin uusimmasta brittiläisestä Practical Classics -lehdestä. Toivottavasti kyseessä on vain uutisankka... Onhan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu