Tahdikkuus

Täälä esiin tulee ilmiöitä jotka ovat monen omalle kohdalle kokemia. Kuten
-tervehtiminen mahan kautta
- udellaan joko on tulossa perheenlisäystä eikö vielä(kään)
- sitten voidaan udella ihan suoraan lähes yhtä intimejä ja arkoja asioita

Jos ja kun kieltäydyt vastaamasta seläntakana puhutaan varmasti. Jos taas sanoo suoraan että miten asiat on niin sama homma.

Jään usein miettimään että kun tavallisten ihmisten kanssa ei intimejä asioita ruodita yhtä tahdittomasti. Ikäänkuin kaikien asiat olisivat julkisia ja kenellä tahansa olisi niihin oikeus (vaikka ei olekkaan).

Tiedän monta lapsetonta paria jotka vaikka ovat suoraan sanoneet miten asiat ovat eivät ole vältyneet piikittelyiltä ja kyselyiltä.

Myös useat sairauden kanssa painiskelevat äidit saavat saman kohtalon (itseni mukaan lukien)?

Ja se mikä kaikkein eniten tässä asiassa pistelee on se jos ja kun sanot suoraan että tapa jolla asiaa tivataan on loukaava ja tahditon olet automaattisesti se joka on tehnyt väärin?

Mitä tällä tarkoitushakuisella piikittelyllä haetaan?
161253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Uskovaisten kesken vallitsee kristillinen rakkaus, joka itsessään velvoittaa huolehtimaan siitä että tarkkailee kanssavaeltajan vaellusta ja kantaa vastuuta toisesta. Jos jättää huomauttamatta vaikka näkee toisen syntiin sortuvan, on itse osallinen samaan syntiin. Näin on, se on kuolemanvakava asia.

Äänestä
  • sillä tavalla, että ottaa asioihin kantaa vasta sitten, jos synti on selkeästi tapahtunut ja siihen asti uskoo lähimmäisestään vain parasta? Jotkut tuntevat kokevan, että heitä kytätään eikä tilanne tunnu rakkaudelliselta huolenpidolta.

    "Jos jättää huomauttamatta vaikka näkee toisen syntiin sortuvan, on itse osallinen samaan syntiin."

    Äänestä

  • Olenko minä veljeni vartija?

    Käsityksesi siitä, että seurakunnassa tulee tarkkailla toisia, on väärä ja Raamatun vastainen.

    tarkkaileminen on vallankäytön yksi muoto, eikä sillä ole mitään tekemistä rakkauden kanssa.

    Äänestä

On peräisin turmeltuneesta ihmisestä, alkuaan Jumalan vastustajasta. Ei usko siihen opeta.

Jumalan sana opettaa lähestymään nöyrällä rakaudella, jos näkee ystävänsä elävän synnissä. Minkäänlaista kyttäysmenetelmää ei Jumalan sana opeta. Vain jos kyttäämättä jotakin näkee, sittenkin varoen, ystävällisillä sanoilla, oikean rakkauden ja sävyisyyden hengessä. Ei lihan käsivarrella hutkien.

Äänestä
  • Onko se synnissä elämistä, jos lasta ei jostain syystä ala kuulua? Siitähän tässä puhuttiin, lapsettomuudesta.

    Äänestä

  • vl-äiti kirjoitti:

    Onko se synnissä elämistä, jos lasta ei jostain syystä ala kuulua? Siitähän tässä puhuttiin, lapsettomuudesta.

    Piikittely ei ole oikein missään tilanteesa, siitä, vain siitä halusin kertoa kantani, jonka ymmärrän myös uskovaisten ja Raamatun ohjeeksi.

    Viittaus synnissä elämiseen oli vain siksi, että siinäkään tapauksessa ei sovi piikitellä, vaan keskusteluissa on aina pyrittävä asiallisuuteen.En siis halunnut viitata yhteenkään teistä tuntemattomat kirjoittajat.

    Itsellänikin on lapsia, joille ei tunnu syntyvän jälkeläisiä, enkä usko sen johtuvan mistään synnissä elämisestä. Kun ei tule, ei tule ja siinä se on. Haluaisin rohkaista kaikkia tämän kaltaisista kärsiviä tyytymään Jumalan johdatukseen. Lääketieteellinen hoito on aivan oikein, aina sekään ei tuota tulosta. Joku tarkoitus on lapsettomienkin elämällä, vaikka emme sitä tahdo ymmärtää. Näissä lyhyissä sivumennen kirjoitetuissa nettiviesteissä ei ehdi tarkentaa, eikä käydä syvemmälle asioihin, vaikka se joskus olisi aiheellistakin.

    Äänestä

Olen mielenkiinnolla lukenut sinun HysHys kommenttejasi ja täytyy sanoa että ihailen rohkeaa asennettasi vl -naisena. Olen luullut että vl naiset monestikin vain alistuvat kohtaloonsa ja pysyvät vaiti seurakunnassa miesten vallan alla, mutta sinä puolustat vl- naisia ja lapsia rohkeasti ja otat esille vaikeita ongelmakohtia. Se on hyvä se, olet kuin oman aikasi Miina Sillanpää, pitäisi saada sinut SRK:n johtopaikalle : ). Toivottavasti uskonsisaret lähtevät yhtenä rintamana ajatustesi taakse, ja ainakin hyvä on se että asioista tulee edes keskustelua! Jo sekin auttaa että huomaa muilla olevan samanlaisia ongelmia kuin itsellä ja on joku foorumi missä näistä vaikeista asioista voidaan keskustella. Pistähän vaan tuulemaan siellä kotiseurakunnassasi, toivottavasti eivät vaan keksi potkia sinua pihalle... Mutta mehän tiedämme että jos niin käy, usko säilyy sydämessä eikä siihen RY:tä tarvitse.

Äänestä

Onko tämä oikeaa rakkautta Jumalan seurakuntaa kohtaan? Vai ollaanko tässä edes Jumalan, seurakuntaäidin hyvässä hoidossa?

"Täälä esiin tulee ilmiöitä jotka ovat monen omalle kohdalle kokemia."

Tämä PALSTA ei ole oikea seurakuntayhteys. Tällä palstalla kaikki Jumalan sana hukkuu perkeleen oppeihin ja perkeleen lasten jumalattomaan menoon. Toisaalta on myös puhuttelevaa, että Jumalan armosta ja Jumalan tahdosta, kun joku kyselevällä mielellä oleva on saanut löytää sen savisen peltoon kätketyn aarteen tätä kautta. Hukkaan ei ole ne harvat Jumalan lasten kirjoitukset menneet, vaikka pahuus hallitsee ja vallitsee.


"Kuten
-tervehtiminen mahan kautta
- udellaan joko on tulossa perheenlisäystä eikö vielä(kään)
- sitten voidaan udella ihan suoraan lähes yhtä intimejä ja arkoja asioita"

Tälläinen ei ole Jumalan sanan neuvojen jälkeen elämistä. Raamattu opettaa selkeästi, kuinka tulee toimia, jos veli tai sisar sinut pahentaa. Raamattu ei opeta missään, että sinä täällä maailman keskellä huudat ja vaikeroit vääryyttäsi.



"Jos ja kun kieltäydyt vastaamasta seläntakana puhutaan varmasti. Jos taas sanoo suoraan että miten asiat on niin sama homma."

Arvuuttelut ja tällaisetkaan seläntakana puhumiset eivät ole Jumalan lasten tuntomerkkejä.



"Tiedän monta lapsetonta paria jotka vaikka ovat suoraan sanoneet miten asiat ovat eivät ole vältyneet piikittelyiltä ja kyselyiltä."

Piikittelyt eivät kuulu Jumalan lapsen elämään. Kyselyn voi kokea piikittelynä, jos tunnolla on asioita korjattavana. Kysely on kuitenkin tehtävä arkuudella ja rakkauden hengessä. Kysellä siis saa ja pitää, jos Pyhä Henki sen vaikuttaa eli kannamme huolta sisaresta tai veljestä.



"Myös useat sairauden kanssa painiskelevat äidit saavat saman kohtalon (itseni mukaan lukien)?"

Älkää olko sairauksissanne ja vaivoissanne yksin ja älkää tällaisilta palstoilta Jumalan neuvoja etsikö. Jumalan seurakunnassa kaikki veljet ja sisaret ovat rippi-isiä toinen toisillensa. Jos ne toiset Jumalan lapset ei näy rakkaina, niin on syytä tarkoin tutkia, miksi näin on? Kyse on usein siitä, että omat asiat eivät ole kunnossa. Kun omat asiat ovat kunnossa ja ei silti rakkaus ole vilpittömänä keskellänne, niin on Jumalan lapsen oikeus ja velvollisuus mennä ja jutella toiselle uskovaiselle. Se on Jumalan sanan hylkäämistä, jos ei näin tee ja antaa asioiden vain olla.



"Ja se mikä kaikkein eniten tässä asiassa pistelee on se jos ja kun sanot suoraan että tapa jolla asiaa tivataan on loukaava ja tahditon olet automaattisesti se joka on tehnyt väärin?"

Tähän on vaikea sanoa mitään, sillä tässä kysytään arkuutta ja nöyryyttä jokaiselta ja tulisi muistaa rakkauden kaksoiskäsky puolin ja toisin.

"Mitä tällä tarkoitushakuisella piikittelyllä haetaan?"

Piikittelyllä ei Jumalan lapsi voi hakea mitään. Ainoastaan ilmoittaa, että omat asiat eivät ole kunnossa.

Miksi sanoin asiat näin jyrkän tuntoisesti? Siksi, että jos minä olisin hempeällä ja tämän maailman rakkaudella lähestynyt sinua ja teitä, niin te pian jo kuuntelisitte perkeleen saarnaa, joka sanoo, että teissä ei ole mitään vääryyttä itsessänne.

Äänestä
  • Aloittaja

    Yhtälailla näistä puhutaan muuallakin kuin täällä.

    Ja tarkoitan sitä mitä sanon - tarkoitushakuista piikittelyä

    Vaikka tämä lapsettomuus asia - aikuisen ihmisen tulisi ymmärtää että asia ei ole sellainen jota kuka tahansa voi ja saa tulla kyselemään milloin ja missä tilanteessa tahansa.

    Tai sitten se että jos toinen on joutunut tilanteeseen jossa lääkäri on kieltänyt raskauden toistaiseksi/kokonaan ei kukaan nainen ole selitysvelvollinen omasta terveydentilastaan jokaiselle sitä kysymään tulevalle.

    Tai kysellään muuten vaan uteliaisuudesta asioita jotka eivät tasan tarkaan ole yleiseen jakoon tarkoitettuja.

    Onko seurakuntayhteys ja rakkaus sitä että kaikilla on oikeus kysyä ihan mitä haluaa ihan millon haluaa ja missä haluaa? Mun mielstä ei.

    Äänestä

  • Kuulostat vl- saarnaajalta. Muutama huomio: Myös vl:illä on oikeus keskustella asioista ja ilmaista mielipiteensä muualla kuin SRK:n valvonnan, tarkkailun ja propagandan alla. Joskus voi myös "perkeleen lapsilta" saada arvokasta tukea ja neuvoa vaikeissa asioissa, joista ei vl -piireissä ääneen voi puhua! Myös vl naisilla on ihmisarvo ja kellään "sisarella tai VARSINKAAN veljellä rakkauden hengessä" ei ole oikeutta mennä utelemaan intiimejä henkilökohtaisia asioita (kuten ehkäisy) uskon tai raamatun varjolla. Omatunto olkoon jokaisella!
    Mennänkö taas siihen että hoitokokouksissa pitää selvittää oma seksielämänsä! Myös, jos kokee toisten kommentit loukkaavina ja piikittelynä, EI OLE automaattisesti itse syyllinen. Tälläkin propagandalla yritetään saada ihminen tuntemaan itsensä syntiseksi ja syylliseksi joka asiaan, vaikka on itseasiassa uhri. Sairauksien kanssa painivat äidit EIVÄT saa oikenlaista apua vl-saarnaajilta tai "Jumalan Valtakunnasta eli RY:n seinien sisäpuolelta". Sen avun avulla voi äiti päästä hengestään (mutta pääseehän TAIVAASEEN ,se lohduttakoon). VL äideillä on oikeus kysyä neuvoa muualta, myös terveydenhoitohenkilökunnalta vaikka olisivatkin perkeleen lapsia. Hempeydellä ja rakkaudella annetut neuvot EIVÄT ole perkeleen saarnaa, vaan Jumalan Sanan mukaista lähimmäisenrakkautta johon raamattu kehottaa ja johon eivät vl-saarnaajat kykene.

    Äänestä

  • UPDATE_7899535 kirjoitti:

    Yhtälailla näistä puhutaan muuallakin kuin täällä.

    Ja tarkoitan sitä mitä sanon - tarkoitushakuista piikittelyä

    Vaikka tämä lapsettomuus asia - aikuisen ihmisen tulisi ymmärtää että asia ei ole sellainen jota kuka tahansa voi ja saa tulla kyselemään milloin ja missä tilanteessa tahansa.

    Tai sitten se että jos toinen on joutunut tilanteeseen jossa lääkäri on kieltänyt raskauden toistaiseksi/kokonaan ei kukaan nainen ole selitysvelvollinen omasta terveydentilastaan jokaiselle sitä kysymään tulevalle.

    Tai kysellään muuten vaan uteliaisuudesta asioita jotka eivät tasan tarkaan ole yleiseen jakoon tarkoitettuja.

    Onko seurakuntayhteys ja rakkaus sitä että kaikilla on oikeus kysyä ihan mitä haluaa ihan millon haluaa ja missä haluaa? Mun mielstä ei.

    "Yhtälailla näistä puhutaan muuallakin kuin täällä."

    Nyt et tainnut ymmärtää tai sitten haluat puolustella avaustasi, joka ei ole Kristuksen mielen mukainen. Avaus, jossa vaikeroit vääryyttä, kuuluu vain Jumalalle tai sitten uskonveljen / sisaren korviin, sillä he ovat Jumalan enkelit, lohduttajat sinulle annettu. Täällä sinä saat kyllä ensimmäisenä perkeleen enkelit lohduttamaan. Tämä ei siis ole oikea seurakuntayhteys.

    Jos olet sinua loukkanneita lähestynyt ja eivät he ole kuulleet sinua, niin ota vaikkapa puhujaveli mukaan ja lähesty uudestaan. Älä ota sitä sydänystävääsi, sillä sinä asetat hänet paljon vartijaksi, kun ehkä pitäisi uskaltaa sanoa sellaista, josta vihollinen sitten kiusaa ystävyyttänne myöhemmin.




    "Ja tarkoitan sitä mitä sanon - tarkoitushakuista piikittelyä

    Vaikka tämä lapsettomuus asia - aikuisen ihmisen tulisi ymmärtää että asia ei ole sellainen jota kuka tahansa voi ja saa tulla kyselemään milloin ja missä tilanteessa tahansa."

    Oikeassa olet. Yhdyn täysin tähän.




    "Tai sitten se että jos toinen on joutunut tilanteeseen jossa lääkäri on kieltänyt raskauden toistaiseksi/kokonaan ei kukaan nainen ole selitysvelvollinen omasta terveydentilastaan jokaiselle sitä kysymään tulevalle."

    Jos on vaikeaa elämässä, esim.tuollaisia sairauksia, niin älä missään nimessä ole yksin. Puhu siitä niin avoimesti kuin uskallat ja Jumala rohkeutta antaa. Silloin sinua kannetaan ja toinen toisemme kuormia kannetaan. Ei kukaan ole selitysvelvollinen. Se on oikein, mutta kiusattu ja vaikeassa elämäntilanteessa oleva Jumalan lapsi haluaa aina pyytää Jumalalta voimaa ja jaksamista ja yhtenä osana siihen kuuluu sisarien ja veljien kanssa kuormien jakaminen.

    Miksi näin on Jumala hyväksi nähnyt? Siksi, että lääkäri voi kaikessa viisaudessaan antaa sinulle tai toiselle sellaisia ohjeita, jotka ovat Jumalan sanan ylenkatsomista eli hylkäämistä. Lääkärin kehotusta on hyvä kuunnella, mutta siitä on hyvä puhua myös niiden rakkaiden ystävien kanssa.




    "Tai kysellään muuten vaan uteliaisuudesta asioita jotka eivät tasan tarkaan ole yleiseen jakoon tarkoitettuja."

    Emme ole juorutoimistoja tms., vaikka avoimia kirjoja tahdommekin olla. Tähän yhdyn ja tässäkin on kuitenkin hyvä olla nöyrällä mielellä, että ei vikaan joudu.



    "Onko seurakuntayhteys ja rakkaus sitä että kaikilla on oikeus kysyä ihan mitä haluaa ihan millon haluaa ja missä haluaa? Mun mielstä ei. "

    Toinen toistanne parempana pitäkää ja kaikessa ajatelkaa toistenne parasta. Kilpailkaa toinen toisenne kunnioittamisessa. Tällaisia neuvoja Raamattu antaa. Tämän perusteella voin yhtyä sinuun, että ei, mutta kuitenkin muistuttaa, että tätä ei voi myöskään käyttää aivan kuin lyömäaseena eli sellainen aito Jumalan lapsen rakkaus ja huoli haluttaisiin nähdä uteluna ja tunkeiluna alueelle, joka lihallisen mielen jälkeen ei kuulu toiselle.

    Toivottavasti jotain ymmärsit ja Jumala näin sallikoonkin.

    Äänestä

  • toope sinäkin olet?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Ihmettelevä kirjoitti:

    "Yhtälailla näistä puhutaan muuallakin kuin täällä."

    Nyt et tainnut ymmärtää tai sitten haluat puolustella avaustasi, joka ei ole Kristuksen mielen mukainen. Avaus, jossa vaikeroit vääryyttä, kuuluu vain Jumalalle tai sitten uskonveljen / sisaren korviin, sillä he ovat Jumalan enkelit, lohduttajat sinulle annettu. Täällä sinä saat kyllä ensimmäisenä perkeleen enkelit lohduttamaan. Tämä ei siis ole oikea seurakuntayhteys.

    Jos olet sinua loukkanneita lähestynyt ja eivät he ole kuulleet sinua, niin ota vaikkapa puhujaveli mukaan ja lähesty uudestaan. Älä ota sitä sydänystävääsi, sillä sinä asetat hänet paljon vartijaksi, kun ehkä pitäisi uskaltaa sanoa sellaista, josta vihollinen sitten kiusaa ystävyyttänne myöhemmin.




    "Ja tarkoitan sitä mitä sanon - tarkoitushakuista piikittelyä

    Vaikka tämä lapsettomuus asia - aikuisen ihmisen tulisi ymmärtää että asia ei ole sellainen jota kuka tahansa voi ja saa tulla kyselemään milloin ja missä tilanteessa tahansa."

    Oikeassa olet. Yhdyn täysin tähän.




    "Tai sitten se että jos toinen on joutunut tilanteeseen jossa lääkäri on kieltänyt raskauden toistaiseksi/kokonaan ei kukaan nainen ole selitysvelvollinen omasta terveydentilastaan jokaiselle sitä kysymään tulevalle."

    Jos on vaikeaa elämässä, esim.tuollaisia sairauksia, niin älä missään nimessä ole yksin. Puhu siitä niin avoimesti kuin uskallat ja Jumala rohkeutta antaa. Silloin sinua kannetaan ja toinen toisemme kuormia kannetaan. Ei kukaan ole selitysvelvollinen. Se on oikein, mutta kiusattu ja vaikeassa elämäntilanteessa oleva Jumalan lapsi haluaa aina pyytää Jumalalta voimaa ja jaksamista ja yhtenä osana siihen kuuluu sisarien ja veljien kanssa kuormien jakaminen.

    Miksi näin on Jumala hyväksi nähnyt? Siksi, että lääkäri voi kaikessa viisaudessaan antaa sinulle tai toiselle sellaisia ohjeita, jotka ovat Jumalan sanan ylenkatsomista eli hylkäämistä. Lääkärin kehotusta on hyvä kuunnella, mutta siitä on hyvä puhua myös niiden rakkaiden ystävien kanssa.




    "Tai kysellään muuten vaan uteliaisuudesta asioita jotka eivät tasan tarkaan ole yleiseen jakoon tarkoitettuja."

    Emme ole juorutoimistoja tms., vaikka avoimia kirjoja tahdommekin olla. Tähän yhdyn ja tässäkin on kuitenkin hyvä olla nöyrällä mielellä, että ei vikaan joudu.



    "Onko seurakuntayhteys ja rakkaus sitä että kaikilla on oikeus kysyä ihan mitä haluaa ihan millon haluaa ja missä haluaa? Mun mielstä ei. "

    Toinen toistanne parempana pitäkää ja kaikessa ajatelkaa toistenne parasta. Kilpailkaa toinen toisenne kunnioittamisessa. Tällaisia neuvoja Raamattu antaa. Tämän perusteella voin yhtyä sinuun, että ei, mutta kuitenkin muistuttaa, että tätä ei voi myöskään käyttää aivan kuin lyömäaseena eli sellainen aito Jumalan lapsen rakkaus ja huoli haluttaisiin nähdä uteluna ja tunkeiluna alueelle, joka lihallisen mielen jälkeen ei kuulu toiselle.

    Toivottavasti jotain ymmärsit ja Jumala näin sallikoonkin.

    >Jos on vaikeaa elämässä, esim.tuollaisia sairauksia, niin älä missään nimessä ole yksin. Puhu siitä niin avoimesti kuin uskallat ja Jumala rohkeutta antaa. Silloin sinua kannetaan ja toinen toisemme kuormia kannetaan. Ei kukaan ole selitysvelvollinen. Se on oikein, mutta kiusattu ja vaikeassa elämäntilanteessa oleva Jumalan lapsi haluaa aina pyytää Jumalalta voimaa ja jaksamista ja yhtenä osana siihen kuuluu sisarien ja veljien kanssa kuormien jakaminen.

    Miksi näin on Jumala hyväksi nähnyt? Siksi, että lääkäri voi kaikessa viisaudessaan antaa sinulle tai toiselle sellaisia ohjeita, jotka ovat Jumalan sanan ylenkatsomista eli hylkäämistä. Lääkärin kehotusta on hyvä kuunnella, mutta siitä on hyvä puhua myös niiden rakkaiden ystävien kanssa.>


    Eihän tässä ystävistä ollut kysymys vaan niistä ihmisitä jotka eivät täytä ystävän tunnusmerkkejä! Jos olet yhtä mieltä tuosta lapsettomuusasiasta pointti on tässä ihan sama. Kaikien kanssa ei halua ja tarvitse jakaa asioitaan. Ei edes seurakuntayhteyden tai rakkauden nimissä.

    Mitä sitten tulee siihen pitääkö lääkärin neuvoa kuunnella vai ei. Oma omatuntoni kehoitta laittamaan kaikki sairaudet samalle viivalle. En todella ymmärrä naivia suhtautumista siihen mitä lääkäri sanoo. Eikä omalla kodallani ole kyse yhden kahden eikä viidenkään lääkärin mielipiteestä. Kaikki hoitavat lääkärit ovat ottaneet asiaan saman kannan. Mulle on tuotu ihan selkeästi esille kaikki faktat mitään salaamatta ja kiertelemättä. Raskaus on vaarallinen sekä minulle että sikiölle, syitä tässä mainitsematta.

    Joten jos vl liike päivämiehessä ottaa kannan jonka kaikki varmaan ovat kohta tääläkin lukeneet sen pitää myös tarkoittaa juuri sitä. Eikä sitä että ehkäisy on kielletty aina kun asian kannsa joudutaan tosipaikassa keskustelemaan.

    Jos omat ongelmani ovat sen laatusia ettei niitä ymmärrä kuin harva lääkäri niin kuinka voisin vaatia samaa maallikkovl- sisarelta/veljeltä.

    Ja tässä on pointti. Ilman lääketieteellistä koulutusta tai muuten riittävää tietoa hankkineena ei voi ottaa kantaa monenkaan sairauden hoitoon.

    Äänestä

  • Ihmettelevä kirjoitti:

    "Yhtälailla näistä puhutaan muuallakin kuin täällä."

    Nyt et tainnut ymmärtää tai sitten haluat puolustella avaustasi, joka ei ole Kristuksen mielen mukainen. Avaus, jossa vaikeroit vääryyttä, kuuluu vain Jumalalle tai sitten uskonveljen / sisaren korviin, sillä he ovat Jumalan enkelit, lohduttajat sinulle annettu. Täällä sinä saat kyllä ensimmäisenä perkeleen enkelit lohduttamaan. Tämä ei siis ole oikea seurakuntayhteys.

    Jos olet sinua loukkanneita lähestynyt ja eivät he ole kuulleet sinua, niin ota vaikkapa puhujaveli mukaan ja lähesty uudestaan. Älä ota sitä sydänystävääsi, sillä sinä asetat hänet paljon vartijaksi, kun ehkä pitäisi uskaltaa sanoa sellaista, josta vihollinen sitten kiusaa ystävyyttänne myöhemmin.




    "Ja tarkoitan sitä mitä sanon - tarkoitushakuista piikittelyä

    Vaikka tämä lapsettomuus asia - aikuisen ihmisen tulisi ymmärtää että asia ei ole sellainen jota kuka tahansa voi ja saa tulla kyselemään milloin ja missä tilanteessa tahansa."

    Oikeassa olet. Yhdyn täysin tähän.




    "Tai sitten se että jos toinen on joutunut tilanteeseen jossa lääkäri on kieltänyt raskauden toistaiseksi/kokonaan ei kukaan nainen ole selitysvelvollinen omasta terveydentilastaan jokaiselle sitä kysymään tulevalle."

    Jos on vaikeaa elämässä, esim.tuollaisia sairauksia, niin älä missään nimessä ole yksin. Puhu siitä niin avoimesti kuin uskallat ja Jumala rohkeutta antaa. Silloin sinua kannetaan ja toinen toisemme kuormia kannetaan. Ei kukaan ole selitysvelvollinen. Se on oikein, mutta kiusattu ja vaikeassa elämäntilanteessa oleva Jumalan lapsi haluaa aina pyytää Jumalalta voimaa ja jaksamista ja yhtenä osana siihen kuuluu sisarien ja veljien kanssa kuormien jakaminen.

    Miksi näin on Jumala hyväksi nähnyt? Siksi, että lääkäri voi kaikessa viisaudessaan antaa sinulle tai toiselle sellaisia ohjeita, jotka ovat Jumalan sanan ylenkatsomista eli hylkäämistä. Lääkärin kehotusta on hyvä kuunnella, mutta siitä on hyvä puhua myös niiden rakkaiden ystävien kanssa.




    "Tai kysellään muuten vaan uteliaisuudesta asioita jotka eivät tasan tarkaan ole yleiseen jakoon tarkoitettuja."

    Emme ole juorutoimistoja tms., vaikka avoimia kirjoja tahdommekin olla. Tähän yhdyn ja tässäkin on kuitenkin hyvä olla nöyrällä mielellä, että ei vikaan joudu.



    "Onko seurakuntayhteys ja rakkaus sitä että kaikilla on oikeus kysyä ihan mitä haluaa ihan millon haluaa ja missä haluaa? Mun mielstä ei. "

    Toinen toistanne parempana pitäkää ja kaikessa ajatelkaa toistenne parasta. Kilpailkaa toinen toisenne kunnioittamisessa. Tällaisia neuvoja Raamattu antaa. Tämän perusteella voin yhtyä sinuun, että ei, mutta kuitenkin muistuttaa, että tätä ei voi myöskään käyttää aivan kuin lyömäaseena eli sellainen aito Jumalan lapsen rakkaus ja huoli haluttaisiin nähdä uteluna ja tunkeiluna alueelle, joka lihallisen mielen jälkeen ei kuulu toiselle.

    Toivottavasti jotain ymmärsit ja Jumala näin sallikoonkin.

    Mikä antaa sinulle oikeuden nimitellä toisia uskovaisia kristittyjä "perkeleen lapsiksi" ja "perkeleen enkeleiksi"?

    Jumalako on sinulle tämän oikeuden antanut? Jumalako on antanut sinulle kyvyn nähdä ihmisten sydämiin yhden tai kahden mielipideviestin perusteella? Jumalako on antanut sinulle oikeuden tuomita toisia ihmisiä perkeleen lapsiksi?

    Äänestä

  • UPDATE_7899535 kirjoitti:

    >Jos on vaikeaa elämässä, esim.tuollaisia sairauksia, niin älä missään nimessä ole yksin. Puhu siitä niin avoimesti kuin uskallat ja Jumala rohkeutta antaa. Silloin sinua kannetaan ja toinen toisemme kuormia kannetaan. Ei kukaan ole selitysvelvollinen. Se on oikein, mutta kiusattu ja vaikeassa elämäntilanteessa oleva Jumalan lapsi haluaa aina pyytää Jumalalta voimaa ja jaksamista ja yhtenä osana siihen kuuluu sisarien ja veljien kanssa kuormien jakaminen.

    Miksi näin on Jumala hyväksi nähnyt? Siksi, että lääkäri voi kaikessa viisaudessaan antaa sinulle tai toiselle sellaisia ohjeita, jotka ovat Jumalan sanan ylenkatsomista eli hylkäämistä. Lääkärin kehotusta on hyvä kuunnella, mutta siitä on hyvä puhua myös niiden rakkaiden ystävien kanssa.>


    Eihän tässä ystävistä ollut kysymys vaan niistä ihmisitä jotka eivät täytä ystävän tunnusmerkkejä! Jos olet yhtä mieltä tuosta lapsettomuusasiasta pointti on tässä ihan sama. Kaikien kanssa ei halua ja tarvitse jakaa asioitaan. Ei edes seurakuntayhteyden tai rakkauden nimissä.

    Mitä sitten tulee siihen pitääkö lääkärin neuvoa kuunnella vai ei. Oma omatuntoni kehoitta laittamaan kaikki sairaudet samalle viivalle. En todella ymmärrä naivia suhtautumista siihen mitä lääkäri sanoo. Eikä omalla kodallani ole kyse yhden kahden eikä viidenkään lääkärin mielipiteestä. Kaikki hoitavat lääkärit ovat ottaneet asiaan saman kannan. Mulle on tuotu ihan selkeästi esille kaikki faktat mitään salaamatta ja kiertelemättä. Raskaus on vaarallinen sekä minulle että sikiölle, syitä tässä mainitsematta.

    Joten jos vl liike päivämiehessä ottaa kannan jonka kaikki varmaan ovat kohta tääläkin lukeneet sen pitää myös tarkoittaa juuri sitä. Eikä sitä että ehkäisy on kielletty aina kun asian kannsa joudutaan tosipaikassa keskustelemaan.

    Jos omat ongelmani ovat sen laatusia ettei niitä ymmärrä kuin harva lääkäri niin kuinka voisin vaatia samaa maallikkovl- sisarelta/veljeltä.

    Ja tässä on pointti. Ilman lääketieteellistä koulutusta tai muuten riittävää tietoa hankkineena ei voi ottaa kantaa monenkaan sairauden hoitoon.

    Voi sinua ihminen, miksi sinä tahdot hylätä Pyhän hengen työn ja ilmoituksen seurakunnassa? Ei se Jumala toimi niin kuin ihmiset toimivat ja ajattelevat. Ihmisviisaus on hulluus Jumalalle. Näin sanoo Raamattu.

    Jumalan mahdollisuudet ovat rajattomat ja Jumala ilmoittaa itseään Pyhän Hengen kautta. Tuo Henki kertoo lääkäriäkin paremmin, miten me Jumalalle kelpaamme. Nykyajan tiede pyrkii kaikessa viisaudessaan kahlitsemaan Jumalan, Pyhän Hengen mahdollisuudet ja ollaan juuri tuossa "että vain lääkäri osaa sanoa asiaan jotain".

    Lain alla ei taivasta peritä.

    Äänestä

  • Miia_83 kirjoitti:

    Mikä antaa sinulle oikeuden nimitellä toisia uskovaisia kristittyjä "perkeleen lapsiksi" ja "perkeleen enkeleiksi"?

    Jumalako on sinulle tämän oikeuden antanut? Jumalako on antanut sinulle kyvyn nähdä ihmisten sydämiin yhden tai kahden mielipideviestin perusteella? Jumalako on antanut sinulle oikeuden tuomita toisia ihmisiä perkeleen lapsiksi?

    Te sanotte, että minä tuomitsen, mutta näin se ei ole. Jos te minuun olette pahentuneet, niin ette te minuun pahennu vaan Jumalan sanaan, jota olen halunnut teille ilmoittaa sen taidon jälkeen, jonka Jumala on minulle antanut.

    Jumala tuomitsee. Lue tarkkaan seuraava Raamatun kohta ja rukoile, että Jumala sinulle antaisi nöyrän mielen sitä tutkia.

    "10 Mutta meille on Jumala sen ilmoittanut Henkensä kautta; sillä Henki kaikki tutkistelee, Jumalan syvyydetkin.
    11 Sillä kuka ihminen tietää, mitä ihmisessä on, vaan ihmisen henki, joka hänessä on? Niin myös ei yksikään tiedä, mitä Jumalassa on, vaan Jumalan Henki.
    12 Mutta emme ole saaneet tämän maailman henkeä, vaan sen Hengen, joka Jumalasta on, että me tietäisimme, mitä meille Jumalalta annettu on,
    13 Jota me myös puhumme, ei niillä sanoilla, joita inhimillinen viisaus opettaa, vaan niillä, joita Pyhä Henki opettaa, ja me tuomitsemme hengelliset asiat hengellisesti.
    14 Mutta ei luonnollinen ihminen ymmärrä niitä, mitkä Jumalan Hengen ovat; sillä ne ovat hänelle hulluus, ja ei taida käsittää, sillä ne hengellisesti tuomitaan.
    15 Mutta hengellinen tuomitsee tosin kaikkia, vaan ei hän keltäkään tuomita.
    16 Sillä kuka on tietänyt Herran mielen, joka tahtoo hänelle neuvoa antaa? Mutta meillä on Kristuksen mieli. "

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7899535 kirjoitti:

Täälä esiin tulee ilmiöitä jotka ovat monen omalle kohdalle kokemia. Kuten
-tervehtiminen mahan kautta
- udellaan joko on tulossa perheenlisäystä eikö vielä(kään)
- sitten voidaan udella ihan suoraan lähes yhtä intimejä ja arkoja asioita

Jos ja kun kieltäydyt vastaamasta seläntakana puhutaan varmasti. Jos taas sanoo suoraan että miten asiat on niin sama homma.

Jään usein miettimään että kun tavallisten ihmisten kanssa ei intimejä asioita ruodita yhtä tahdittomasti. Ikäänkuin kaikien asiat olisivat julkisia ja kenellä tahansa olisi niihin oikeus (vaikka ei olekkaan).

Tiedän monta lapsetonta paria jotka vaikka ovat suoraan sanoneet miten asiat ovat eivät ole vältyneet piikittelyiltä ja kyselyiltä.

Myös useat sairauden kanssa painiskelevat äidit saavat saman kohtalon (itseni mukaan lukien)?

Ja se mikä kaikkein eniten tässä asiassa pistelee on se jos ja kun sanot suoraan että tapa jolla asiaa tivataan on loukaava ja tahditon olet automaattisesti se joka on tehnyt väärin?

Mitä tällä tarkoitushakuisella piikittelyllä haetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu