Pitäisi eristää kylmäullakko asumiskäyttöön ja tilaa eristeille vinokaton alla on 50mm ilmarakoa ja 250mm eristeille.
Villaa pitäisi laittaa koko 250mm väli täyteen, jotta päästäisiin soveltuviin U-arvoihin, Solimatea menisi 200mm ja Finnfoamia noin 150mm.
Millä olisi edullisin neliöhinta ja mistä kannattaisi ostaa? Starkilta tuli ihan poskettoman kallis tarjous "Vintti-Iitasta" 28 euroa levy, joten nyt tarvitaan vaihtoehtoisia hintoja eristeille mainituilla paksuuksilla.
Mistäs noita kannattaisi ostaa, jos hinnalla ON väliä?
Solimate, Finnfoam, Isover hintoja ?
9
5493
Vastaukset
- eroja vaan
Kumma kyllä lähes kaikilla eristystavoilla loppulasku on melkein sama. Mutta kyllähän varminta on laittaa ihan villaa sinne. Tuuletusrako saisi olla isompikin.
Nykyisin talotehtaiden tuotteissa näytttää olevan tällainen rakenne vesikatosta alas: vesikate, aluskate, tuuletusrako, tuulisuoja, eriste, höyrynsulku, pieni eriste (50mm)sisäpinta. Eli höyrynsulun sisäpuolellekin laitetaan villa.
Pääsääntöisesti kun ostan tavaraa en edes käy K-raudassa enkä Starkilla. Minulla ei ole aikaa odotella myyjiä, eikä niistä koskaan ole saanut edullisinta tarjousta.- odottaakin.
Ardexin tuotteista lähti Starkissa päältä pois 40-48%. Tosin kannoin ko. firmaan rakentamisen aikana pari repullista riihikuivaa. Kuitenkin oli mukavaa, että ottivat vakiintuneen asiakassuhteen huomioon hinnoittelussa.
- vaan
Työ se on joka maksaa, itsetehtynä 100mm villa m2
pitäisi lähtee 3,57€ jos kauppias ei oo ahne
tv tekiä - samaa tavaraa
Nuo kaksihan ovat samaa materiaalia ja niiden eristävyyskin on sama. Villalla eristyskyky on hitusen huonompi mutta tuskin noin paljon. Styroksin eristävyys tuossa käytössä olisi sama kuin finnfoamin ja solimaten.
- dippe
Onkos se nyt sitten niin että U-arvo määrittelee hinnan, mutta materiaalin valinta työstettävyyden ja tilantarpeen?
- minä vaan
yläkerta lämpöiseksi. käytettiin 70mm pontattua finnfoamia 2kertaa päällekkäin ja vaahdolla saumattiin. todella helppoa ja ainakin viime talvena lämpö tuntui pysyvän paremmin kuin naapurini vastaavassa jossa 250mm villaa. ehkä syynä ettei tarvitse tuulensuojia sekä huomattavasti varmempi virhepaikkoja ajatellen
- minä vaan
7e neliö
- eetu
Solimate ja Finnfoam ovat käytännössä samaa tavaraa, joten niissä ei todellakaan ole 50 mm:n ero noissa paksuuksissa. Lisäksi ero villaan ei ole noin suuri. Käytännössä Finnfoam (ja Solimate) antavat etua siinä, ettei niidän päälle tarvitse jättää niin isoa ilmarakoa kuin villan päälle. (Muistaakseni villan päälle pitää jättää 100 mm ja Finnfoamille riittää 50 mm, mutta saatan muistaa väärinkin, eli tarkista tämä.) Lisäksi niillä tulee varmasti tiivis rakenne, kun tekee huolella. Ne myös kestävät hyvin vettä, eli vesivahinko ei kastele niitä niin kuin villaa.
Jos haluat paremman eristävyyden, käytä mainittua Vintti-Iitaa. Se on kallista, mutta sen eristävyys on paljon parempi kuin kaikkien edellä mainittujen. Samaa tavaraa (eli PU-levyä) löytyy myös Makroflexiltä, mutta sitä en ole rautakaupoissa nähnyt.
Valmistajien nettisivuilta löytyy eristeiden eristävyysarvot. Ei niitä tarvitse arvailla. Muistaakseni (jälleen saatan muistaa väärin, joten tarkista itse) 250 mm villa vastaa n. 230 mm Finnfoamia ja 170 mm Vintti-Iitaa. Villan ja Finnfoamin ero on siis pieni, mutta Finnfoamilla säästyy tuulensuojan ja kosteussulun asentamiselta.
HUOM! Puhun nyt levyvillasta. Puhallusvillalla on huonompi eristävyys kuin levyvillalla, eli sitä tarvitaan enemmän.- dippe
Joo ihan totta huomasin itsekin että olin virheellisesti luullut FInnfoamia PU-levyksi. Olin laskenut oikein paksuudet mutta se 150mm on PU-levylle.
SPU on ainoa, jonka tiedän myyvän PU-levyjä, Makroflexistä on mainintoja, mutta netti sivut tuntuvat olevan Eestiläisiä. Jos tiedätte mistä saisi edullisempaa PU-levyä kuin Vintti-Iitat niin olisin kiitollinen tiedoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597482Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232906- 1421756
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651639Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1291116
- 73817
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707